Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem 1

Çocukların ateşlenmesi kesinlikle anne ve babaları en fazla endişelendiren konuların başında gelmektedir. Doktora ne zaman gidilmesi gerektiği ve ateşi düşürmek için telaşa kapılan anne ve babalar bazen çocuklarının sağlığını tehlikeye sokabilecek zararlı ve yanlış bilgiler dahilinde hareketler yapabiliyorlar. Çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa almanız gereken 7 önlem hakkında bilgi vereceğiz. Bu önemleri uygulayınca çocuğunuzun ateşi için telaşa kapılmayarak doğru hareketleri bilip ona göre bir yöntem uygulamış olacaksınız.

Öncelikle kesinlikle çocuğunuzun ateşini doğru ölçtüğünüzden emin olmalısınız.

Enfeksiyonlar ve ya farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan pirojenler beyinde bulunan hipotalamusa etki ederek çocuğunuzda ateşe neden olmaktadır. Pirojenler hem ateşin çıkmasına sebep olurlar hem de bir yandan da ateşe yol açan nedene karşı vücudun bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlar.

Çocuklarda yüksek ateş nasıl düşer? Çocuğumun ateşi düşmüyor ne yapmalıyım ? Yüksek ateş bir hastalık değildir bir belirtidir. Bu yüzden önemsemeli ve çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa almanız gereken 7 önlem ile alakalı bilgileri yazımızda incelemelisiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuğunuzun ateşini doğru ölçtüğünüzden emin olmalısınız.

Ebeveynler çocuğun vücudu sıcak olduğu için çoğu zaman ateşi var sanabiliyorlar. Fakat çocuğun vücudunun sıcak olduğu ateşi olduğunu almanına gelmez. Ateş ölçer ile çocuğunuzun ateşi doğru bir şekilde ölçtüğünüzden emin olmalısınız. Yetişkinlere göre çocuklarda vücut ısısı daha yüksektir. Aktivite, çevrenin ısısı, yaş ve giyindikleri kıyafetlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu hususları da göz önünde bulundurarak bu yüzden çocuğun ateşinin doğru ölçülmesi önemli.

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem 2

Çocuklarda Ateş Nasıl Ölçülür ?

Peki çocuklarda yüksek ateş nasıl ölçülür?. Bundan biraz bahsetmek gerekirse;

Çocuklarda ateş koltukaltından, kulaktan ve ya makattan ölçülebilmektedir. Ağızdan ölçüm ise kesinlikle önerilmemektedir.

Çocuklarda Yüksek Ateş Kaç Derecedir?

Yüksek ateş olarak koltuk altından 37,4 derece üzeri, kulaktan 37,6 derece üzeri makattan ise 38 derece ve üzeri doktorlar tarafından yüksek ateş olarak kabul edilmektedir.

Ateş ile birlikte çocuğunuzun genel durumunu genel hareketlerini de gözlemlemelisiniz.

Ateş yükselince vücudun enerji tüketimi de artmaktadır. Kalp gibi organlara daha fazla kan gönderilir, solunum sistemi daha hızlı çalışır, kol ve bacaklarındaki damarları büzülerek bu bölgelere giden kan akımı azalır. Vücut rengi alacalı, mermerimsi gibi bir görüntü alır. Kol ve bacaklarında hafiften bir soğukluk olmasına rağmen vücut gövde de sıcaklık daha yüksektir.

Ateşin yüksekliğinden ziyade çocuğun genel durumu da bu yüzden oldukça önemlidir ve gözlenilmesi gerekenlerden birkaçıdır.

Ateşin ne kadar yüksek olduğu her zaman hastalığın ciddiyeti ile orantılı değildir.

çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa

Çocuklarda Ateş

Çocuklarda ateşin en sık nedenlerinden biri basit viral enfeksiyonlar , 39 – 40 dereceye varabilen yüksek ateşe neden olabilirken, ciddi bazı hastalıklarda çok yüksek ateş görülmeyebilir.

Uzun süre geçmeyen ateşi ihmal etmemelisiniz. Özellikle 0 – 3 ay arası bebeklerde normalin üzerindeki her ateş için beklemeden hemen bir doktora başvurmalısınız. Büyük çocuklar için ise çocuğun genel durumu göz önüne alınarak cilt rengi, bilincinin aktif olup olmadığı, solunumunun düzenli ve beslenebilmesi ile ilgili durumlar yol gösterici olmaktadır. Yüksek ateş ile birlikte mutlaka dikkat etmeniz gereken konulardandır. Bununla birlikte; mutlaka doktora başvurulması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

Yüksek Ateşte Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

 • Daha önce havale geçirmiş bir çocuk ise
 • Ateş ile birlikte sürekli bir ağlama, inleme ve huzursuz hali varsa ve ateş düşmesine rağmen huzursuzluğu uzun süre devam ediyorsa,
 • Zor ve sık nefes alma, ense bölgesinde sertlik, sürekli kusma, ishal hali varsa,
 • Bilincinden bulanıklı, tam aktif olamama hali ve sürekli uyuklama hali varsa,
 • Teninde kırmızı, mor döküntüler oluşursa,
 • Ağız içinde kuruluk, göz küresinde ve bıngıldakta çöküklük varsa,
 • Gözyaşının olmaması durumunda,
 • Ön bıngıldağında kabarıklık ve kap atar gibi atma hali varsa,
 • Ateş 39 derecenin üzerine çıkmışsa ve 3 günden uzun sürüyorsa, bu gibi durumlarda mutlaka en yakın zamanda doktora başvurmalısınız.

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Almanız Gereken 7 Önlem

Gelelim ateşi düşmeyen çocuğunuz için almanız gereken önlemlere..

Yüksek ateşte mutlaka yapılması gerekenler;

 1. Çocuğunuzun üzerinde hafif ve gevşek onu sıkıp rahatsız etmeyen aşırı kalın olmayan kıyafetler olması gerekmektedir. Kalın örtüler ve battaniyeler ile üzeri örtülmemelidir.
 2. Ateş bilindiği üzere vücutta sıvı kaybına yol açmaktadır. Bu yüzden sıvı kaybetmekte olan çocuğunuza sık sık bol ılık su  ve sıvı gıdalar vermeniz gerekmektedir.
 3.  Çocuğunuza soğuk duş aldırmamalısınız. Onun yerine ıslak ılık bezler ile arada bir kompres yapılmalıdır. Sirke ve ya alkol ile pansuman yapabilirsiniz. Bu konuda çocuğa ateşi düşmesi için soğuk duş aldırmak kesinlikle yanlış uygulamalardan biridir.
 4. Doktorunun önermiş olduğu ateş düşürücü şuruplar birtakım ilaçları çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olarak verilmelidir. Bu hususa dikkat etmeniz gerekmekte.
 5. Soğuk değil ılık su ile banyo yaptırılmalıdır. Buzlu soğuk su uygulaması yukarıda da bahsetttiğimiz gibi kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Bu konu hakkında çocuğunuzun doktoruna da danışabilirsiniz.
 6.  Çocuğunuzun bulunduğu ortamı serinletmeli, oda ısısı 21 – 22 derecede tutulmalıdır. Oda ısısını ayarlayabilmek için havalandırma cihazlarını kullanabilirsiniz . Ve ya ayrıca odayı serinletmek için klima da kullanabilirsiniz. Fakat direkt olarak çocuğunuzun bu hava akımının içerisinde bulunmasına dikkat etmeli direkt olarak klima karşısında bulunmamasını sağlamalısınız.
 7. Son olarak kesinlike çocuklarda ateşli hastalık sırasında ateşini düşürmek için ateş düşürücü aspirin verilmemelidir. Ağır karaciğer hasarına yol açabilmektedir. Bu yüzden doğru bir hareket değil. Diğer tüm bilgilendirme için mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir