Böbrek Sağlığını Korumak İçin 7 Altın Kural 1

Sık tuvalete gitme, kusma, bulantı ve karın ağrısı çocuklarda ortaya çıkabilecek böbrek rahatsızlıklarının bazı belirtileri arasında yer alır. Çocukların böbrek sağlığını korumak için yapabileceklerinizi yazımızda sizler için derledik.

Ailenin geçmişinde böbrek hastalıkları varsa çocukta da bulunma ihtimali vardır. Çocukların böbrek sağlığını korumak için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

1.Dengeli Beslenme

Beslenme doğru ve dengeli olmalıdır. Özellikle çağımızda çocukların dışarı çıkıp top oynamak yerine evde tablet, telefon ve ya bilgisayarlar ile oynamalarından dolayı hareketsizlik oluşuyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile obeziteye davet çıkarır. Ayrıca çocuklara besini bir ödül ve ya hedef olarak göstermekten de vazgeçmek gerekiyor. Beslenmeyi ihtiyacı olduğun için ve doğru beslenmeyi de sağlığı için gerekli olduğunu anne ve babalar çocuklara anlatmalılar.

Böbrek sağlığı

2.Tuz Tüketimini Azaltın

Aşırı tuz tüketimi, hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa neden olabilir. Tuzun fazla tüketilmesi sağlıklı böbreklerden atılırken belirgin bir iş yükü oluşturarak böbreklere zarar verir. İşlenmiş gıdalar, hamburger, pizza gibi gıdalar ve hazır paketlenmiş ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Haftada bir kez hamburger yemesine izin verebilirsiniz. Her gün hamburger yiyerek alışkanlık haline gelecek dereceye gelmesine izin vermemelisiniz.

3.Böbrek Taşı Yapan Etkenlerden Uzak Durmak

Böbrek taşı genellikle yetişkinlerde görülen bir hastalık olsada, çocuklarda da rastlanmaktadır. Böbrek taşının oluşmasını engellemek için, tuz tüketiminin azaltılması, yenen sebzelerin iyice yıkanılması ve bol su tüketilmesi gerekmektedir. Çocukların potasyum içeriği zengin sebze ve meyve tüketmesi gereklidir. Sağlıksız beslenme, stres ve obezite çocuklarda hipertansiyona neden olur. Eğer tedavi edilmezse kalp ve böbrek yetmezlikleri ile görme kaybına kadar varabilecek sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bebeklerde böbrek taşı da görülebilmektedir.

Böbrek Sağlığını Korumak İçin 7 Altın Kural 2

4.Düzenli Tuvalet Alışkanlığı

Çocuğunuza düzenli tuvalet alışkanlığı kazandırmalısınız. Okul çağındaki çocuklarda bazen tuvalete gitmeye çekinebilir ve idrarını tutar. Düzenli tuvalet alışkanlığı kazandırmak için evde de okulda da 2-3 saatte bir tuvalete götürülmelidir. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ile ilgili yazdığımız yazıyı okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Böbrek sağlığı

5.Temizlik

Bebeklerin ciltleri yumuşacık olduğu kadar ince ve hassastır. Genital bölgenin temizliği doğru yapılmalıdır. Yanlış yapılan alt temizliği bebeklerde ve küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarına ve pişiklere neden olabilir. Bebeklerin genital bölgelerine şampuan ve ya ıslak mendil gibi ürünleri kullanmak ph dengesinin bozulmasına neden olur. En temizi su ve pamuk kullanılmasıdır. Temizlik yukarıdan aşağıya doğru ve bastırılmadan yapılmalıdır.

6.Egzersiz

Yetişkinlerin olduğu kadar çocuklarında egzersize ihtiyacı vardır. Spor alışkanlığı çocukluk yaşından itibaren kazandırılmalıdır. Çocuğunuz için spor aktiviteleri; yüzme, futbol, basketbol, voleybol gibi sporlara yönelmesini sağlayabilirsiniz.

Böbrek sağlığı

7.Doktor Kontrolü

Son olarak doktor kontrolünün ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Özellikle ailede böbrek hastalığı geçmişi olan biri varsa çocuğun düzenli kontrolleri yapılmalıdır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir