Çocuk Beslenmesinde En Çok Yapılan 5 Hata 1

Anne baba olarak çocuklarınızın her sorununa koşarsınız. Sağlıklı ve dengeli beslenme programı hazırlayarak onun sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak istersiniz. Fakat anne babalar bazen beslenme konusunda hata yapabiliyorlar. Çocuk beslenmesinde en çok yapılan hatalar neler ? yazımızda sizler için bahsettik..

Birçok kişi bu hatayı istemeyerekte olsa yapmaktadır. Yemek yemeyen çocuğunuza zorla yemek yedirme hatası. Çocuğunuz yemek yemeyi çok sevmeyen ve iştahsız bir çocuksa yemek yemesi için onu zorlamayın. Kendisi istemiyorsa zorlamamak gerekir. Her çocuğun yemek yeme miktarı, acıkması zamanı, tokluğu farklıdır. Bırakın çocuğunuz acıktığı zaman istediği kadar yemek yesin. Sağlık problemi olmadığı sürece istediği zaman yemesine izin verin. Çocuğum doymayacak düşüncesi de yanlıştır. Yemek yemesi için zorlanan çocuklar yaşamlarında ilerisi obeziteye kadar gitmektedir. Çocuğunuz kendisi miktarını belirlesin ve acıktığı zaman yesin. Çocuk beslenmesinde yapılan bazı hataları madde olarak sıralayacak olursak; 

  • Yemek yemeyen çocuğa zorla yemek yedirmek
  • Sevmediği besinleri zorla yedirmeye çalışmak
  • Ödül olarak yiyecekleri öne sunmak
  • Beslenme kuralları oluşturmamak
  • Doktor yardımı olmadan çocuğa diyet uygulamak

Sevmediği yemekler konusunda ısrarcı olarak zorlamak da bir diğer yanlıştır. Çocuğunuz için yeni tadacağı yiyeceklere nasıl tepki verdiğini incelemelisiniz. Çocuğunuz verdiğiniz yemeği sevdi mi yoksa yemek istemiyor mu ? Sevmediği yiyecekleri bir iki kez tekrar verin. Fakat yine sevmiyorsa bu sefer ısrar etmeyin. O yemeği yemek istemiyorsa bırakın zorlamayın.

Bi diğer yapılan hata ise ödül olarak yiyecekleri öne sürmek. İstediğiniz bir davranışı yerine getirdi ve sizde ona ödül olarak yiyecek sundunuz. Bu fikir güzel fakat her zaman için değildir. Hatta günümüzde kötü beslenme alışkanlığının artmasının sebebidir. Çocuğunuzun bir şeyi yapması istediğiniz için ona en sevdiği yiyeceği sunuyorsunuz. Hamburger seviyor ve belki sizde ödül olarak bağımlılık yapan sağlıksız hamburgeri sunuyorsunuz. Bu da çocuğunuzun yeme alışkanlığını etkiler ve genellikle o yiyeceği sevdiği için ödül olarak yine onu ister. Yalnızca istediğiniz bir şey için yine yaparak ödülü kapacağını öğrenecektir. Çocuğunuza ödül vermek güzel bir davranış fakat bunu her zaman yiyecek üzerinden yapmamaya dikkat ederek sevdiği bir oyuncak, bisiklet ile ve ya sinemaya giderek de yapabilirsiniz.

Çocuk beslenmesi

Çocuk Beslenmesi Kuralları

Çocuk beslenmesinde yapılan hatalardan biri beslenme kuralları için çocuğunuza yaptırımda bulunmanızdır.

Bebeklerin ve çocukların beslenmeyi ilk öğrenecekleri kişiler anne ve babalarıdır. Çocuklar size bakarak bazen sizi taklit eder. Bu yüzden beslenme için en iyi örnek sizsiniz. Çocuğunuza iyi alışkanlıklar edinmesini sağlamak önemlidir. Yani rol model olarak öncelikle evin içerisinde anne ve babalar iyi bir şekilde beslenmeli ve kötü yiyecekleri eve sokmamalılar. Bu şekilde çocuğunuzda sizden görecek ve sizin yeme alışkanlığınıza sahip olmak isteyerek sağlıklı beslenecektir. Abur cuburlar, hazır gıdalar ve gazlı içecekleri evinizden uzak tutarsanız çocuğunuz da evde görmediği bir yiyecek olduğundan dolayı bu tür yiyecekleri çok fazla istemeyecektir. İstese bile haftada bir gibi bir sınır getirebilirsiniz. Beslenme konusunda çocuk eğitimi bu yüzden önemlidir.

Çocuğunuza beslenme alışkanlığı kazandırmakta önemli konulardan biridir. Çocuğa belirli saatlerde sabah kahvaltısını, öğle yemeğini ve akşam yemeğini beraber aile sofrasında yemeyi öğretebilirsiniz.  Çocuğunuzun yemek yerken ağzını şapırdatmaması, yeterli miktarda yemeği tabağına alması, peçete kullanması ve afiyet olsun, eline sağlık gibi cümleler kurmasını sağlamak ve bu alışkanlığı kazandırmak sofra adabına girer. Çocuklar sofra adabını ailelerinden öğrenir. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazılarımızdan olan çocuklara beslenme alışkanlığı kazandırmak ve sofra adabı yazımızı daha önce kaleme almıştık. Linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Son olarak çocuk beslenmesinde çocuğunuza bilinçsiz bir şekile diyet uygulamak yanlıştır. Çocuğuzun fazla kiloları varsa fakat herhangi bir sağlık sorunu yoksa nedeni genellikle hareketsiz kalması ve aşırı kaloridir. Fazla yemek tüketen iştahlı çocuklar obeziteye kadar gitmektedir. Çocuğunuza alması gerektiği miktarda yiyeceklerinden verirseniz fazla kalori alımı yaşamayacaktır. Kilolu bir çocuğa yapılması gerekenlerden biri; kilo alımını durdurmak ve çocuğunuzu ideal kiloda tutmayı hedef edinmektir. Eğer çocuğunuzun fazla kiloları varsa ve obeziteye doğru gittiğini hissediyorsanız geç olmadan hemen bir hekimden yardım alarak diyet uygulamasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yanlış diyetler ile gelişiminin durmaması için mutlaka bir uzman kişiye danışmalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir