Çocuk Psikolojisi Gelişimi Anne Karnında Başlar 5

Çoğumuzun aslında yanlış bildiği bir bilgi var ki o da bebeğinizin psikolojisinin doğduktan sonra gelişmeye başladığıdır. Bebeğinizin aslında psikolojik gelişimi anne karnından itibaren başlar. Peki çocuk psikolojisi ne kadar önemli ve psikolojik açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için nelere dikkat etmekte gerekiyor.

Annenin psikolojik durumu ve anne olma ile ilgili algıları, hamileliğin planlı olup olmadığı, buna kendini ne kadar hazır hissettiği ve eşine karşı olan duygu ve davranışları ile beraber hamilelik süreci başlamaktadır. İşte bir çocukta da bilinçaltı dediğimiz yer daha bu zamandan itibaren gelişmeye başlar. İnsan psikolojisi olduğu kadar çocuk psikolojisi de çok önemlidir.

Çocuk Psikolojisi Gelişimi Anne Karnında Başlar 6

Kadı hamile kaldıktan sonra; annenin hamileliğe bakışı, yanındakilerin ona desteği, eş desteği, ruh hali, bebekle ilgili beklentileri gibi bir çok faktör devreye girmektedir. Hatta bebeklerin doğum şeklinin bile bebek psikolojisini etkilediği söyleniyor. Normal doğum ve ya sezaryen doğum ile bebeğin psikolojik gelişimi üzerinde etkileri oluyor. Bir bebeğin en büyük duygusal ihtiyacı sevilmektir. Anne ve babasının her zaman yanında olduğunu bilmek, kendini güvende hissetmek ve annesinin kokusunu duymak ister. Çocuk bakım verenine tamamen bağımlı olur. Anne tarafından besleniyor olmak çocuğun yalnızca fiziksel ihtiyacını değil aynı zamanda duygusal bağını da kurmasını sağlar. Birbirlerine bağlanırlar.

Çocuğunuz büyüdükçe psikolojik gelişiminde de bazı büyümeler olacaktır. Mesela 2 yaş civarı çocuğunuz 2 yaş krizi yaşayabilir.  Çünkü bu dönemde çocuk kendisi ve çevresi üzerinde hakimiyet kurmaya başlar. Genellikle anne-baba ile inatlaşmaya başlar ve çocuk kendi istediklerini size yaptırmaya çalışır. Kısacası sözünü dinletmek ister.

Onun psikolojik gelişimine katkıda bulunmak için unutmamız gereken en önemli şeylerden biri ise sizi rol model aldığıdır. Genellikle büyüdükçe bazı çocuklar ebeveynlerini taklit ederler. Bu yüzden sizden gördüğü bir çok şeyi yapmaya kalkışacaktır. Onun için rol model olduğunuzu unutmamalı ve ona göre dikkatli davranmalısınız.

Çocuğun motor ve dil gelişimi arttıkça çevreye olan ilgiside artacaktır ve pek çok şeyi kendi başına yapabileceği ve kendini daha iyi ifade edebileceği bir hale gelecektir. 5-11 yaş arası sosyal ilişikilerin geliştirildiği ve çocuğun artık okul hayatının başladığı dönemdir. Özellikle bu dönemlerde çocuklar kendilerine rol model belirlemeye çalışırlar. Ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinin birbirinden farklı özellikleri olsada temel nokta çocuğunuzun size olan duygusal ihtiyacıdır. Onu bir birey olarak kabul görmelisiniz.

Çocuk Psikolojisi Gelişimi Anne Karnında Başlar 7

Ebeveyn olmak elbet kolay değil ve herkesin hataları olabilir. Fakat çocuğunuzun yanında olmanız, onunla iletişiminizin kuvvetli olması önemli noktalar arasındadır. Hata yapmak doğaldır. Önemli olan bu hataların minimumda olması ve farkına varıldığı zaman vazgeçilmesidir. Yeterince iyi ebeveyn olmaya özen gösterin fakat mükemmel ebeveyn olmaya çalışmayın. Sizin ve çocuğunuzun yıpranmaması önemlidir. Aile sevgisi hissettirmeli ve hem sözel hem davranışlarınız ile bunu çocuklarınıza göstermelisiniz.

Çocuk Psikolojisi ile alakalı daha fazla bilgi almak isterseniz bir uzman pedagog ve ya uzman psikolog ile görüşebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir