Çocuk Doktoru Seçimi 7

En kıymetlinizin sağlığını emanet edeceğiniz doktoru iyi seçmelisiniz. Doktorunuz bebeğinizden önce sizi de tanımalı, ailecek neye nasıl yaklaştığınızı iyi bilmeli.

Unvanından bağımsız olarak (Doçent ya da Profesör) doktorunuzun yaklaşımını ve muayene ettiği bebek ve çocuk sayısını araştırmalısınız. Aslında tüm bu araştırma sürecini daha hamileyken sonuçlandırmanızı tavsiye ederiz. Öyle ki doğum gerçekleştiği anda varsa hastanenizin yenidoğan ünitesi, orada ilk kontrolleri yapılsa bile bebeğinizi düzenli olarak takip edecek olan doktorun da doğumda hazır bulunması oldukça fayda sağlar.

Doktorların Yaklaşımı

Doktorlar tecrübelerine paralel olarak genelde iki ana başlıkta yaklaşımlarını ailelere yansıtır. Herhangi bir sağlık komplikasyonu ortaya çıktığında durumun “normal” olduğuna inanıp, beklemeyi tercih edenler bir de “önden” tüm alınabilecek tedbirleri almak üzere her türlü ihtimali elemek isteyenler.

Çocuk Doktoru Seçimi 8

Her iki yaklaşım da doktorların tecrübelerinden kaynaklanır ve aldıkları hasta sayısı ( bu durumda bebeğiniz ya da çocuğunuz ) arttıkça yaklaşımlarını değiştirebilirler de. Aynı hastalık bebekte baş gösterdiğinde kimi doktor birkaç gün hastalığın seyrini takip etmeyi tercih ederken, kimi doktor ise henüz ilk belirtiler baş gösterdiğinde yapılabilecek her türlü tetkikin yapılmasından yanadır. Tetkikler yapıldıktan sonra çıkan sonuçları da meslektaşları ile değerlendirmek isterler.

Çocuk doktorları aynı zamanda dahiliye, ortopedi, göz, KKB, diş gibi uzmanlık alanlarında da bilgi sahibi olurlar. Ancak bu onları yine de konunun gerçek uzmanlarına çocukları yönlendirmede geri tutmamalı. Yani seçeceğiniz doktor başka bir görüş açısı almayı da doğal görmeli. Aksi takdirde ikilemde kalacağınız durumlar doğabilir. Bu da en çok taze anne ve babayı yorar.

Çocuk Doktoru Seçimi 9

Annelik ve Babalık Hem Doğal Hem Öğrenilebilir Sıfatlar

Çocuk doktorunuz ilk öğretmenleriniz olmalıdır. Anne ve babalık sıfatının size doğal yollar ve duygular ile getirdiklerini zenginleştirecek olan tüm bilgi kaynağını size aktarabilirler. Bir bebek ateşlendiği anda yapılması gerekenden bahsetmiyoruz. Bunu zaman içerisinde mutlaka kendiniz de anlayıp, tecrübe edecek ve duruma göre tavır alacaksınız.

Ancak bir yenidoğanın anne sütünü ilk almaya başlaması bile uzmanlık gerektiren bir süreçten geçer. Bu süreçte de tecrübesiyle sağlık çalışanı ve doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Taze anne ve baba bebelerini evlerine götürdüklerinde akıldaki sorular soruları kovalar. Danışacak bir dolu konu vardır. Konuya bambaşka yaklaşımlarla dahil olmak isteyen tecrübeli aile büyüklerinin yanısıra, güvenilir bir doktorunuz olduğunda duyduğunuz bu güven duygusu ile içinizdeki “doğruyu yapıyorum” hissi size inanılmaz bir rahatlık sağlar.

Çocuk Doktoru Seçimi 10

Doktorunuza Ulaşmak

Doktorların takip ettikleri hasta sayılarına paralel yoğunlukları fazladır. Ama özellikle de yeni anne ve baba olmuş çiftler için kayda değer sorularına hızlıca yanıt alabildikleri (günümüz haberleşme imkanlarını sıklıkla kullanan) doktorlar tercih sebebidir.

Bu demek değil ki gecenin dördünde bebeğiniz iki kere uyandı diye doktorunuzu da uyandırmanızda fayda var. Hayır, çocuğunuzun düzeni herhangi bir huzursuzluk ile bozulduğunda ve siz de kısa süreli de olsa edindiğiniz tecrübeleri bebeğinizde denemenize rağmen hiçbiri fayda etmediği zamanda ona danışıyor olabilmelisiniz. Görüşme için randevu alıp, muayene ücreti ödemek değil, bazen kısacık bir mesajla içinizi kocaman rahatlatacak bir yanıt almaktan bahsediyoruz.

Bebeğinizin dünyaya gözlerini açtığı günden itibaren, belirli bir yaşa kadar size adım adım eşlik edecek olan doktorunuzu bu ve benzeri birçok nedenle dikkatlice seçmenizi tavsiye ederiz.

İyi anlaşabileceğiniz, sizin yaşam tarzınız ile uyumlu yaklaşımları olan doktorlar ile karşılaşmanız, onların uzmanlıklarına ise hiç ihtiyaç duymayacağınız uzun ve sağlıklı ömürler sürmenizi dileriz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir