Çocuk Gelişimi ve Sağlıklı Büyümeleri İçin Gerekenler 1

Ebeveynlerin çocukları için en büyük endişeleri onların sağlıklı bir şekilde büyümesidir. Beslenmelerinin yanı sıra spor ve uykuya da dikkat edilmelidir. Sağlıklı büyümesi için gereken besinler nelerdir ? Sağlıklı çocuk gelişimi nasıl sağlanır ?

Ebeveynler, çocukların sağlıklı büyümeleri için beslenmelerinin haricinde spor ve uykularına da dikkat etmeleri gerekir. Doğumda ortalama boy 50 cm kadardır. İlk İlk yıl 25 cm, ikinci yıl ise 12-14 cm boy kazanırlar. Dört yaşından sonra büyüme hızı sabit hızda ilerler. Çocuklar, ergenlik döneminde ise artan seks hormonlarından dolayı büyümesi tekrar hızlanır.

Çocuğun sağlıklı olmasının en önemli göstergelerinden biri büyümesidir. Beslenme sorunları yaşayan, kronik hastalıkları olan ve ya çok çabuk hastalanan çocuklarda büyüme hızı kötü yönde etkilenmektedir. Çocuklar genelde hep çok enerjik olurlar. Aldıkları enerjinin büyük bölümünüde hastalıklarla mücadelede kullanırlar. Bu yüzden yeterli büyüme hızı gösteremeyebilirler.

Bazı çocukların gelişmemelerinden dolayı boyları kısa kalır. Fakat yapısal boy kısalığı olarak adlandırılan bu durum geçicidir. İlkokul ve ya ortaokulda kısa olup sonradan boy atan çocuklar bu grupta yer alır. Sonradan boy atarak boy ve kilo oranları ideal olabilir. Kistik fibrozis, çölyak hastalığı gibi bağırsaktan besin emilimini etkileyen hastalıklarda büyüme kalıcı olarak kötü yönde etkilenir.

Çocuk Gelişimi ve Sağlıklı Büyümeleri İçin Gerekenler 2

Çocukların Büyüme Hızını Takip Edin

Çocukların büyüme hızı düzenli olarak ebeveynleri tarafından takip edilmelidir. Doğumdan sonra düzenli olarak aile hekimine kontrole gitmeniz yeterli olacaktır. Aile hekimleri çocuğun doğumundan itibaren boy ve ağırlıklarını ölçerek onların büyüme hızını izlerler. Eğer çocuk, anne ve baba boyuna göre hesaplanan hedef boy çizgisinde ilerliyorsa hiç bir sorun yoktur. Sağlıklı bir büyüme gerçekleştiriyordur. Fakat, eğer boyu bulunduğu çizgiden uzaklaşıyorsa ya da standart çizginin dışında ise altında yatan bir neden olup olmadığı araştırılmalıdır.

Çocuk Gelişimi ve Sağlıklı Büyümeleri İçin Gerekenler 3

Sağlıklı Büyümesi İçin Gerekenler

Çocukların sağlıklı büyümesi için evde pişirilen tencere yemekleri yeterlidir. Büyümelerine katkıda bulunması açısından her gün bir bardak süt içilmesi gerekir. Eğer sütü sevmiyorsa Çocuklara 5 adımda sütü sevdirmek başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Her gün 1 bardak süt içilmesi
  • Yumurta tüketilmesi
  • Meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmesi
  • Erken yatıp iyi bir uyku alması
  • Egzersiz ve spor yapılması büyümeyi olumlu yönde etkiler.

Çocukların oyun amaçlı ve ya egzersiz amaçlı spor yapmaları sağlıklı büyümelerine katkı sağlar. Ağırlık kaldırma sporları dışında hemen hemen her spor onlar için yararlıdır. Hem daha aktif olmalarını hem de sosyal olmalarını sağlar. Sporu çocuklara küçük yaştan itibaren aşılamak önemlidir. Yüzme, futbol, basketbol ve daha bir çok sporu çocuğunuz için seçebilirsiniz.

Çocuk Gelişimi

Büyüme Sonlanması

Büyüme sonlanma yaşı her çocukta farklıdır. Kızlar erkeklere oranla daha erken yaşta ergenliğe girerler ve büyümeleri erkeklere göre daha erken yaşta sonlar. Fakat hem kızlar hem de erkekler için büyümenin sonlandığı gibi kesin bir yaş bulunamamaktadır. Kızların adet görmesi büyümenin durduğu anlamına gelmez. Büyüme plakları henüz kapanmayan çocuklarda adetten sonra 4-6 cm uzama görülebilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir