Bebeklerde Uykusuzluk, Uyku Sorunlarının Üstesinden Gelmek İçin Ne Yapılmalı ? 1

Bebeklerde uyku düzeni ve bebeklerde uykusuzluk ile ilgili yazımızda tüm bebeklerde uykusuzluk nedenlerini öğrenebilirsiniz. Buna bağlı olarak bebeklerde uykusuzluk nasıl giderilir birkaç kolay uygulayabileceğiniz ipucu vereceğiz.

GECE BESLEMELERİ

Bebeklerde uyku eğitimi önemlidir. Bebeğiniz altıncı ayına geldiğinde geceyi beslenmeden geçirebilir, ancak bebeklerde uyku düzenini geceleri beslenmek için uyanacak biçimde düzenlemiştir. Bebeğinizin gece beslenmelerini kesmek istiyorsanız, bunu önce yavaş yavaş sütünü azaltarak yapmalısınız. Gece öğününü bütünüyle kestikten sonra ağladığı sürece yatağına gidip onu rahatlatmalısınız.

Gece beslenmeleri sırasında bebeğinizin ağzında biberon ya da meme ile uyuyup kalmasına izin vermeyin. Emerek değil, kendi kendine uyuyabilmeyi öğrenmelidir. Göz kapakları kapandığı an, memeyi ağzından çıkarıp bebeğinizi yatağına yatırın.

Birkaç gece için beslemeye devam edin. Ancak sütün miktarını azaltın. Uyusun ya da uyumasın yatağına yatırıp onu öperek yanından ayrılın.

Meme veriyorsanız, bebek sütünüzün kokusunu alıp emzirilmek isteyeceği için, bu aşamada devreye eşinizin girmesini sağlayın. Ağlamayı sürdürüyorsa beş dakika bekleyip yanına gidin ve sırtını sıvazlayarak onu rahatlatmaya çalışın. Daha sonra ağlasa bile yatağınıza geri dönün.

Her beş dakika da bir gidip sırtını sıvazlamayı sürdürün. Kendinden geçercesine ağlarsa kucağınıza alıp hıçkırıkları azalınca yeniden yatırın ve onu birkaç dakika daha yalnız bırakın. Bu iş birkaç saatinizi alabilir, ancak sabırlı olmalısınız.

Sonraki birkaç gece boyunca beslemeyin. Bunun yerine, geceleri kesintisiz uyumayı öğreninceye dek aşağıdaki taktikleri devreye koyun.

GECE UYANMALARI

Aşağıdaki bebek uyutma yöntemleri gece beslenmeleri kesildikten sonra belli bir neden yokken geceleri uyanıp ağlayan bebeğinize, onu terk edip gitmediğinizi ama geceleri uyanırsa göreceği ilginin de pek fazla olmayacağını göstermek içindir. Bir hafta içinde geceleri kesintisiz uyumayı öğrenemezse doktorunuza danışmalısınız.

Bebek gece uyanıp sızladığında bir süre bekleyip kendi kendine uyuyup uyuyamayacağını gözlemleyin.

Ağlamaya başlarsa gidip bir bakın. Her şey yolundaysa onu sakinleştirmek için sırtını ovmanız yeterli olabilir, ancak kucağınıza almanız da gerekebilir. Ağlaması geçip iç çekmeler başladığından yeniden yatağına yerleştirebilirsiniz. Üstünü güzelce örtüp ona bir iyi geceler öpücüğü verin. Siz de yatağınıza dönüp yatabilirsiniz.

Ağlama sürer ya da artarsa yatağınızdan seslenerek onu rahatlatacak biçimde konuşun. Yeniden yanına gitmeden önce sabırlı olun ve beş dakika daha bekleyin.

Yanına gittiğinizde sırtını sıvazlayıp pışpışlayarak onu rahatlatın. Ağlaması aşırı değilse sakın kucağınıza almayın. Daha sonra üstünü örtüp kendi yatağınıza dönün.

Sonunda uykuya dalana dek beş dakikada bir gidip onunla böylece ilgilenin. Yarım saat sonra arayı on dakikaya çıkarın. Ancak bebeğinizi 15 dakikadan uzun süre ağlar durumda yalnız bırakmayın. Bu düzende sürecek bir haftalık bir terbiye bebeğinizin uyku düzenini size daha uygun bir yola getirecektir.

Bebeklerde Uykusuzluk

DÜZENSİZ YATMA SAATİ

Bebeklerde uykusuzluk nedenlerinden biri de düzensiz yatma saatidir. Dokuz aylık olduğunda yatma saatini belirleyip buna kesinlikle uyun. Bebeğiniz yatağına götürüldükten sonra bir türlü . yatışmıyorsa, aşağıdaki taktiklerin bir hafta süreyle e kararlılıkla uygulanması yararlı olacaktır. Kısa zamanda her ağladığında yanında olacağınızı ancak onu kucağınıza almayacağınızı öğrenmiş olur.

Bebeğiniz için eğlenceli olduğu ölçüde sevgi dolu ve yatıştırıcı bir uyku öncesi alışkanlığı geliştirin. Üzerini örtüp yanından ayrılırken arkanızdan ağlarsa geri dönüp onu rahatlatacak bir öpücük daha kondurun ama sakın kucağınıza almayın ve uzun süre yanında kalmayın.

Uyumayan bebek eğer yine ağlarsa onu rahatlatıcı bir sesle seslenin, yeninden yanına gitmek için beş dakika bekleyin.

Geri dönmeniz gerekirse altını ıslatıp ıslatmadığını, canını yakan bir şey olup olmadığını kontrol edin. Ağlama nedeni bunlar eğilse sırtını sıvazlayıp iyi geceler öpücüğü verin. Üzerini örtün. Ona karşı yumuşak ama kararlı olun ve yanından ayrılın. Bu noktada bebeğinizin iradesi sizinkinden çok daha güçlüdür. Sizi yanında kalmaya ikna edebilir.

Ağlamayı sürdürürse beş dakikalık aralıklarla yanına gidip kısa süreler kalın. Böyle yarım saat gidip geldikten sonra araları açmaya başlayın, ancak bebeğinizi ağlar durumda çeyrek saaten fazla bırakmayın.

Sonunda ağlamalarına karşılık olarak alacağı tek ödülün arada bir sırtının sıvazlanması olduğunu, bunun da katlandığı zahmete değmediğini anlayacak ve uykuya dalacaktır.

Bebek gelişimi için Başlangıç Kitapları kategorisine bakabilir kitaplarımızdan yardım alabilirsiniz.

Yeni doğan bebek uzun süre uyanık duramaz, bir kez de tatlı uykuya daldı mı, uykusunu tam alana dek hiçbir şey onu rahatsız edemez.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir