Çocuğa Hangi Balık Yedirilmeli ? 1

Çocuğunuza balık yedirmek zor olabilir. Çocuk beslenmesi için oldukça önemli besinlerden biri balıktır. Çocuklar sağlıklı besinleri genellikle sevmezler fakat çocukluktan itibaren yeme alışkanlığını sağlıklı besinlerden yana siz kullanır ve çocuğunuza yedirirseniz sağlığı açısından çok daha yararlı olacaktır. Çocuğunuza yedirebileceğiniz bir çok balık çeşidi vardır. Bunlardan hangileri tercih edilmeli ? Peki Çocuğa Hangi Balık Yedirilmeli ? Çocuk hangi balığı daha çok sevebilir ?

Beyaz Etli Balıkları Tercih Edin 

Bebeklere balık yedirmek daha kolay bile diyebiliriz. Çünkü çocuklar büyük oldukları için her şeyi kavrayabilir ve size direnebilirler. Tavuk görünümlü olmasından dolayı beyaz etliler yüksek oranda tüketilir. Tercihinizi genellikle beyaz etli balıklardan yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Çocuğa hangi balık yedirilmeli derseniz; levrek, somon, dil balığı gibi tatlı su balıklarını yedirebilirsiniz. Hamsi, palamut, uskumru gibi siyah etli balıkların kokuları daha fazladır. Çocuğunuzun sevmeme nedenlerinden biri kokuyor olması olabilir. Bu yüzden sizin balığı pişirme yönteminizde oldukça önemli. Fırında, buharda ve ya buğulama olarak pişirmek balığın kokusunun daha az yayılmasına neden olur. Böylece çocuğunuz kokusundan rahat olmayacaktır. Fakat ızgara ve ya kızarma pişirme yöntemlerini tercih ederseniz balık daha fazla kokar, hem çocuğunuzun iştahı gidebilir yemek istemeyebilir, hem de evinizin her tarafına balık kokusunu sinmiş olabilir. Bu yüzden en yine yöntemler, fırında, buğulama ve buhardadır.

Sizi Taklit Edecektir

Çocuğunuz birçok şeyde olduğu gibi buradada sizi izleyecek adeta sizi taklit edecektir. Bu yüzden anne ve babalar çocuklar için bir rol modeldir. Bu yüzden siz balığı iştahlı bir şekilde yer, ona balığın faydalarından bahseder ve onu da isteklendirirseniz çocuğunuz da tıpkı sizin gibi yemeye başlayacaktır. Balık yerken güzel tepkiler vermeniz çok lezzetli gibi söylemlerde bulunmanız bu açıdan çok önemlidir.

Çocuğa Hangi Balık Yedirilmeli ?

Kılçıklara Dikkat Edin

Balığı pişirdiniz. Çocuğunuzun tabağına minik parçalara ayırdığınız balıktan bir kaç lokma koyun. Kılçıkların olmamasına dikkat edin. Siz kılçıkları tek tek ayıklayın. Eğer çocuğunuzun ağzına kılçık gelirse bir daha balık yemeyebilir bile. Hatta balıktan soğuyabilir. Ona zaman tanıyıp tabağındaki balıktan bir parça almasına tadına bakmasına müsade edin. Bu arada siz de yemeye başlayın ki sizi görüp yemek için isteklenebilir. Annem yiyor demekki güzel bende yemeliyim diyebilir.

Yeme alışkanlıklarında önemli durumlardan biri olan Sofra Adabını da unutmamak gerek. Sofra adabını çocuğunuza nasıl öğretebilirsiniz ? yazımızdan inceleyebilirsiniz. 

Çocuklar Sade ve Güzel Görünen Yemekler Sever

Yemek yerken çocuklar karışık yemekler yerine güzel görünen sade yemeklerin daha güzel olacağını düşünür ve onları sever. Balığın faydalarını ona tek tek anlatın. Haftada bir iki gün balık yemek alışkanlığı yapın. Hep birlikte balık yemeye özen gösterin. Aileniz ile birlikte anne baba ve çocuk hepinizin sofrada birlikte olması önemlidir. Çocuğa küçük yaşlarından itibaren ailenin önemini kazanması için bunu aşılamanız önemlidir.

Blogumuzda bulunan Bebek Beslenmesi, Bebeğe Kendi Başına Yemeyi Öğretme başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir