Çocukla İletişim Nasıl Kurulmalı ? 3

Çocuğunuzla büyük bir insan gibi konuştuğunuz halde yine sizi dinlemiyor mu ? Başına buyruk mu davranıyor ? Yazımızda Çocukla iletişim yolları ve doğru iletişim kurmaktan bahsettik. Gelin birlikte inceleyelim.

Çocuklarla iletişim kurmak zaman zaman zorlaşabilir. Anne baba olarak onunla her zaman bir büyükle konuşur gibi konuşmuş olabilirsiniz. Sorunlarını beraber çözmeye çalışmış olabilirsiniz. Çocuklar iki yaş civarında kendilerini sözel olarak ifade etmeye başlarlar. Çocuklarınız sizin koyduğunuz bir çok kurala itiraz etmeye başlar. Çocuklar özellikle 3 yaşından sonra sizin ona uygulamaya çalıştığınız kuralları iyice sorgulamaya başlarlar. Siz de anne baba olarak bunu farkedebilirsiniz. Artık çocuğunuzun da konular hakkında bir fikri vardır. İsteyip istemediğini size belli eder.

Özellikle 3 yaşından sonra Çocukla iletişim kurmak daha zorlaşır. Bu yaştaki çocukların kendilerine açıklanan her durum karşısında verecekleri bir cevap vardır. Çocuğunuzu mantıklı bir şekilde ikna etmeye çalışsanız bile çoğu zaman işe yaramaz. Anne babalar genellikle çocuğunun bir birey olduğunu ve ona bir yaşından sonra bir çok şeyi sorduklarını ve açıklama yapılması gerektiğini söylerler. Hatta çoğu zaman çocuğunuzun istemediği bir şeyi ona mantık yolu ile anlatmaya çalışmaktır. Çocukları ikna olmadığında ise ya “bizim çocuğumuz inatçı” diye düşünürler ya da “biz nerede yanlış yapıyoruz ?” “çocuğumuz bizi dinlemiyor” diye düşünürler.

Çocukla İletişim Nasıl Kurulmalı ? 4

Çocuğunuza her zaman için seçme hakkı verin fakat anne baba olarak çocuğunuzun seçeneklerini siz belirleyin. Çünkü çocuklar çoğu zaman mantıklı düşünemezler. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar kendi gelişimleriyle ilgili konularda kendileri için doğru olanları seçip, belirleyemezler.

Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Eğer çocuğunuz ilk okul çağına geldiğinde her zaman için onunla alakalı son kararı anne ve babasının daha doğru bir şekilde verebileceğinin bilen çocukla iletişim kurmak daha kolaydır. Onun çocuk olduğunu unutmayın. Tam tersi olduğunda ise ev içerisinde huzursuzluklar, çatışmalar olacaktır. Bu tarz ortamlarda güç savaşları ortaya çıkar. Anne ve babasının koyduğu kurallara sürekli tepki gösterip, memnun olmayan bir çocuk zaman içerisinde sözü dinlenmediğinden dolayı daha da öfkelenip, sertleşmeye başlayacaktır. Çocuklarla iletişimde en önemli konu çocukların çocuk olduğunu unutmamaktır. Anne babalar çocuk için daha doğru olanı seçebilirler. Çocuklar fikirlerini belirtebilirler. Fakat çocuğunuz son sözü sizin söyleyeceğini bilmeli. Sizin onun için daha iyi kararlar vereceğinizi, mantıklı düşündüğünüzü farkedebilmelidir. Bu algı çok erken yaşta gelişmektedir. Çocuğunuza seçme hakkı verin, fakat son olarak onun için en doğru olanı siz belirleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir