Çocuk Beslenmesinde Yer Almaması Gereken 10 Yiyecek 7

Paketlenmiş gıdalara, gdo’lu ürünlere çocuğunuz çocukluk zamanından beri alışır. Bu tarz besinlerin çocuk beslenmesi içerisinde yeri olmamalıdır. Yanlış beslenme ile çocuğunuzun kazandığı fazla kilolar ve bozulan hormon sağlığının geri kazanılması pek mümkün değildir. İşte bu yüzden çocuklarımızı fast food tarzı yiyecekler, hazır paketlenmiş gıdalardan uzak tutmalıyız. Evde her şeyi kendiniz hazırlayarak çocuklarınıza verebilirsiniz.

Bebek beslenmesi de çocuk beslenmesi de anne ve babaların en çok dikkat ettikleri durumlar arasında yer almaktadır. Çocuk Beslenmesi için en zararlı olan 10 besini sizler için açıkladık. İşte o besinlerin listesi;

  • Hamburger

Bir çok kişinin severek tükettiği besine alıştığından dolayı bağımlılık yaparak sürekli istediğini biliyoruz. Büyük, küçük herkes hamburgeri çok severek tüketiyor. Fakat hamburger obezitenin en büyük nedenlerinden biridir. Hamburger köftelerinin içindeki etlerin uzun süre kalması için koruyucu bir takım maddeler kullanıyorlar. Çocuklarınız için faydalı olmayan besinlerden biridir. Eğer çocuğunuz hamburgeri çok seviyorsa ona evde kendiniz hazırlayarak daha sağlıklı hamburger hazırlayabilirsiniz.

Çocuk Beslenmesinde Yer Almaması Gereken 10 Yiyecek 8

  • Cips

Zararlı olan besinlerden biride cipslerdir. Patates kızartmasındaki akrilamid maddesi cipslerde de bulunmaktadır. Diyabet gibi hastalıklara yol açmaktadır. Bu yüzden çocuklarınızı paketlenmiş cipslerden uzak tutmalısınız. Çocuklukta alışmadığı sürece büyüdükten sonra da bu gıdaları kendisi sevmeyerek tüketmeyecektir.

  • Mikrodalgada Patlamış Mısır

Mısırların GDO’lu olma oranları çok yüksek olduğundan dolayı hele birde bu besinin mikro dalgaya girmesi hiç sağlıklı değildir.

  • Şekerler ve Jelibon

Belkide çocukların en sevdiği besinlerden biridir jelibon. Şekeri tüm çocuklar sever. Fakat, jelibon; büyük baş hayvanların etten sıyrılmış kemikli kısımlarının kaynatılması ile yapılan bir şekerdir. Jelibon ayrıca birçok şekerlerde gıda boyasıda bulunmaktadır. Çocuklarınızı alıştırmamanız ve uzak tutmanız gereken besinlerin başında gelir.

Çocuk Beslenmesinde Yer Almaması Gereken 10 Yiyecek 9

  • Pağaça

Kahvaltı yapmak yerine bu tarz hazır gıdaları tercih etmek hiç sağlıklı bir seçim değildir. Glisemik indeksi yüksek gıdalardan biri olduğundan dolayı kesinlikle tercih edilmemelidir.

  • Tofu

Toyu soyadan yapılmaktadır. Genellikle vejeteryenlerin peynir olarak kullandığı bir besindir. D vitamini eksikliği, osteoporoz ve kalp kası hastalığı gibi bir çok etkileri bulunmaktadır. Çocuklar için sağlıklı değildir.

Çocuk Beslenmesinde Yer Almaması Gereken 10 Yiyecek 10

  • Sosisli Sandviç

Çocuk Beslenmesi içerisinde sosisli sandviçlerin yeri yoktur. Sosis nitrat içerdiğinden dolayı sağlıklı bir besin değildir. Çocukların tüketmemesi gereken gıdalar arasında yer alır. Ayrıca beyaz ekmek yerine sağlıklı ekmeklerden tüketmeyide ihmal etmeyin.

  • Kahve Kreması

Kahve kreması, kahveyi biraz yumuşatmak isteyenler için kullanılmaktadır. İçerisinde katı mısır şurubu bulunur. Böbrek hastalıklarını oluşturabilen besinler arasında yer aldığından dolayı sağlıklı değildir.

  • İşlenmiş Etler ve Gıdalar

İşlenmiş etlerde nitrat içeriği yüksek olur. Kanser hastalıklarına davetiye çıkarır. Bu yüzden işlenmiş etlerden, işlenmiş tüm gıdalardan çocuklarınızı uzak tutmalısınız.

  • Paketlenmiş Şekerli Gıdalar

Marketlerde bulunan paketlenmiş gıdalar çocuklar için hastalıklara davetiye çıkardığından dolayı hiç sağlıklı değildirler.

Çocuk Beslenmesi

Çocuğunuz Tatlı İstiyorsa

Eğer çocuğunuz tatlı istiyorsa dışarıda satılan hazır tatlılar yerine evde kendiniz sağlıklı gıdalar ile kek, pasta gibi tatlılar yapabilirsiniz. Hem çocuğunuz ile birlikte yapmanızda onun için bir aktivite ve eğlence olacaktır. Size yardım etmesine izin verebilirsiniz. Paketli şekerlerde içerisinde bulunan renklendirici maddeler ve lezzetini arttırmak amacı ile eklenen katkı maddeleri bu besinleri sağlıksız kılıyor. Öğün aralarında çocukların sürekli şeker tüketmeleri de iştahlarını kaçıracaktır. Ev yapımı kekler, sütlü tatlılar çocuklarınız için çok daha sağlıklıdır. Hem siz hem de çocuğunuz için sağlıklı gıdaları tercih edin.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir