Bebeklerin Gece Sık Uyanma Nedenleri 1

Özellikle altı aydan itibaren gece beslenmelerine bebekler ihtiyaç duymazlar. Annelerin genel düşüncesi bebeklerinin gece uyanmalarının sebepleri aç olmasıdır. Fakat tek neden bu değil. Bebeklerin Gece Sık Uyanma Nedenlerini gelin birlikte öğrenelim. Bebeğim uykuya dalamıyor diye endişelenen anneler işte bebeğin sık uyanmasının nedenleri..

Bebeğiniz doğar haliyle her geçen gün büyümeye başlar. Doğumdan sonra ise 3 hafta, 6 hafta, 3 ay, 6 ay ve 9 aylık zamanlarında büyüme ataklarının geliştiği zamanlardır. Bu zamanlar bebeğiniz büyümeye başlar. Bu yüzden iştahı artabilir. Büyüdüğü için daha fazla besine ihtiyaç duyabilir.Bu demek değil ki hemen katı gıdaya geçilmeli. Bu zamanlara bir anne olarak dikkat edin ve eğer bebeğinizin gece sık uyanması bu zamana denk geliyorsa onu daha fazla emzirin. Gelişiyor ve büyüyorsa sık uyanabilir. Bu gibi süreçlerde bebeğinize sarılarak onun yanında olduğunuzu ve sevginizi açıkça gösterin.

Bebeğiniz yuvarlanma, ayağa kalkma, konuşma, alkış yapma gibi yeni yeteneklerinin keşfediyorsa, bunlara zaman ayırmak istediğinden dolayı gece uykusunda kalkıp bunları yapmak isteyebilir. Eğer bebeğiniz uyanır ve ağlamazsa sadece size bakıyorsa sizinle oynamak istiyordur.

Bebeklerin Gece Sık Uyanma Nedenleri

Bebeğinizin gece sık uyanma nedenlerinden biri de diş çıkarıyor olabilir. Bazı bebeklerin diş çıkarma süreci kolay geçebiliyor fakat bazı bebeklerde de zorlu geçebilir. 6. ayda gece uyanmalarının en büyük nedeni  arasında yer almaktadır. Bebek gündüz normaldir fakat gece çok huzursuz olur. Basınç kafasına gittiğinden dolayı daha huzursuz olmakta ve diş ağrısı artmaktadır.

Bebeğiniz sizinle oyun oynamak istiyor olabilir. Bebekler 6,7,8 aylık oldukları zamanlarda sizinle oynamak istiyor olabilir. Bu yüzden gece sık uyanma uykuya dalmada zorluk sık karşılaşacağın durumlardır.

Eğer bebeğinizin uyku zamanları düzensiz ise sık uyanıyor olabilir. Bebeğin ilk 3 ay 10-18 saat uykuya ihtiyacı vardır. 3 aydan sonra 15 saat uyku, 2-4 şekerlemeye, 6 aydan sonra 14 saat uyku, 2-3 şekerlemeye ihtiyaç duyar. 3 ay itibariyle uyku düzeni geliştirmen gündüz ve gece uykularının daha verimli olmasını sağlar. Yalnızca gece değil gördüğün gündüz uyku saatleri de çok önemlidir. Gece huzursuzluğu devam ederse sık uyanmaya başlar.

Bebeklerin gece sık uyanma sebeplerinden birisi de çok basit olarak daha fazla uyanık kalmak istemesinden olabilir. Bu yüzden uyumak istemiyor olabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir