Çocuğun Karın Ağrısı Nasıl Geçer ? 3

Çocuğun Karın Ağrısı, gastroenterit ve idrar yolu iltihabı gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Kusmayla birlikte görülebilir, ayrıca bademcik iltihabı ve kızamık gibi hastalıklar da karın ağrısı yapabilir. Çocuğunuz kendini iyi hissetmediği zamanlarda karnının ağrıdığını söyleyebilir, ama ağrının yerini tam olarak tanımlayıp gösteremez. Çocuğun karın ağrısı nasıl geçer ?, 3 yaşındaki çocuğun karın ağrısı ve karın ağrısı neden olur ? gibi soruların cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN KARNI AĞRIDIĞINDA

Ağrı neden olur ?

Aşırı heyecan ve korku çocuklarda karın ağrısına eden olabilir. Ağrı çok şiddetli değilse ve bir iki saat içinde geçerse kaygılanmanıza gerek yoktur. Çocuğunuzu üzen şeyin ne olduğunu bulmaya ve onu rahatlatmaya çalışın. Bununla birlikte karın ağrısı saatlerce devam ederse ve şiddetliyse bunu ciddiye almalısınız. Üç yaşın altındaki pek ender görülse de karın ağrılarının altında apandisit (kör bağırsak iltihabı) gibi tehlikeli bir hastalık olabilir. Apandisite özgü ağrı, karın çevresinde birkaç saat boyunca sürer. Ardından karnın sağ alt bölümüne iner. Bebeklerde ve emekleme çağındaki çocuklarda 15-20 dakika da bir gelip geçen şiddetli karın ağrısı dalgalarının nedeni bağırsak tıkanması olabilir.

ÇOCUĞUN KARIN AĞRISI NE İYİ GELİR ?

 1. Çocuğun ateşini ölçün. Biraz yüksekse ve özellikle karın ağrısı şiddetli ya da göbeğinin çevresinden kaynaklanıyor gibi görünüyorsa apandisit olabilir. Ateşini düşürmek ya da ağrısını kesmek için hiçbir ilaç vermeyin.
 2. Çocuğunuzda apandisit olabileceği kanısındaysanız yiyecek ve içecek birşey vermeyin. Çok susadıysa biraz su verebilirsiniz. Ancak yemek vermeyin.
 3. Çocuğunuzu ona sarılarak fazladan ilgi göstererek onu rahatlatın.
 4. Apandisitten kuşkulanıyorsanız termofora ılık su (sıcak olmasın) doldurup havluyla güzelce sarın. Bunu karnının üzerine koyarak çocuğun uzanıp yatmasını sağlayın.

Çocuğun Karın Ağrısı Nasıl Geçer ? 4

GECİKMEYE GELMEYEN DURUMLAR

 • Çocuğunuz her 15-20 dakika da bir çığlık atıyor ve bu sırada rengi soluyorsa,
 • Koyu kırmızı ya da katran renginde dışkılıyorsa,
 • Çok şiddetli karın ağrılarını üç saatten uzun bir süredir çekiyorsa,
 • Karın ağrısı çekerken aynı zamanda yüksek ateşi de varsa gecikmeden hemen acil yardım çağırın.

DOKTORU ARAMANIZ GEREKEN DURUMLAR

 • Başka bir hastalık belirtisi de ortaya çıkıyorsa,
 • Karın ağrısı üç saatten uzun sürerse,
 • Karın ağrısı sık sık yineleniyorsa hemen doktoru aramalısınız. Çocuğunuz karın ağrılarından sık sık yakınıyorsa doktorunuza bunu da belirtmelisiniz. Doktor, çocuğunuzu muayene ederek karın ağrısının nedenini bulmaya çalışır. Tedavi, tanıya bağlı olarak genellikle gerekmeyebilir. Doktor apandisit ya da bağırsak tıkanmasından kuşkulanıyorsa çocuğunuzun hastaneye yatmasını isteyebilir.

Üşütme Bebeklerde Neden Olur  ? ve Soğuk Algınlığı Bebeklerde Nasıl Geçer ? başlıklı grip belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunduğumuz yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir