Bebeklerin Hastalıkları, Belirtileri ve Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar 1

Hastalanacağını, çocuğunuzda kesin bulgular ortaya çıkmasa da kimi belirtilere bakarak anlayabilirsiniz. Bugünkü yazımızda Bebeklerin hastalıkları ile ilgili bazı bilgiler sunacağız. Soluk ve halsiz oluşu dikkatinizi çekebilir. İştahı azalabilir, ağlar ya da çok gerginleşip çabuk sinirlenebilir. Bebeğinizin diş çıkardığı günlerde fark ettiğiniz değişikliklerin hepsini buna yormamalısınız. diş çıkaran bebek, diş etleri acıdığından gergin olur kolayca ağlayabilir. Ama ateşi çıkmaz ve hasta olmaz. Bir yaşın altındaki bebeklerde her belirti ciddiye alınmamalıdır, çünkü küçük bebekler hastalıklara karşı daha savunmasız olurlar. Çocuğunuz bir yaşından büyükse belirtilerin birkaç saat içinde nasıl bir gidiş izlediğini gözleyin.  Eğer bebeğiniz kendini iyi hissetmiyorsa hastaysa naz yapacaktır, sizden daha çok ilgi bekleyecektir.

DOKTORU ARAMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Çocuğunuzdaki rahatsızlığın ne olduğunu anladıysanız işiniz daha kolay demektir. Böylece doktoru aramanız gerekip gerekmediği konusunda bir görüş edinebilirsiniz. Genel kural olarak, çocuk ne denli küçükse doktora o denli çabuk haber vermeniz gerekir. Ne yağacağınızı bilemiyorsanız, telefonla doktorunuzu arayıp saptadığınız belirtileri anlatın, çocuğun yaşını da söyleyin. Doktor ne  yapmanız gerektiğini size söyleyecek, tıbbi bakım gerekip gerekmediğini belirtecektir.

 

Bebeklerin Hastalıkları

BELİRTİLER

Çocuklarda hastalıkların erken belirtileri arasında en çok görülenler şunlardır;

 • Ateşin 38 derece ya da üstüne çıkması durumunda
 • Ağlama ve tedirginlik durumunda
 • Kusma ve ishal görürseniz,
 • Yeme ve içme isteksizliği, iştahsızlık durumunda
 • Boğaz şişer ve kızarıklık olursa
 • Ciltte döküntüler oluşursa
 • Boyunda ve çene altındaki bezlerde şişme olması belirtilerden en sık görülenleridir.

Acillik Derecesi

Acillik derecesi olan hastalıklar vardır. Çocuğu doktora götürmeniz gerektiği bildirilirken bu konuda ne derece acele etmenizi gerektiğini de söylerler. Hemen acil yardım çağırmanız; yaşamı tehdit eden, gecikmeye gelmez durumlardır. Hemen cankurtaran çağırmalı ya da en yakın hastanenin Çocuk Acil ya da Acil bölüme gitmelisiniz. Hemen doktoru aramanız; çocuğunuza en kısa zamanda tıbbi bir bakım gereklidir. Gece yarısı bile saat, saatin kaç olduğu önemli değil zaman yitirmeden doktorunuzu aramalısınız. Doktor gelemiyorsa hemen acil yardım çağırın. En kısa zamanda doktorunuza danışın; çocuğun 24 saat içinde doktora görünmesi gereklidir. Doktorunuza danışın; doktorun çocuğu birkaç gün içinde görmesi gerekir. Herşeyi tüm durumları doktorunuza söyleyin ve bir konuda ona danışın.

GECİKMEYE GELMEYEN DURUMLAR

 • Çocuğunuz hırıltılı sık ya da güçlükle soluyorsa,
 • Çocuğunuz eğer havale geçiriyorsa,
 • Düşüp kendinden geçmişse,
 • Şiddetli ve sürekli olarak ağrısı varsa,
 • Ateşi ve olağandışı tedirginliği ve halsizliği varsa,
 • Koyu kırmızı ya da morumsu renkte kanlı noktaları olan (peteşiyel) kızarıklıkları varsa,
 • Şiddetle ağlıyor ve ağlarken yüzü sararıyorsa hemen bir acil yardım çağırmalı ve doktora görünmesini sağlamanız gerekiyor. Doktor en iyi teşhisi gözlemleyerek bebeğiniz için gerekli olan muayene ve tedaviyi uygulayacaktır.

Bebeklerde kabızlık, kusma ve ishal hakkında bilgi almak için bağlantımıza tıklayabilirsiniz. Bebeklerde deri hastalıkları ve kızamık ile ilgili bilgi içinde aynı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir