Çocuğun Gelişiminde Ailenin Önemi 1

Çocuğun gelişimi için ailenin önemi büyüktür. Ailelerin çocuklarına davranışları, sorunları çözme yöntemleri ve iletişimlerinin güçlü ve bağlı olması gerekir. Çocuğun gelişimde spor, oyun ve aktivitelerinde büyük bir önemi vardır. Sağlıklı bir yaşam teknolojinin de gelişmesi ile birlikte tüm dünya ülkelerinde önemli bir konu haline gelmiştir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kılımızı kıpırdatmadan tek bir tık ile neredeyse tüm istediklerimizi yapar olduk. Bunun en büyük zararlı etkilerinden biri insanların tembelleşmesi ve hareketsiz kalmalarıdır. Yalnızca yetişkinler değil çocuklardan bu durumdan nasibini alıyor. Hareket sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir vücutta sağlıklı beyin demektir. Yediklerimiz ve içtiklerimize dikkat etmenin yanı sıra haraket halinde olmak en basitinden günlük 20 dakika yürüyüş yapmak sağlıklı yaşamın kurallarından biridir.

Çocuğun Gelişiminde Ailenin Önemi

Çocuğun Gelişimini Yavaşlatan Durumlar

Çocuklarımızın parklarda ve sokaklarda güvenli bir şekilde oyun oynayamaması git gide artmaktadır. Günümüzdeki çocuklar özellikle metropol şehirlerde parka gitmek yerine evde bilgisayar karşısında ve ya telefon ve tablet gibi teknolojik aletlerdeki sanal oyunlar ile vakit geçirmektedir. Bu da çocuklarımızı tembel ve hareketsiz yapmaktadır. Özellikle hareket etmeyen çocuklarda istenmeyen bir kilo artışı söz konusudur. Sağlıksız beslenme ile çocukların büyük bir çoğunluğu zamanının çoğunu televizyonun ve ya bilgisiyarın karşısında geçirir. Hareketsiz kalınca da böylece de kasların körelmesi başlar.

Sağlıklı büyüme için gerekli olan kemik, kas, kardiyovasküler gelişim yavaşlamaktadır. Yapılan bazı araştırmalar göstermiştirki; küçük yaşlarda yapılan fiziksel aktivitelere katılan çocuklar da ileride koroner kalp hastalığına yaklanma oranı katılmayanlara göre oldukça düşük olduğu gözlemlenmiştir. Egzersize katılım aynı zaman sosyalleşme ve yetişkin döneminde depresyon ve intihar oranı daha az görülür. Ayrıca bazı bağımlılık yapan maddelerin kullanım oranıda kesinlikle daha az olduğu görülmüştür. Spor yapmak vücuda yarar verdiği gibi ruhsal anlamda da büyük katkısı ve yararı vardır.

Çocuğun Gelişiminde Ailenin Önemi

Çocukların erken yaşlarda hareket etmeye, sosyalleşmeye ve yaşıtları ile birlikte vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Hareketli ve fiziksel denge sahibi olan bir çocuk hem sağlıklı hem de ruhsal olarak mutlu bir çocuk olur. Bu yüzden sporun çocukların mutlu olmasına da yararı vardır.

Küçük yaşlarda yapacakları aktivite çocuk ailenin önemini vurgular. Aileler çocukları küçük yaşlardan itibaren yüzme, tenis, basketbol, futbol gibi çeşitli aktivitelere vermelidirler. Çocuklar hareketli olmaya teşvik edilirse o kadar güçlü ve enerjik yapıya sahip olurlar. İp atlamak, yürümek, zıplamak, salıncakta sallanmak, jimnastik ve dans etmek çocuk aktiviteleri arasında yer alır.

Bunların yanı sıra çocuğun gelişimine önemli katkı sağlayan kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Sitemizde bulunan çocuklar için eğitici ve eğlendirici olan Etkinlik kitaplarına göz atabilirsiniz. Ayrıca Eğitici Kartlar çocukların gelişimini destekler.

Ayrıca çocuklar fiziksel aktivite yaptıkları sürece güven duygusu ve kendine saygısı da gelişmektedir. Fiziksel bir aktiviteyi başarmaktan dolayı mutluluk duyar ve kendine güveni gelerek özgüvenli biri olmasına katkı sağlar. Bebeklikten beri başlayan hareket eğitimi ile güç, denge, esneklik ve koordinasyon gibi becerilerini geliştirir. Böylece çocuklar ileriki yaşamlarında da sporu ve sağlıklı yaşamı bir yaşam tarzı olarak belirlerler.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir