Çocuğa Sınır Koyma, Hayır Demeyi Öğrenin 3

Sınırlar büyüyüp bireyselleşme evresinde olduğu kadar yetişkinlik döneminde de başvurulacak ve davranışlarımıza yön verecek önemli rehberlerdir. Çocuklar genellikle her gördüklerini isterler. Anne baba olarak çocuğa sınır koymayı ve bazen hayır demeyi bilmeniz gerekiyor.

Gelişme aşamasında çocuklar kendileri için çoğu zaman neyin faydalı olduğunu bilmezler. Bunun en basit örneği siz ne kadar yememesini söylesenizde şekerli ve hazır gıdaları çok sevmeleri ve hemen hemen her gördükleri yerde bunları istemeleridir. Çocuğunuz için bazı kararları o büyüyüp gelişene kadar onun yerine en iyi siz belirleyebilirsiniz. Bu yüzden bazı durumlarda onun için faydalı olmayan şeyler için hayır demeyi bilmelisiniz. Her zaman onun isteklerini yerine getirirseniz bu sefer çocuklar buna alışır siz hayır deseniz bile isteklerini yerine getirene kadar diretirler. Bazen ilgi çekmek için ağlarlar.

Anne babalar bazen nasıl yapacaklarını bilemediklerinden dolayı çocuklarına sınır koymakta zorlanıyorlar. Bazı ebeveynler çocuklarını üzmekten ve kırmaktan endişe ederler. Oysaki sınır koyma çocuğu reddetmek ve ya baskı altına almak değildir. Sınır koymak çocuğun gelişimini desteklemek için gerekli kısıtlamalar yolu ile gerekli kısıtlamaları uygulamak demektir.

Çocuğa Sınır Koyma, Hayır Demeyi Öğrenin 4

Sınır Koyarken Tutarlı Olun

Çocuğa sınır koyma da tutarlı olun. Siz tutarlı olduğunuz sürece çocuğunuz o sınırın kendisi için gerekli olduğunu anlayacak ve uyum gösterecektir. Koyduğunuz sınırlara ebeveynlerden biri anne ve ya baba bu sınırı önemsemezse çocuğunuzunda aklı karışır. Bu yüzden sınırlar ebeveynler tarafından belirlenmeli ve hem anne hem de baba sınırları önemsemelidir. Ayrıca çocuğunuza sınır koyarken mantıklı olmayı da unutmayın. Konulan sınırlar mutlaka çocuğun anlayacağı netlik ve sadelikte olmalıdır. Sınırlar çocuğunuzun bulunduğu koşullara ve gelişim dönemlerine uygun olmalıdır.

Çocuğunuza sınır koyma da sevgiyi asla bir tehdit edici unsur haline dönüştürmemelisiniz. “Eğer bunu yapmazsan seni sevmeyeceğim, sana bir daha sarılmayacağım” gibi cümleler oldukça yanlıştır. Çocuk ve ebeveyn arasındaki ilişki sıkı bağlar halinde sevgi, saygı ve güvene dayalı olmalıdır. Böylece çocukların sınırlara uyması da o kadar kolaylaşır.

Çocuğunuz sizin koyduğunuz sınırları aşarsa ne gibi bir bedel ödeyeceğini de bilmelidir. Bu yaptırımlar, fiziksel ve ya sözel şiddet, seni sevmeyeceğim gibi sevgi tehditleri ve ya ihmallik asla içermemelidir. Daha basit yaptırımlar olmalıdır. Sunduğunuz bir ayrıcalıktan mahrum kalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; tablet ile oynamak, tv izlemek, telefonda oyun oynamak ve ya çikolata yemek gibi geçici olarak mahrum edilebileceği ve sınır ihlalinde hemen uygulamaya konması gerekli yaptırımlardır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir