Çocuk Psikolojisi, Çocuklar Neden İlgi İster ? 1

Çocuklar genellikle anne babaları tarafından farkedilmek ve sürekli bir ilgi ile sarmalanmak isterler. Aslında bir çok çocuğun yaptığı dikkat çekme isteği, isteklerinin yerine gelmesi için uyguladığı bir yöntemdir. Çocuk psikolojisi nedir? Çocuklar neden ilgi ister ?

Çocuklar genellikle ilgi çekmeyi ebeveynleri ile iletişim kurmak istedikleri için yaparlar. Çocukların ilgi çekme ihtiyaçlarına yeteri derecede karşılık verildiği zaman ilgi çekme davranışlarının sıklığı ve yoğunluğu azalabilmektedir. Fakat onlar çocuktur. Sizin ilginize her zaman ihtiyaç duyarlar. Bir yetişkin olmadıklarını unutmamak gerekiyor.

Çocukların dikkat çekme ve ilgi görmek istemelerinin temelinde birçok sebep bulunabilir. Bu sebeplerin başında ilgi ihtiyacı ve iletişim kurmayı istemesigelir. Çocuklar ailelerinden ve ya yakın çevresinden ilgi görmeye ihtiyaç duyarlar ve bunu severler. Çünkü çocuklar için ilgi, kendilerine duyulan sevgi ve saygının somut bir göstergesi olarak görülür.

İlgi çekmek ve sürekli ilgi odağı olma isteği genellikle çoğu insanın reddedemeyeceği bir taleptir. Çocuklar dikkati üzerine çekmeyi istediğini bazen bir şeyleri fırlatarak bazen de sizi çekiştirerek gösterirler. Aileler çocuklarına gerekli ilgi ve alakayı gösterirken aşırıya kaçmamalılar. Sürekli övdüğünüz çocuğunuz gösterdiğiniz ilginin hiç bitmemesini isteyebilir. Bu yüzden çocuğa sürekli “sen en iyisisin” gibi cümleler kurmak yanlıştır. Çocukların yeteneklerinin farkında olmalısınız fakat her konuda çok iyi olduğunu değil, yanlış yaptığında doğruyuda söylemelisiniz.

Çocuk Psikolojisi

Her Çocuk Aynı Davranışı Göstermez

İlgi çekme isteği çocuktan çocuğa göre değişiklik gösterir. Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha fazla ilgi görmek isterler. Bir çok şeyin anne ve babası tarafından görülmesini isterler. Bazı çocuklar ise ilgi beklediklerini gösteren bir davranış sergilemezler. Çocuklara yeterli ilgi ve alakayı göstermek gerekir.

İnatçılık Ve Ağlamalar

Sürekli ilgi ve dikkat çekmek isteyen çocuklar bazı olumsuz davranışlar sergileyebilir. Nedensiz ağlama, bağırma, kırma-dökme, saldırganlık, yemek yemeyi reddetme, yalan söyleme, tehlikeli hareketler, ebeveynlerin onaylamadığı davranışları inatla yapma bunlardan birkaçıdır. Hatta okulda saldırganlık yapabilir.

Tek çocuğu olan aileler genellikle bütün ilgi ve alakayı tek çocuğuna verdikleri için çocuk bazen gördüğü bu aşırı ilgiyi kötüye kullanabilir. Ağlayarak her istediğini yaptırmaya çalışabilir. Bu yüzden çocuğunuza ilgi gösterirken aşırıya kaçmamak ve yaptığı yanlış davranışları ona anlayacağı şekilde anlatmak gerekiyor.

Çocuk Psikolojisi

Çocuklar Arasında Ayrım Yapılmamalı

2-3 ve ya daha fazla kardeşi olan çocuklar ebeveynlerinin sevgisini kardeşi ile paylaşmak zorunda kaldığı zaman hırçınlaşarak sert tepkiler gösterebilir. Sizin dikkatinizi çekmek ve ilgilenmenizi sağlamak için her durumu koz olarak kullanabilir. Buradaki en önemli görev anne babaya düşer. Çocuklarınız arasında asla ayrım yapmamalı ve yanlış bir davranışta bulunduğunda çocuğa bunun yanlış olduğunu yumuşak bir ses tonu ile azarlamadan izah edilmelidir.

Çocuk Psikolojisi, Çocuklar Neden İlgi İster ? 2

Yapmanız Gerekenler

  • Empati kurun ve çocuğu anlamaya çalışın
  • Çocuk ilgi çekmek için yalana başvuruyorsa kızarak tepki vermeyin.
  • Yalana başvuran çocuğa bunun yanlış olduğunu izah edin.
  • Çocukla iletişim kurarken sakin olun ve yüksek ses tonuyla konuşmayın.
  • Çocuğa yeterli seviyede ilgi verin.
  • Çocuklar arasında ayrım yapmayın.
  • Her davranışını ödüllendirmeyin.
  • Büyükanne ve büyükbabaların, çocuğun her istediğini yapmasına izin vermeyin.
  • Çocuğa, sadece dikkat çekmeye çalıştığında ilgi gösterilmemeli. Günlük yaşamda yaptığı olumlu hareketlerde, başarılarında ilgi ve alaka gösterin.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir