Büyükanne ve Büyükbabalar İle Büyüyen Çocuklar 3

Çalışan anneler için hem çalışıp hem çocuklarına bakmak bazen zor olabiliyor. Bakıcı ve ya güvenilir bir kişiye çocuklarını emanet etmeleri gerekiyor. Çocuğunuzu gönül rahatlığı ile emanet edeceğiniz ilk sıradaki kişiler ebeyenlerinizdir. Peki büyükanne ve büyükbaba ile çocuk büyütürken sizleri neler bekliyor ? Yazımızda sizler için derledik.

Çocuklarınızın günlük yeme, içme, uyku gibi bakımlarından sonra en çok ihtiyacı olan şey şüphesiz kalpten sevilmektir. Bu ihtiyaç, çocuk dünyaya geldiği andan itibaren çıkar. Çocuğunuzun gelişimi için ilgi görmesi ve koşulsuz sevildiğini hissetmesi çok önemlidir. Bu da çocuğunuzun kendini değerli hissetmesine sebep olur. Anne ve babalar kadar büyükanne ve büyükbabalarında torun sahibi olmayı arzu etmeleri, torunları ile vakit geçirmeyi ve ilgilenmeyi istemeleri, torunlarının bakımında istekli olmaları çocuk açısında büyük bir önem taşır.

Çocuklar için, içinde bulundukları sosyal çevre, yetiştirilme tarzı, kalabalık aileler oldukça önem taşımaktadır. Yalnızca anne ve babalarının değil, aile büyüklerinin de desteğini görmek kendilerini ayrıcalıklı ve değerli hissetmelerine sebep olur. Çocuklar yaşamın içerisinde kendilerini bir şekilde zorlayan durumlar ile karşılaştıklarında, bir şeye üzüldüklerinde, utandıklarında ve ya yetersiz hissettiklerinde kendilerini koruyan aile büyüklerine ihtiyaç duyarlar ve onların yanında olduklarını bilmek isterler.

Büyükanne ve Büyükbabalar İle Büyüyen Çocuklar 4

Bazen çocuklar anne babaları ile anlaşamadıkları zaman en çok güven duydukları anneanne/babaanne ve dedeleri ile vakit geçirmek isterler. Çünkü genellikle büyükanne ve büyükbabalar torunlarını eleştirmez ve hemen hemen her isteklerini yapmaya çalışırlar. Bir çok çocuk için onların yanında olmak evin huzur ile dolması demek. Fakat eğer büyükanne ve büyükbabalar çocuklarının anne ve babalarının kendileri için koymuş oldukları kurallara uyum sağlamazsa, tamamen kendi kurallarını geçirmeye çalışırlarsa o zaman çocukların aklı daha çok karışır ve ebeveynlerinin mi yoksa büyükanne ve büyükbabasını söylediklerini yapması mı gerektiği arasında kalır.

Çocuklar ebeveynlerini rol model aldıklarından dolayı sizin sonsuz güvendiğiniz kişilere onları emanet etmeniz de çocuklarınızında ister istemez bir güven duymasına sebep olacaktır.

Yinede çoğu zaman çocuklar için en güvenilen ve en ideal bakıcılardır. Torunlarına sonsuz bir sevgi, şefkat ve ilgi ile bakarlar. Torunları ile vakit geçirmekten, birlikte oyunlar oynamaktan büyü keyif alırlar.  Farklı ve hiç tanımadığınız bir bakıcıya güvenmeniz çok daha zor olur.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir