Çocuğunuza Bakıcı Ayarlamak 3

Çocuğunuza Bakıcı aramaya ihtiyacınız olduğu tarihten bir kaç ay önce bakmaya çalışın. Böylece en doğru kişiyi seçebilirsiniz. Çocuğunuz için iyi bir bakıcı aramak gözünüzü korkutabilir. Bundan dolayı önceden neye ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Aslında çoğu anne bakıcı olayını kolay kolay bir kişiye güvenemedikleri için sevmemektedir. Anneler genellikle en güvenilir kişi olan kendi annelerine yani bebeğin anneannesine bırakmayı tercih ederler. Çünkü sonsuz güvenleri vardır. Fakat biz yine bakıcılar ile ilgili bilgilerimizi aktaracağız.

Çalışma saatleri çok uzun olan ve yalnız çalışan anneler aynı şeyi yapacak bir bakıcıya ihtiyaç duyalar. Geniş bir araştırma yapmanızı öneririz. Özellikle yakınınızdakilere tavsiye edebilecekleri birinin olup olmadığını sorun. Yerel yönetimde bölgenizdeki kayıtlı çocuk bakıcısı ve yuvaların bir listesi olacaktır. Hatta çevrenizde bulunan yuva çalışanlarına da danışabilirsiniz. Yuva çalışanlarının iş arayan bildikleri deneyimli bir bakıcısı olabilir. Küçük bebeklerin yuvadan çok tek bir bakıcı ile bakılması çok daha iyidir. Bebeğinizi götürdüğünüz sağlık uzmanınıza da bu konuda danışabilirsiniz. Belki bildiği güvenilir birisi bulunabilir.

Çocuğunuza bakıcı yada dadı seçerken çocuğunuza bakma olasılığı olan herkes ile en az iki kez görüşmenizi tavsiye ederiz. Hatta bebeğinizide yanınıza alın. Bebeğiniz ile iletişim şeklini gözden geçirin. Bebeğinize nasıl hitap ediyor gibi. Bakıcıya neden bu işi yaptığını, bu işin sevdiği ve sevmediği yönlerini sorun. Çocuğunuz ile ilgili konuşmaya başlayın. Günlük rutin işlerden yani çocuğunuzun ne zaman yemek yemesi, ne zaman uyuması gerektiği gibi konulardan bahsedin. İyi bir bakıcının isteklerinizin büyük bir bölümünü karşılıyor olması gerekir. Bakıcı kayıt belgesi, ilk yardım sertifikası gibi gerekli olan belgelerinin bulunup bulunmadığını sormayı unutmayın. Bu önemli bir kısımdır. Bakıcıyı kendi evinde ziyaret edin. Çocuğunuza bakacağı odaların temiz ve güvenilir olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bebeğinize bakacak kişiye karşı iyi şeyler hissetmeniz önemlidir. Mutlu ve rahat olmanız önemlidir.

Çocuğunuza Bakıcı Ayarlamak 4

Önce yapacağınız anlaşmaları iki ila dört hafta arasında bir deneme süresi koyun. Eğer iyi sonuçlar alamazsanız, ceza ödemeden anlaşmaya son verebilirsiniz. Bebeğiniz bakıcısından sonra siz eve döndüğünüzde mutlu mu, canlı mı yoksa huysuz ve mutsuz mu görünüyor ? Bebeğinizin bezinin yeni değiştirilmiş olup olmadığına kadar kontrol edebilir ve bakıcının iyi olup olmadığına kanaat getirebilirsiniz. Bakıcıya da gözlemlemeyi unutmayın. Bakıcı bebekten ayrılınca daha mutlu mu görünüyor ? Bebeğiniz ile arasında olan iletişime dikkat edip iyi gözlemleyin. Ayrıca sizin de anne olarak bebeğinizin bakıcısı ile aranızda sıcak ve samimi bir ilişkiniz olmalıdır. Bebeğin hayatındaki her gelişmeden birbirinizi haberdar etmeniz gerekmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir