Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ? 1

Anne ve babalar yeni doğmuş bebeklerini kucaklarına alırken dokunmaya çekindikleri yerlerden biridir bıngıldak. Etrafımızda da herkes tarafından dokunulmaması gereken hassas nokta olarak bilinir. Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?, Bıngıldağın şekli gibi tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Bıngıldak, bebeğin kafa kemiklerinin birleşme noktaları arasında kalan boşluklara denmektedir. Aslında yenidoğan bir bebeğin başında tam altı tane bıngıldak vardır. Öndeki ve arkadaki olmak üzere yalnızca iki tanesi farkedilir. Aslında hassas yapısına bakıldığı zaman bıngıldak sandığımızdan daha güçlüdür. Bebeklerin kafasının üzerinde yumuşak ve hafif çökebilen bir yapıya sahiptir. Anne ve babalar özellikle o bölgeye bir şey gelmesinden korkarlar. Fakat bıngıldak sizin sandığınızdan daha güçlüdür. Küçük darbeler bebeğinizin bıngıldağına zarar vermez. Anne ve babalar bıngıldağa bebeklerini yıkarken ve ya saçlarını tararken dokunmaktan çekinirler. Fakat böyle bir durumda zarar görmesi olası değildir. Bu yüzden ebeveynler bebeklerini yıkarken ve ya saçlarını tararken bıngıldağa dokunmaktan çekinmesinler.

Bıngıldağın boyutu bebeğin gelişimine göre değişiklik gösterir. En bıngıldağın boyutu doğumdan sonra yaklaşık olarak 2.1 cm dir. Arka bıngıldak ise 0.5 cm dir. Bebeğinizin bıngıldağı kalın bir zar tabakası ile korunur. Kalın bir zar tabakası, saç derisi ve saçlar ile çevrili güçlü bir koruması vardır. Koruyucu zar tabakaya sahip olsa da anne ve babalar tüm tedbirleri elde bırakmamalıdır. Küçük darbeler bıngıldağın zarar görmesini sağlamaz fakat yine de ebeveynler sert darbelere karşı korumalı ve dikkatli davranmalıdırlar.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

Bıngıldak bebeğinizin doğum sırasında zarar görmesini engeller. Bebek doğarken kafatası ve kemikleri henüz gelişimini tamamlamamıştır. Bu durum doğum sırasında kolaylık sağlar. Yumuşak bir yapıya sahip olan bıngıldak doğum kanalının şekline alıp bebeğin doğum kanalında rahat olmasını sağlar. Bu yüzden çok önemlidir. Dar olan doğum kanalından bebek zarar görmeden dünyaya gelir.

Peki bıngıldak ne zaman kapanır ?Yeni doğan bebeklerin toplam altı adet bıngıldağı olduğunu söylemiştik. En büyük olan bıngıldak öndeki yumuşak dokudakidir. Bıngıldak genellikle 9 ila 18 ay arasında kapanır. Ön bıngıldağın bazen doğumda kapalı olduğu ve ya 9 aydan daha erken sürede kapandığı görülmüştür. Arka bıngıldak ise daha küçüktür ve genellikle 3 ayda kapanır.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

Beyin gelişimde de bıngıldağın önemi büyük. Bebekler ilk iki yılda çok hızlı bir şekilde beyin büyümesine karşın kafa kemiklerinin büyüme oranı daha düşüktür. Bu olumsuzluğun etkilerini ise bıngıldak önler. Bıngıldak sayesinde kafa büyüyerek beyin dokusuna zarar vermeyi önler.

Bıngıldağın Şekli

Bıngıldağın şeklide önemlidir. Örnek vermek gerekirse bebeğinizin bıngıldağı içe çökmüş ise ishalli bir bebek ise bu suya ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir. Hemen bebeğinize su vermeniz gerekir. Bıngıldağın çökük olmasının yanı sıra çıkık olması da iyi bir durum değildir. Bu durum kafa iç basıncının arttığın işaret eden sivri bıngıldağı yalnızca tıbbı müdehale ile düzeltilebilir. Güvendiğiniz bir doktora giderek, doktor kontrollerinden baş çevresinin ölçülmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir