Çocuğunuza Sınır Koyma , Her Gördüğünü İsteyen Çocuklar 3

Genellikle anne babaların çocukları için yakındıkları şeylerin başında çocuklarının her gördüğü şeyleri almak istemeleridir. Çocuğunuza Sınır Koyma çocuğun her gördüğünü istememesi konusunda size yardımcı olacaktır. Çocuklar; sokakta, markette, alışveriş merkezinde kısacası bir çok yerde gördükleri ve ilgilerini çeken şeyleri hiç düşünmeden isterler. Peki anne babalar burada nerede yanlış yapıyor ? Ne yapmaları gerekiyor ? Sorularımızın cevabı yazımızdadır.

Çocuklar para kavramını ve satın alma eylemini anne ve babalarında görebilirler. Fakat bunun tam olarak bilincinde değildir. İşte burada ebeveyn olarak sizlerin çocuklarınıza para kavramını öğretmeniz gerekiyor. Ona küçük olduğu için anlamaz gibi düşünerek anlatmamak yanlış bir düşüncedir.

Çocuğunuza alışveriş ve para kavramını, satın alma eylemini sizden görüp fark ettiği andan itibaren ona öğretmelisiniz. Çocuğunuza Sınır Koyma yöntemi ile çocuğunuzun her gördüğü şeyi istemesinin önüne geçebilirsiniz. Bu para ve alışveriş kavramını ona açıklarken kendi sınırınızı koymalı ve bazen hayır diyebilmelisiniz. Hayır demediğiniz taktirde çocuğunuz her gördüğü şeyi istemeye devam edecektir.

Çocuğunuza Sınır Koyma , Her Gördüğünü İsteyen Çocuklar 4

Çocuğunuzun bilinçli bir tüketici olması için para ile neler alınıp neler alınmayacağını, bazı isteklerini ise maddi durumunuzdan dolayı kısa ve ya uzun bir sürede alınabileceğini anlatmalısınız. Çocuğunuz için bu tip konuşmalar bazen onu hayal kırıklığına uğratsada gerçekler ile yüzleşmesi her zaman için daha iyidir. Çocuğunuzu istekleri karşısında azarlamamalı ve ya onun arsız, şımarık, her gördüğünü isteyen bir çocuk haline gelmesini sağlamalısınız.

  • Çocuğunuza bir miktar para vererek ihtiyaçlarını belirlemesi ve bu para idare etmesini sağlayabilirsiniz
  • Çocuğunuza bazen hayır diyebilmelisiniz
  • Almak istediği şeyin ihtiyacı olup olmadığına bazen kendisi karar verebilmeli
  • İhtiyacı olan şey için parasının yeterli olup olmadığını öğrenmesi gerekmelidir
  • Eğer ihtiyacı olan şeye parası yetmiyorsa onu satın almayı ertelemeli ve ya başka alternatiflere bakmalıdır

Hayır Demekten Çekinmeyin

Çocuğunuza sınır koyma haricinde bir de alışveriş esnasında ona hayır diyebilmeniz de önemlidir. Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren size uymayan talepleri karşısında hayır diyebilmelisiniz. Alışverişteyken her gördüğünü isteyen çocuğunuza şu soruları sormanızda fayda var. Buna ihtiyacın var mı ? Bu senin için gerekli ve sağlıklı bir şey mi ? Daha sonra da alabiliriz, gibi soru ve cümleler ile hem ona sormalı hem de eğer ihtiyacı olmayan bir şeyi istiyorsa “buna şu an ihtiyacın yok” diyebilmelisiniz.

Çocuklar ile alışveriş sırasında yapılan önemli hatalardan biri de çocuğunuzun bir isteği karşısında ” buna paramız yetmiyor” mesajını vermektir. Çocuğunuz sizin başka şeylere para harcayabildiğinizi gördükçe sizin onu kandırdığınızı zannedecektir. Bunu da bir reddedilme olarak algılar. Onun dedikleri hiç bir şekilde yapılmıyor diye düşünerek kendini değersiz görebilir. Bu yüzden çocuğunuza paramız yetmiyor mesajı yerine, paranın nasıl kullanılması gerektiğini, bunu çoğu zaman planlayarak yaptığınızı, ihtiyacınız olan şeyleri almanız gerektiğini ve önceliklerinizin olması gerektiğini belirtebilirsiniz.

Çocuğunuzun bir şeye neden ihtiyacı olmadığını da ona açıklamayı ihmal etmeyin. Çocuğunuz zaten yaşı büyüdükçe kendisinin bir şeye ihtiyacı olup olmadığına karar verebilecektir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir