Çocuğunuzun Okul Başarısını Arttırmanın 7 Yolu 1

Sevgili anne ve babalar; eğitim ülkemizin en önemli sorunu olmayı sürdürüyor, ancak sevinilecek olan bir gelişme de bu arada ön plana çıkmış durumda.. Son 10-15 yıldır anne babalar çocuklarının daha iyi eğitilmelerini sağlamak amacıyla neredeyse olanaklarının tümünü seferber ediyorlar. Çocuğunuzun okul başarısını arttırmanın 7 yolunu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Çocuklarımızın, gençlerimizin Anadolu liselerine, özel okullara ya da üniversitelere girebilmeleri için kıran kırana, yarışa benzer çabalarını bir göz önüne getirin. Olumsuz yanlarına karşın bu çabalar, gerçekte insanlarımızın daha iyi bir dünyada daha iyi olanaklarla yaşama isteklerini vurguluyor.

Çocuğunuzun Okul Başarısını Arttırmanın 7 Yolu

Eğitim çağındaki çocuk zamanın çok önemli bir bölümünü anne babası ve öteki yakınlarıyla birlikte evde geçirir. Çocuklarının eğitimi için hiçbir parasal özveriden kaçınmayan anne babalar acaba onların gereksinimlerini de tam olarak karşılayabiliyorlar mı? Yalnızca istemek ve parasal olanakların seferber edilmesi hedeflenen sonuca ulaşılması için acaba yeterli mi?

İşte bu Okulda ilk günler ile ilgili bilgiler çocuğunuzun eğitimi için daha bilinçli hareket etmek isteyen siz anne babalar düşünülerek hazırlandı. Paylaşacağım düşüncelerin, etkinliklerin aile ocağınızda uygulanmasını sağlayın. Çocuğunuzun okul yaşamında alacağı sonuçlar çabanızın karşılıksız kalmadığını gösterecek ve sizin en değerli armağanınız olacaktır.

Çocuğunuzun Okul Başarısını Arttırmanın 7 Yolu

Çocuğunuzun okul başarısı nasıl artacak ?..  sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuğunuzun Okul Başarısını Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler

  1. Çocuğunuzun okul başarısını arttırmanın 7 yolundan biri kendine güven duygusunun aile içerisinde geliştirilmesi. Çocuk aile içerisinde anne ve babadan özellikle kendine güven, özgüven duygusunu almalı ve bunu hissetmeli. Başarılı olmasında en önemli destekçilerden biridir.
  2. Ailenin çalışma alışkanlıkları nasıl?
  3. Ailenin eğitime katkısı. Eğitime ne kadar katkı sağlıyorsunuz ?  Çocuklarınızın eğitimi için tüm imkanları sunup seferber ediyor musunuz? Gözlemlemeniz gereken konulardan biridir.
  4. Ailenin eğitimin çeşitlendirilmesine katkısı.
  5. Dilin gelişmesinde ailenin etkisi
  6. Fiziksel sağlığına özen göstermeniz
  7. Son olarak; ailenin eğitimden beklentileri.

Kendine Güven Duygusunun Aile İçinde Geliştirilmesi : Güçlü bir kendine güven duysunun, çocuğunuzun okuldaki başarısının anahtarı olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Sınıfta parmak kaldırması ya da bir şeyi anlamadığını söyleyebilmesi için, çocuğunuzda bu güçlü güven duygusunun var olması gerekir. İlk seferde başaramadığı bir şeyi yeniden denemeye çalışması bile bir güven duygusunun eseridir.

Çocuklarınızın kendine güvenini destekleyerek kendilerini yeterli görmelerini sağlayabilirsiniz. Sorunlara çözüm bulmak, soruları yanıtlamak, yeni görüşleri öğrenmek bir şeyler yapabilmenin yeni ve değişik yaklaşımlarını keşfetmek gibi yetenekler edinmelerine yardımcı olmanız, güven duygularının gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Ailenin Çalışma Alışkanlıkları : Çocuğunuzun okul başarısını arttırmanın 7 yolu arasında yer alan ailenin çalışma alışkanlıklarıdır. Çocuğun götürüp çöpü dökmesi okulda daha başarılı olmasına katkıda bulunabilir mi? Belki !

Aile içinde iş bölümü ve çalışma alışkanlıkları okuldaki başarısını etkiyebilir. Günlük işleri tasarlamak ve bitirmek, gündelik işlerin bir parçası haline geldiğinde çocuklar, bir hedef belirlemenin ve planları uygulamanın, çok hoş bir şey olduğunu göreceklerdir. Onların “Bakın, bugün ne işler yaptım!” diye övünmelerine yardımcı olun.

Çocuğunuzun Okul Başarısını Arttırmanın 7 Yolu 2

Ailenin Eğitimi Katkısı : Çocuğunuzun okul durumuyla ilgilendiğinizi belli etmekle, onun eğitimine özen verdiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Çocuğunuzun okul yaşantısıyla ilgili değişme ilgi ve tutumunuz, onun öğrenme heyecanını arttıracaktır.

Ailenin Eğitimin Zenginleştirilmesine Katkısı : Çocuklarınız öğrendiklerinin yalnızca bir bölümünü okulda elde eder. Ev ve çevre etkinlikleri, okulda öğrendiklerini geliştirip pekiştirmelerinde önemli bir rol oynar.

Dilin Gelişmesinde Ailenin Etkisi : Eğitim geniş ölçüde, okuma, iyi dinleme ve ister yazılı ister sözlü olsun, düşünceleri iyi dile getirebilme becerilerine bağlıdır. İşte bu yüzden, çocuğunuzun okuma alışkanlığını geliştirmesine ve geniş bir söz darağacı oluşturmasına göstereceğiniz özen son derece önemlidir.

Fiziksel Sağlığına Özen Göstermeniz : Çocuğunuzun sağlığına özen göstermeli yani düzenli olarak sağlık kontrol rutinleri (işitme, görme) yaptırılması gerekir. Çocuğunuzun bol su içmesine, mevsimine uygun meyve ve sebze tüketmesine, balık, tavuk, yumurta ve süt gibi gıdaları tüketip vitamin almasına özen gösterilmelidir. 

Ailenin Eğitimden Beklentileri : Çocuğunuzun okul başarısını arttırmanın 7 yolu ve sonuncusu anne babaların eğitimden beklentileri. Çocuklarınızın okulda en iyiyi yapmalarını istiyorsunuz, ama onların bu beklentilerinizden haber var mı? Neler beklediğiniz onlara anlatın, eğitimin neden önceliğe sahip olduğunu ve iyi bir eğitim için neden ellerinden geleni yapmalarını gerektiğini iyice anlamanlarına önem verin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir