Çalışan Anne Olmak 1

Anne olmak her kadının hakettiği güzel duygulardan biridir. Çalışan anne olmak bir yandan yaşadığımız çağa ayak uydurmak için çalışırken diğer yandan da çocuğa bakmak demektir. Bu durumun zorlukları ve tavsiyelerini yazımızda sizler için derledik.

Doğum sonrasında en fazla 4 – 6 ay kadar bebekleri ile birlikte olup sonrasında iş hayatına geri dönmek zorunda kalırlar. Bazı zamanlar ücretsiz izinler sayesinde çalışmaya 1 yıl ara vererek çocukları ile ilgilenirler.

Bebekler çoğu zaman annelerinin işe başlayacağını anladıkları zaman yanlarından ayrılmak istemez ve annesine bağlılığından dolayı işe gitmesine izin vermez. Aslında annelerde bebeklerini bırakmaz istemezler. Bu yüzden bebek annesinde hissettiği duyguların aynısını anneye yansıtır ve annenin işe başlama zamanının geldiğini bilerek hissettiği kaygıyı bebek de hisseder.

Çalışan Anne Olmak

Çalışan annelerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri aşırı sorumluluk almasıdır. Bu durum anneyi hem fiziksel hem de zihinsel olarak zora sokar. Çocuğuna yeterine zaman ayıramama kaygısı yaşar. Fakat anneler çocukları ile çok zaman geçirmekten ziyade onunla kaliteli zaman geçirmeye odaklanmalılar. Geçirdikleri zaman içerisinde tüm konsantrasyonu çocuğa sağlamalı ve bütün ilgiyi çocuklarına göstermeliler.

Çalışan Annelere Tavsiyeler

  • Öncelik vereceğiniz işleri bir sıraya koyun
  • Çocuğunuz ile kaliteli vakit geçirin
  • Eşiniz ve ya çevredeki büyüklerden (anne, baba) yardım alın
  • Sağlıklı sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurun
  • Birbirinizi dinlemeli ve duygularınızı açıkça ifade etmelisiniz
  • Onunla bol bol konuşun ve doğruyu ve yanlışı anlatın
  • Asla kendinizi bir başkası ile kıyaslamayın
  • Neden işe gitmek zorunda olduğunuzu söyleyin
  • Ona vakit ayıramadığınızı düşünerek kendinizi suçlu hissetmeyin

Çalışan anneler gerekli sorumlulukları yerine getirdikleri zaman stres yaşamazlar. Özellikle eşiniz ile birlikte iş bölümü yapmaya çalışın. Eşiniz çocuğun bakımı ile ilgili sorumluluk aldığı zaman evlilik kurumu da çok daha güzel bir şekilde işleyecektir. Yapılan araştırmalar sayesinde, eşlerin birbirleri ile iş paylaşamı yapması ilişki kalitesinin yükseldiğini göstermiştir.

Bazı anneler Çocuk bakıcısı tutarak çocuklarını bakımını bakıcıya yaptırır ve gün içerisinde iş hayatında da aksama yaşamazlar. Çocuğunuza Bakıcı Ayarlamak ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Bebek Bakıcısı Nasıl Seçilir ? merak ediyorsanız linke tıklayabilirsiniz.

Çalışan Anne Olmak

Ayrıca suçluluk duygusu hissetmeleri hem bebeklerini hem de kendilerini zor bir sürece taşımaktadır. Bebeğine yeterli zaman ayıramadığını düşündüğünde, bebek mesajı alarak gece boyunca annesinin memesinde kalıp kendi yatağında uyumayı reddeder. Bebeğiniz siz suçluluk duygusu hissettiğinizde bunu hisseder. İşten eve geldiğinizde onunla geçirdiğiniz zamanın uzunluğundan ziyade kaliteli zaman geçirip geçirmediğiniz önemlidir. Beraber oyunlar oynayıp kitap okuyabilir, dans edebilir ve alışverişe çıkabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir