Bebeklere Yüzme Eğitimi 3

Bebeklere yüzme öğretme bebeğiniz ile birlikte keyif alarak yapabileceğiniz harika aktivitelerden biridir. Yüzme sporu bebeğinizin kendi vücudunu keşfetmesi için bir fırsat olacaktır. Bebekler suda özgür bir şekilde hareket etmenin ne demek olduğunu farkederler. Bu onların hem sağlığı açısından iyidir hem de keyifli vakit geçirmelerini sağlayacaktır. Peki Bebeklere nasıl yüzme öğretilir ?

Yüzme bebeğinizin kas gelişimine ve koordinasyon kurmaya yardımcı olur. Ayrıca uyku ve beslenme alışkanlıklarını da düzenleyebilir. Bebeklere yüzme eğitimini profesyonel yüzme kurslarında veriyorlar. Size uygun olan gün ve saatleri belirledikten sonra bebeğinizin bu eğitimi almasını sağlayabilirsiniz. Bebek yüzme kurslarının çoğu normal yüzme havuzlarından daha fazla ısıtılan özel havuzlarda ve ya hidroterapi havuzlarında yapılır.

Bebeğinizin küçük olması daha da bir avantajdır. Çünkü küçük bebekler sudan korkmazlar ve suyun altında nefeslerini tutmalarını sağlayan doğal bir dalma refleksine sahip olduklarından dolayı yüzme öğrenmeleri daha çabuk olur. Bundan dolayı bebeğin küçük yaşta olması avantajdır. Daha büyük bebeğinizi de yüzme kursuna elbette yazdırabilirsiniz. Fakat daha büyük bebeklerin sudan korkma ihtimalleri bulunmaktadır. Buna hazırlıklı olarak kursa gitmeniz gerekebilir.

Bebeklere yüzme

Bebeklere Yüzme Eğitiminin Başlangıcı

Bebeğinizin havuzda öncelikle rahat etmesi gerekmektedir. Bebeğinizi kendinize yaklaştırın ve bebeğin vücudu ve omuzlarına kadar suyun içerisine girene dek yavaş yavaş suya girin. Hiç bir zaman için acele etmeyin. Bebeğinizin durumunu kontrol edin. Eğer gergin görünüyorsa yalnızca parmak uçları suya değecek şekilde aşağı yukarı hareket edin. Bebeğinizin rahatladığını gördüğünüzde suya biraz daha girebilirsiniz. Adımları yavaş yavaş atmakta fayda vardır. Bir müddet bebeğinizi tutarak beraber yüzmeye çalışın.

Daha sonra bebeğinizin durumunu tekrar kontrol edin. Eğer bebeğinizin suyun içerisinde rahat ve mutlu görünüyorsa kollarının altından güvenli bir şekilde kendinizden biraz uzaklaştırıp sonra geri çekin. Sizinde rahat olmanız tabiki önemlidir. Bu yüzden bebeğinizin gözlerinin içine bakın ve ona sıcacık bir gülümseme gönderin. Sizi gülerken gören bebeğinizde kendisini rahat hissedebilir. Kendini güvende hissetmesine yardımcı olmak için yüzünüzü bebeğinizin yüzünün hizasında tutun. Eğer bebeğinizin yüzü suya giriyorsa gerekirse ona sarılıp güven verin. Böylece kendisini daha iyi hissedecektir.

Bir öğretmen ile birlikte bebeğinizin sizin ile birlikte suya dalmasını gösterecek ve bebeğinize nasıl güven vereceğinizi size gösterebilecektir. Bebeğiniz bir süre suyun altında kalacaktır bu yüzden su mutlaka ılık olmalı.

Bebeklere Yüzme Eğitimi 4

Kendini rahat hissettikten sonra yapabileceğiniz bir kaç hareketten biri de; bebeğinizin kolları öne bakacak şekilde bebeğinizin göğsünü koluzun dirsekle bilek arasındaki bölümüne yerleştirin. Elinizi sırtına koyarak ona güven verin. Önce kendinize yakın tutun daha sonra yay hareketi ile kolunuzu daha uzatarak bebeğinizi uzaklaştırın. Bebeğin önüne bir top, oyuncak koyarak ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzü dışarıya bakacak şekilde bebeğinizi çevirmeyi deneyebilirsiniz. Hatta sözleriniz ile bebeğinizi suya batırıp çıkarabilirsiniz. “Çıkıyoruuuzz” “ve dalıyoruuzz” gibi onu neşelendirebileceğiniz sözler söyleyerek bu hareketi yapabilirsiniz. Küçük olan bebeğiniz kendiliğinden zaten suyun içerisinde ayaklarını kullanarak tekme atacaktır.

Ayrıca bebeğin rahatlamasını sağlayan ve ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Bebek Masajı Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımızada göz atabilir ve bebeğinizin rahatlamasını sağlayan masaj yöntemini öğrenebilirsiniz. 

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir