Çocuğa Müzik Eğitimi Nasıl Verilir ? 1

Müziğin çocuklar üzerindeki zihin gelişiminde büyük rol oynar. Müzik aleti çalmak beyin gelişimine, sinir sistemine faydaları vardır. Bu yüzden çocuklara müziğin pek çok yararları vardır. Çocuğa Müzik Eğitimi Nasıl Verilir ? yazımızda bahsedeceğiz.

Keman kursu, bağlama kursu bir çok müzik aletine ilişkin dersler verilmektedir. Çocuğunuza gitar dersleri, şan dersleri, piyano dersi gibi eğitimler aldırabilirsiniz.  Okul öncesi etkinlik olarak da görebilir ve ya okulla birlikte de devam ettirebileceğiniz bir etkinlik olabilir. Müzik çocukları hareketlendirir. Müziğin en büyük faydalarından birisi kuşkusuz çocukların fiziksel gelişimlerine faydalarıdır. Hareketli oyunlara katılarak, dans ederek, şarkı söyleyerek bu ilginç deneyimler ile çocuğunuzun ince ve büyük kas becerilerinin gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz. Çocuğunuz önce sizinde yardımınız ile birlikte sizi taklit ederek önce küçük küçük yerinde sallanmaya, zıplamaya ve ellerini çırpmaya başlayacaktır.

Çocuklar kendisini en iyi ifade edebileceği müziksel etkinlik türünde grupla çalışması onun sosyalleşmesini sağlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuzun müzik ile ilgilenmesi demek aynı zamanda sosyal olması demektir. Okulda iken mutlaka sevdiği bir etkinliğe katılmasını teşvik edin. Örneğin müzik ile ilgili bir koroda yer alması demek aynı zamanda kendi hobi alanında yer alan pek çok diğer çocuklarla tanışması ve sosyalleşerek iletişimde olması demektir. Grupta yer alması disiplin kazanacağı türden bir etkinlik içerisinde yer almasına olanak sağlayacaktır.

Müziğin ayrıca hafıza ve zihin üzerinde de önemli etkisi vardır. Çocuğun bilişsel becerilerinin gelişimine etkisi uzun yıllar araştırılmıştır. Melodik ritimleri algılama ve tempo değişikliklerini algılama konusunda daha becerilidirler. Düzenli bir müzik eğitimi, konsantrasyonu, özgüveni, alansal kabiliyetleri, yetenekleri ve koordinasyonu desteklemektedir.

Çocuğa Müzik Eğitimi

Çocuklara Müziğin Yararları

  • Müzik çocuklarınızın okuma ve yazma becerilerini geliştirir. Müzik ile ilgilenen çocuklar diğer çocuklara göre işitsel becerileri daha gelişmiş olur. Okuma ve yazma çocuğa çok kolay bir görev olarak gelmeye başlar.
  • Müzikle ilgilenen çocuklar uyaranları ayırt etmede diğer çocuklara göre daha becerikli ve başarılıdır. Örnek vermek gerekirse okulda biraz gürültülü bir sınıfta öğretmenin söylediklerine kulak verebilmek gibi.
  • Müzik çocuğunuzun konsantrasyon becerilerini de geliştirir. Bir ses daha konsantre olabilir.
  • Müzik aletine göre değişen motor becerileri ve özellikle ince motor becerileri gelişir.
  • Müzikle çocuğunuz daha sosyalleşeceğinden dolayı kendine güveni artar ve daha özgüvenli bir birey olma yoluna doğru gider.
  • Müzik aleti çalmak yalnızca beyini uyarmaz. Aynı zamanda çocuğun stres düzeyinde düşüşe yardımcı olur. Çocuk müzik ile kendisini ifade etmeye başlar. Daha sakin bir birey olma yolunda ilerler.
  • Müzik aleti çalmak çocuğun yaşam kalitesini iyi yönde arttırır.
  • Müzik aleti çalarak çocuğunuz kendisini belki daha da geliştirmek isteyebilir ve bir müzik korosuna ve orkestraya katılabilir. Kendine yakın kişiler ile tanışarak daha sosyalleşmesini sağlayabilir. İlişkilerini kuvvetlendirmek için müzik iyi bir araçtır.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir