Çocuk Gelişimi - İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı 7

Çocuk gelişimi ve Oyun, 6 ay çocuğu gelişimi ve 1 yaş çocuğu gelişimi ile alakalı bir takım bilgilendirmelerde bulunacağız. Çocuğunuzun yetenekleri ve başarıları siz ebeveynleri her geçen gün daha da şaşırtacak, sürpriz olacak ve gururlandıracak. Yürüme çağına ulaşmış çocukların en çok yaptıkları şey merak etmektir. 1 buçuk yaşındaki bir çocuk sürekli merak edecek yürüyüp yeni şeyler keşfetmek isteyecek ve bunları siz ebeveynleri ile paylaşmaktan büyük keyif alacaktır.

Çocuğunuzun merak ettiği alanlara keşfederek bununla ilgili aktivitelere katılabilir ve ya ebeveyn olarak kendiniz bir ortam oluşturabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz resim yapmaya meraklı görünüyorsa boya ve tuval alarak bir şeyler karalamasına izin verin. 

1 yaş çocuk gelişimi ve yeni yürümeyi öğrenmesi ile alakalı tüm bilgileri yazımızda bulabilirisiniz. Yeni keşfettiği şeyleri sürekli dile getirecektir. Örneğin yolda geçen bir araba gördüğünde parmağıyla size göstererek “araba” diyecektir. Ya da televizyonda herhangi bir kitapta gördüğü köpeği “hav” diye bağırıp size gösterecektir.

Çocuklar için dünya yeni ve ilgi çekici şeylerle dolu sürekli keşfedilmesi gereken bir yerdir. Çocuğunuzun gelişimini gördükçe sizlerde şaşıracak ve aynı zamanda mutlu olup gurur duyacaksınız. Çocuğunuz artık bebek arabasından çıkıp yolda sizin elinizi tutarak ve ya tutmadan beraber yürüyebilir. Size sürekli yolda gördüğü yeni keşfettiği şeyleri gösterebilir.

Üçüncü yılın başında çocuklar hala pek çok açıdan bebektir. Henüz anne babalarını ve diğer insanları onların ihtiyaçlarını anlayamazlar ve tamamen kendilerini düşünürler. Sizden sürekli kendileri için birşeyler isterler.

Eğer anne baba olarak onlara istemedikleri birşey yaptırmakta zorlarsanız bağırıp ağlayacaklardır. Bu yüzden çocuğunuz zaman zaman sizi sinirlendirip hayal kırıklığına da uğratacaktır. Fakat bu yaşlar çok önemlidir her zaman onunda olduğunuzu onlara hissettirmelisiniz.

2 yaşında bir çocuk diğer çocuklar ile birlikte vakit geçirip oynamaktan keyif alır.

Çocuk Gelişimi - İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı 8

İLK ADIMLAR

Eğer bebeğiniz kendi başına sizin yardımınız olmadan yürümeye başlamışsa çocuklu dönemine geçmiş demektir. Çocuklar yürümeyi 11 – 14 ayları arasında öğrenirler. Ama bazı çocuklar birkaç ay erken de ve ya geç de yürüyebilir. Endişeniz olursa her zaman için doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Çocuğunuz önce emekler sonra sendeleyerek yürümeye başlar. İki eşya arasındaki mesafe ona yürümesi için ilk adımı atmada büyük güç verir.

Tek başına ilk adımlarını atma cesaretini bulduktan sıra kendini bir eşyadan bir diğerine ya da size doğru yürümeye başlayacaktır. Çocuğunuzun daha ileri gitmesi, uzun mesafeler yürümesi için onu cesaretlendirmeli onun yanında olduğunuz güvenini çocuğunuza vermelisiniz. Çocuklar dengeyi iyi sağlamak için ilk yürümeye başladıkları zamanlarda bacaklarını iyice açarak bir ayaklarından diğer ayaklarına doğru yaylanırlar. Dengeyi sağlamak için aynı zamanda bir de kollarını açarlar. Dengeyi iyice sağladıktan sonra bacaklarını biraz daha birleştirerek yürümeye başlarlar. Sizin yardımınız ile birlikte yürümek onlara büyük keyif verir.

Çocuk Gelişimi - İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı 9

Yürümeye yeni başlayan çocuklar için sağlam itmeli bir ilk adım yürüteçi alabilirsiniz. Çocuğunuz emeklediği döneme göre daha hızlı hareket ettiğinden dolayı sürekli gözünüz ve tüm dikkatiniz onun üzerinde olmalı. Çocuğunuz düzgün bir şekilde yürümeyi öğrendikten sonra dışarıda sizinle birlikte yürümesine de izin verin. Sakın korkmayın. Siz yanında olunca zaten o kendisini güvende hissederek cesaretlenecektir.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı ?

İlk adımlar önemlidir. İlk adım ayakkabısı da iyi seçilmelidir. Evde çocuğunuzun çıplak ayak ile yürümeyi öğrenmesini sağlayın. Çıplak ayak ile yürümek kasların güçlenmesine yardımcı olur. Ayakkabı alırken de çocuğunuzun ayak numarasını düzgün bir şekilde ölçen bir ayakkabıcıyı tercih etmenizi öneririz. İlk adım bebek ayakkabısı seçerken ayakkabının ayağını sıkmaması gerekiyor. Doğal maddelerden yapılan deri ve ya kanvas ayakkabıları tercih edin. Yaz aylarında da ilk adım sandaletleri tercih edebilirsiniz.

Çocuk gelişimi oyun etkinlikleri : Çocuğunuza yürümeyi öğretirken de ve ya herhangi birşey öğretirken oyun dahilinde yaparsanız daha fazla ilgisini çekecektir. Çocuk gelişimi oyuncaklarından biri de itmeli oyuncaklardır. İtmeli oyuncaklar yeni yürümeye başlayan çocuklara daha güven verir. İlk adım oyuncakları arasında ilk adım yürüteçleri de bulunuyor. İlk adım yürüteçleri çocuğunuzun yürümesinde yardımcı olacaktır.

Çocuk Gelişimi - İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı 10

Düztaban: Bütün çocuklar yürümeye başladıklarında düz tabandır. Bu yüzden dengeyi sağlayabilirler.

Dışa basma: Bazı çocuklar yürümeye ilk başladıkları zamanlarda parmaklarını dışa doğru basarlar. Zamanla düzelir.

İçe basma: Bazı çocuklar yürümeye ilk başladıkları zamanlarda ayak parmakları ile dönük bir şekilde yürürler. Bu durumda zamala düzelir.

Çarpık bacaklar: Çocuklar genellikle yürürken dizlerini birleştirirler. Çarpık bacak sorunu da birkaç sene içinde düzelir.

Çocuk gelişimi ile ilgili makalemizde umarım size yardımcı olabilmişizdir. Çocuk gelişimi ve ya bebek gelişimi ile ilgili tüm bilgilendirici kitaplara sitemizden ulaşabilirsiniz. Ay ay bebek gelişimi bilgilendirmesine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir