Çocuk Beslenmesinde Yapılan 5 Hata 1

Çocukların beslenmesi gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Ebeveynler çocuk beslenmesinde “çok yedirmeliyim ki sağlıklı olsun, doymamıştır” gibi bazı uygulamalar çocuğa bazen fayda yerine zarara neden olabiliyor. Çocuk beslenmesi nasıl olmalı ? Ebeveynlerin en sık yaptığı 5 hata nedir ? yazımızda sizler için anlattık.

Aileler çocuklarında en çok iştahsız olmasından şikayet ederler. Az yemek yiyen bir çocuğa baskıcı davranmak yerine sakin olmak ve onun isteklerini sormak daha doğru bir yaklaşım. Çocukların çoğunda genellikle iştahsızlık sorunu görülebilir. Ailelerin yaptıkları en yaygın 5 hata aşağıdaki gibidir.

İştahsız Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek

Genellikle ebeveynler çocuklarının aç kaldığı düşüncesi ile daha fazla yemek yedirmeye çalışırlar. Eğer çocuğunuz yemek yemeyi çok sevmiyorsa zorlamayın. Çocuğunuz zayıf olsa bile bir sağlık sorunu yoksa, bağışıklığı yerindeyse çok zorlamanıza da gerek yoktur. Çocuğunuzun çok zayıf olduğunu düşünüyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Çocukların doyma konusunda annelerin bilmesi gereken önemli bir nokta; çocuk ilk lokmayı aldıktan yaklaşık 20 dakika sonra doymanın gerçekleştiğidir. Çocuğu yemek için zorladığınız taktirde ileride obeziteye kadar gidebilecek bir soruna davetiye çıkarmış olursunuz. Acıktığı zaman yesin ve doyduğu miktarı ve zamanı kendisi belirlesin.

Ödül İçin Sağlıksız Besin Kullanmak

Çoğu ebeveynin yaptığı hatalardan biri çocuklarına istedikleri bir şeyi yaptırmak için ödül sözü vermek. Onları her zaman yiyecekler ile ödüllendirmeyin. Çocuklarda kötü beslenmenin artmasının en büyük nedenlerinden biri de ebeveynlerin çocuklarına sırf ödül için sağlıksız besinleri (abur cubur, dondurma, çikolata) vermesidir. Ödül çocuğunuzun iyi alışkanlıklar edinmesini kuvvetlendirir fakat bu her zaman yiyecek olmamalıdır.

Tatlı Yedirmemek

Çocuğunuza zararlı diye bütün tatlıları yasaklamayın. Onların yeme alışkanlıklarını kısıtladığınız zaman yeme arzuları daha da artar. Hangi tatlıyı daha çok sevdiğini ona sorarak ve miktarının azaltarak kontrol atlına alabilirsiniz. Kesinlikle birden bütün şekerli gıdaları ondan uzak tutmayın. Özellikle evde beraber hazırlayabileceğiniz kekleri tüketmeye özen gösterin.

Çocuk Beslenmesinde Yapılan 5 Hata 2

Çocuğu Diyete Başlatmak

Çocuklarda fazla kilo eğer sağlık sorunu bulunmuyorsa bu hareketsizlik ve fazla kalori tüketiminden meydana gelmektedir. Çocuğunuza sağlıklı besinleri alması gerektiğini miktarda verin, daha sonra çocuğunuzun hayatına aktiviteler katarak hareketlenmesi ile kilo alımı duracaktır. Gelişim sürecindeki bir çocuğun diyet gibi kısıtlı bir beslenme ile zayıflatılması hiç doğru değildir.

Yeni Besinleri Karışık Vermek

Bebek ve ya çocuk için yeni başlayacağınız besinleri karışık vermek doğru değildir. Yiyeceklere tek tek başlayarak hoşuna gidip gitmediğini gözlemleyerek devam etmelisiniz. Çocuğunuzun tadını sevmediği yiyecekleri bir süre sonra tekrar deneyin, eğer yine sevmiyorsa ısrar etmeyin. Her besin için bir alternatif vardır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir