Çocuğunuzun Göz Sağlığını İhmal Etmeyin 1

Çocukluk döneminde ortaya çıkan göz problemlerinin erken dönemde tedavi edilmesi ilerleyen yaşlarda telafisi olmayacak göz bozukluklarınında önlenmesini sağlıyor. Çocuklarda göz sağlığında hakkında bir çok bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Şaşılık ve Göz Tembelliğine Dikkat

Çocuklar gözlerinin bozuk olduğunu ve az gördüklerini genellikle farkedemeyebilirler. Birçok çocukta görme sorunu sınıf içi aktivitelerde sorun yaşaması ve okulda öğretmenlerin dikkati ile ortaya çıkar. Anne, baba ve öğretmenler bu konuda bazı noktalara dikkat etmelidirler. Okul öncesi her çocuğun 1 yaşını doldurmadan önce mutlaka göz muayenesi olması gerekir. Eğer gözlerde bir sorun varsa erkenden önlem almakta önemlidir. Muayenede bir sorun tespit edilmediyse 3 yaş civarı bir muayene ve ilkokula başlamadan yapılacak bir göz muayenesi; gözlerdeki kırma kusuru, şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunların tespit edilmesini sağlar. Okul çağındaki çocukların yılda bir kez göz ve görme muayenesi olmaları gerekir.

Televizyonu yakından izlemek gözlerde bozukluk oluşturabilir. Çocuklar genellikle meraklı ve heyecanlı oldukları için televizyonu yakından izlemeyi tercih ederler. Yakından tv seyretmek miyop, astigmat ve hipermetrop gibi kırma kusurlarına yol açmaz fakat bu kırma kusurlarına sahip çocuklar için iyi göremediklerinden dolayı televizyonu yakından seyrederler. Ayrıca televizyonu yakından izleyen çocukların işitme problemide olabilir.

Çocuğunuzun Göz  Sağlığı

Gocuğunuzun Göz Sağlığının Kötü Olduğunu Gösteren Belirtiler

Çocuğunuzun göz sağlığının kötü olduğunu gösteren belirtilerden bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Tahtaya bakarken gözlerini kısıyor olması
  • Okurken metni takip edememesi
  • Televizyonu çok yakından izlemesi
  • Ders çalışırken ve sonrasında başının ağrıması
  • Okurken dikkatinin çabuk dağılıyor olması

Dikkat eksikliği ile ilgili daha önce bir yazı oluşturmuştuk. Çocuklarda dikkat eksikliği birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkar. Görme problemi yaşayan çocuklarda yakın ve ya uzak odaklı aktivitelerde diğer yaşıtlarına göre daha fazla zorlanırlar. Dolayısıyla çocuğun okul yaşamıda etkilenir.

Yakını ve ya uzağı görememe ve ya gözlerde kayma problemi olan çocuklarda yakın mesafede okudukları metni takip etmekte zorlanırlar. Aynı satırı tekrar tekrar okumaları gerekir.

Astigmatı ve hipermetropu olan çocuklar gözlük sorunları düzeltilmediği taktirde ders çalışırken odaklanma güçlüğü çekerler. Bu durum kronikleşince çocuklarda baş ağrısı yapar. Bu yüzden başını ağrıdığını söyleyen çocuğunuzun göz sağlığını ihmal etmeyerek mutlaka bir göz muayenesi yaptırın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir