Bebekli Uçak Seyahatleri 1

Bebeğinizle en rahat ettiğiniz ortam eviniz. Bu doğru. İhtiyacınız olan her türlü eşyanın yanıbaşınızda olduğu, asla kullanmayacağınızı bilseniz bile onlarca kıyafetin dolapta hazır beklediği ve beslenmesi için her türlü gıdaya anında ulaşabileceğiniz, kısacası en emniyetli yer.

Ancak bu durum sizi seyahate çıkmaktan, ailenizin yeni üyesi ile de değişik yerleri gezmekten alıkoymasın.

İlk çıkılan seyahatler her zaman daha fazla endişe verir. Ama her biri tecrübenize tecrübe katacak, bundan emin olabilir ve seyahatinizden çok keyif alabilirsiniz.

Diyelim ki yurt içi ya da yurt dışı bir seyahate çıkacaksınız ve gitmek istediğiniz destinasyona uçakla gitme kararı aldınız. Dikkat etmenizde fayda olacak hususlardan bazılarını sizler için sıraladık:

Uçak Günü ve Saati Seçimi

Özellikle büyükşehirlerin birinde oturuyorsanız trafik yoğunluğunu da göz önünde bulundurarak haftaiçi sakin bir günde uçakla seyahati tercih etmelisiniz. Bu sayede havalimanındaki kalabalığın belirli bir yüzdesini ekarte etmiş olursunuz.

Uçak saatini de bebeğinizin uyku saatine göre ayarlamanızda fayda var. Şöyle ki çok erken ya da çok geç saatteki uçuşlar bütün günü farklılık ve heyecan içerisinde geçirecek bebeğiniz için ilave yorgunluk sebebi olacak. Öğlen, öğleden sonra ya da akşamüzeri uçuşları en uygun. Gideceğiniz yerde yerleşene kadar geçecek süreç de önemli tabi.

Uçakta Yanınızda Olmasında Fayda Olacak Eşyalar

Valizinizi tıka basa doldurmanız gerekmiyor. Unutmayın ki gittiğiniz yerde de su çeşmelerden akıyor ve makineler çamaşır yıkayabiliyor. Ancak otel konaklamalı bir seyahate çıkıyorsanız kıyafetlerin sayısını biraz daha fazla tutabilirsiniz. Yolculuk içinse kullanmak zorunda kalmasanız bile en az (uçuş süresine de bakarak) bebeğiniz için iki yedek kıyafet almanızda fayda var. Zaten miniklerin de kıyafetleri minik olacağından size bir yük de getirmeyecek bir konfor bu.

Bebeğiniz oyuncak ile oynayabilecek yaşta ise size seyahatiniz için yeni bir oyuncak almanızı öneririz. Gerek uçak ve ortamı ve gerekse kalabalık gibi faktörler bebeğinizin ilgisini cezbedeceğinden onun zaten tanıdığı bir oyuncak ilgisini çekmeyecektir. Ancak yeni ve değişik bir oyuncak onu biraz olsun sakinleştirmeye yarar ve daha uzun bir süre oyalanmasına olanak sağlar.

Yanınızda kuru & ıslak mendil ile poşet bulundurun. Acil durumlar içinse etrafta bebek sahibi başka yolcu var ise malzeme konusunda yardım istemekten çekinmeyin.

Bebek arabanızı uçağın bagajına verip, vermeme konusunu önceden kararlaştırın. Vermek istiyorsanız eğer son ana kadar sizde kalabilmesi için havayolu yetkililerini bilgilendirin.

Uçak İniş ve Kalkış

Nasıl ki çoğu insan basınç farklılıklarından dolayı uçak kalkış ve inişe geçtiği sırada kulak tıkanıklığı yaşıyorsa bebeğiniz de aynı tecrübeleri yaşayabilir. Üstelik dile getiremediği bir yaşta ise bu rahatsızlık verici bir boyutta onu huzursuz edebilir. Seyahat öncesi çocuk doktorunuz ile planladığınız süreci görüşmenizde fayda var. Kulak tıkanıklığını önlemesi bakımından size bir damla önerebilir ya da anne sütü ile besleniyorsa kalkış ve iniş sırasında bebeğinizi emzirmenizi önerebilir.

.. ve Rahat Olun

Ebeveyn olmadan önce uçak seyahatleri sizi heyecanlandırıyor dahi olsa bebeğinize bunu ayna gibi yansıtmamanızı öneririz. Çünkü bebekler doğrudan anne ve babalarının duygu ve düşüncelerini hisseder. Siz bu süreci rahat bir şekilde geçirirseniz bebeğiniz de sizden aldığı huzur doğrultusunda kendini rahat ve güvende hissedecektir. Tam tersi siz hızlı nefes alır ve heyecanlandığınızı ona yansıtırsanız zaten neler olup bittiğini anlamayacak olan bebeğiniz ağlama krizlerine kadar gidebilecek boş bir endişeye kapılabilir.

Önce kendiniz sakin ve rahat olun, bebeğinizle yaşadığınız her anda olduğu gibi uçak seyahatinizin de tadını çıkarmaya çalışın. Bolca fotoğraf çekin ve beraber yeni bir tecrübe yaşıyor olduğunuzu unutmayın.

Bebekli ve keyifli uçuşlar mümkün.. iyi seyahatler dileriz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir