Çocuğunuzun Diş Bakımı 1

Çocuğunuzun diş bakımına başlamak için geç kalmamalısınız. Bir iki dişi çıktığında ıslak bir mendille dişlerini ve diş etlerini her gece silmelisiniz.

Bebekler için hazırlanan diş fırçalarını 12. Ayda kullanmaya başlayabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce dişlerini fırçalayın. Banyo zamanlarında, diş fırçasıyla kendi dişlerini fırçalamaya yavaş yavaş başlayabilir. Bu sütdişlerine iyi bakmanız, sonradan çıkacak kalıcı dişlerin sağlıklı yerleşmesini ve çocuğunuzda yaşam boyu sürecek diş fırçalama alışkanlığının oluşmasını sağlayacaktır.

Yaşı ne olursa olsun çocuğunuz dişlerini fırçalamayı ne denli oyun olarak görürse bu işte başarısı da o ölçüde yüksek olacaktır. Dişçilik oyunu oynamanız, kendi dişlerinizi onunla birlikteyken fırçalamanız bu konuda yararlı yaklaşımlar olabilir. Diş bakımının küçük yaşlardan itibaren önemli olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun Diş Bakımı 2

Bebek Dişlerinin Temizlenmesi

1.temiz bir mendili ıslatın. Bebeği kucağınıza oturtun. Mendili bir parmağınıza dolayarak üzerine bezelye tanesi kadar florürlü diş macunu sıkın. Bebek tadını sevmiyor ya da yemeye kalkıyorsa hiç macun kullanmayın. Eğer kullanacaksanız , çocuklar için üretilen diş macunlarını yeğleyin.

2.bebeğinizin dişlerini ve dişetlerini parmağınızla ovun. Sizi taklit etmek istiyorsa lavaboya tükürmesine izin verin.

Dişler Neden Çürür?

Ağızdaki bakteriler şekerle etkileşime girerek asit oluşturur. Bu asidin dişi kaplayan koruyucu mineyi bozması sonucu dişler çürür. Şekerli yiyecek ve içecekler, özellikle öğünler arasında tüketilirse diş çürümelerini arttırır. Çocuğunuza atıştırmalık olarak peynirli kraker, havuç, kuru meyve gibi sağlıklı yiyecekler verin. Şekerli yiyecekleri arada bir sürpriz olarak sunun ve yedikten sonra mutlaka dişlerini fırçalayın.

Florür

Çocuğunuzun dişlerini, mine katmanını sertleştiren bir madde olan florürle koruyabilirsiniz. Florürlü diş macunuyla günde iki kez fırçalamak çocuğunuzun dişlerini çürümelerden korur. Diş macununun bir süre ağızda kalması koruyucu özelliğini arttırır. Kimi yörelerin kent suyunda florür bulunabilir.

Florürün fazlası ne yapar?

Dişleri fırçalanırken çocuğunuzun, diş macununun birazını yutması sorun yaratacak bir şey değildir, sizi kaygılandırmasın. Ne var ki tadını kaygılanacak ölçüde çok severse tüpten yemeye kalkışabilir; bunu yapmasına izin vermeyin. Hele de kullandığınız kent suyunda florür bulunuyorsa, diş macunundan alacağı fazla florür zarar verebilir.

Dişlerin Çıkış Sırası

Bebeğiniz ilk dişini birinci yılının içinde herhangi bir ayda çıkarabilir. Diş çıkarma, üçüncü yaşa değin sürer. Bebeklerin dişleri genellikle aynı sırayla çıkar.

Diş Hekimine Alışmak

Çocuğunuzu gerçekten tedavi olması gerekmeden önce diş hekimlerine alıştırmanız çok yerinde bir yaklaşım olacaktır. Onu diş hekimine daha süt dişleri tamamlanmadan önce bile götürebilirsiniz. Korkmuş gibi davranırsa onu kucağınıza alın hasta koltuğuna oturun ve çevredeki gereçlerin ne işe yaradığını gösterin. Çocuğu iki buçuk-üç yaşından başlayarak altı ayda bir kontrole götürmelisiniz. Diş bakımında ona nasıl yardımcı olabileceğinizi diş hekimi size anlatacaktır. Dişlerinin çok sağlıklı olduğunu düşünseniz bile çocuğu kontrollere götürün. Çürük dişi varsa bunun erkenden saptanması çok önemlidir.

Çocuklarda Diş Bakımı

12 aylık olduktan sonra çocuğunuzun dişlerini, ıslak diş fırçasına bezelye büyüklüğünde diş macunu sıkarak fırçalamaya başlayın. Bu işi size bırakmak istediği sürece onun dişlerini siz fırçalayın. İki yaşına geldiğinde dişlerini artık kendisi fırçalamak isteyebilir. Dişlerini kendisi fırçalarken de yanında bulunun, doğru fırçalayıp fırçalamadığını kontrol edin. Aynanın önünde, arkasına geçip elinden tutarak dişlerin nasıl doğru fırçalandığını ona öğretin.

Diş Fırçalamaktan Oyun Üretin

Banyo yaparken sizi taklit edeceği bir oyun uydurun. Oyundan sonra dişlerini gereğince fırçalamayı unutmayın.

Çocuğunuzun Dişlerini Fırçalarken

Çocuğu lavabonun önünde bir yükseltiye çıkarın. Siz de yanına doğru gerisinde durun. Dişlerini fırçalarken ağzının içini görebilmelisiniz. Ağzını çalkalayıp lavaboya tükürmesi yaptığı işin en eğlenceli yanı olacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir