Bingildak Nedir ? Yenidoğan Bebeğiniz İle İletişim 1

Yenidoğan bebekler dünyanın en güzel varlıklarıdır. Bebekler dünyaya çevrelerini kavramak ve anlamak için gerekli tüm donanıma sahip bir şekilde gelirler. Yani beş duyunun tümüne sahiptirler. Görme, duyma, koklama, tatma ve dokunma duyularını hemen kullanmaya başlarlar. “Yenidoğan bebekler ile olan iletişim ve bıngıldak nedir?” yazımızda sizler için bahsettik.

Bingildak Nedir ?

Yenidoğan bir bebeğin kafasındaki kemikleri henüz kaynaşmamıştır. Kemikler arasındaki boşluklara bıngıldak adı verilir. Sert bir zar ile kaplı bu boşluklar normal bir dokunuştan zarar görmez. Bebeğinizin başının tepesinde yer alan en büyük bıngıldağın içinde nabız atışını görebilirsiniz. Bıngıldak bebeğinizin sağlık durumunu gösteren bir işaret gibidir. Eğer içe çökükse bebeğiniz su kaybetmiştir ve acil sıvıya ihtiyacı vardır. Şişmiş bir halde ise bu başka hastalığın habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka hemen doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğiniz İle İletişim

Yenidoğan bebekler yardıma muhtaç olduklarında temel ihtiyaçlarının karşılanmasını neredeyse garantileyecek şekilde iletişim kurarlar. Ağlayarak bir şeyleri istediğini belirtirler. Başlangıçta bebeğinizin ağlamaları size aynı gelebilir. Fakat tecrübeledikçe sizde hangi ağlamanın ne demek olduğunu ve bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu anlayabileceksiniz.

Başlangıçta bebekler birinin fotoğrafı da dahil tüm yüzlere gülümserler. Üçüncü aydan itibaren en çok tanıdıkları insanlara isteyerek gülümserler.

Bebeğin Refleksleri

Yenidoğan bir bebek tamamen anne babasının bakımına bağımlıdır. Bebekler hayatta kalmasını sağlayacak bazı içgüdüsel tepkiler ile doğarlar.

Bıngıldak Nedir

Emme ve Yutma Refleksi

Emme esnasında bebeğinizin yanağını okşadığınız zaman bebek dönüp meme ucunu bulmaya çalışır. Buna arama refleksi denir. Bebekler ağızlarının içinde ön damaklarında basınç hissettiklerinde emip otomatik olarak yutmaya başlarlar. Bu da emme ve yutma refleksidir.

Tutma Refleksi

Parmağınızı bebeğinizin avucunun içine yerleştirdiğiniz zaman parmağınızı sıkıca tutar. Tüm bebekler bu refleksi yapar.

Emekleme Refleksi

Bebekler yüzükoyun yatırıldıklarında bacaklarını ve kollarını vücutlarının altına doğru büker ve hatta emeklemeye benzer bir hareket yaparlar. Bebeğnizin vücudu cenin pozisyonundan yavaş yavaş açılıp düz bir şekilde uzanır.

Moro refleksi, yürüme refleksi gibi daha bir kaç reflekse sahiptirler. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Bebek Refleksleri Nelerdir ? başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bıngıldak Nedir

İrkilme Refleksi

Yenidoğan bebekler irkildiklerinde sanki bir şeyi kavrayacakmış gibi kollarını ve bacaklarını iki yana uzatırlar. Bebeğinize karşı her zaman nazik olmaya dikkat etmelisiniz. Bebeklerin irkilme refleksi yaklaşık iki ay sonra kaybolur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir