Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi 1

Özellikle okul çağındaki çocukların kahvaltıları ebeveynler için büyük bir sorundur. Okulların yarı yıl tatil olması çocukların tüm gün ebevenyleri ile vakit geçirmesi anlamına geliyor. Kahvaltının önemi nedir ? Neden kahvaltı yapmalıyız ? Çocuklar için kahvaltıyı zevkli hale getirmek için ne yapılabilir ?

Okul çağındaki çocuklar için günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Her sabah mutlaka yapılmalı. Okul başarısının artmasında büyük etkiye sahip olan kahvaltı, çocuklarınızın hem fiziksel hem zihinsel gelişimleri için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalarda; kahvaltı yapma alışkanlığına sahip olmayan çocuklarda öğrenme, algılama ve konsantrasyon bozukluğu görüldüğünü ortaya koymaktadır.

Düzenli kahvaltı yapan çocukların IQ’ları akranlarına göre daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar var. Kahvaltı öğününü atlamama alışkanlığını çocuğunuza kazandırmalısınız.

Çocuğunuz ile birlikte kahvaltı yapın. Çocuğunuzu kahvaltı için zorlamayın. Çocuğunuzu zorlayarak ve ya ödül – ceza yöntemi ile bir beslenme düzeni sağlamaya çalışmak oldukça yanlıştır. Bazen ebeveynler “tabağını bitir sana istediğini alacağım ve ya istediğin yere götüreceğim” gibi cümleler kurarak ödülle yemeklerini yemesini sağlarlar. Fakat bu alışkanlık haline gelir. Siz bu yöntemi çocuğunuza uyguladığınız zaman çocuk nasıl olsa istediğimi yapıyorlar düşüncesi ile yemeğini yer ve bir müddet sonra kendiside sizden aynı şekilde bir şeyi yaparken hep ödül isteyebilir.

Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi 2

Çocuklar ebeveynlerini taklit ederler. Çocuk söylediğiniz şeylerden ziyade sizin davranışlarınıza bakar ve ne yapıyorsanız aynısını yapmaya çalışır. Çocuğunuzla birlikte kahvaltı yapmanız onlarda kahvaltı bilincini geliştirir. Ayrıca kahvaltı mevsim geçişlerine alışmaya çalışan bedenimize destektir.

Kahvaltıda Neler Olmalı ?

Çocuklar için kahvaltı önemli bir besindir. Çocuğunuzun kahvaltısında mutlaka olması gereken besinleri araştırdık. Çocukların beslenmesinde yüksek protein kaynağı olan süt, yumurta ve peynir çocukların büyümesi ve gelişmesi için çok önemli besinlerdir. Bu yüzden sağlıklı bir kahvaltının olmazsa olmazlarıdır. Zeytinde mutlaka kahvaltıda bulunması gereken oldukça faydalı bir besindir. Bol miktarda vitamin, kalsiyum ve demir içeren bir kahvaltılıktır. Özellikle saç ve tırnakların gelişimi için tüketmekte fayda vardır.

Çocuklar için sabah kahvaltısının içecekleri taze sıkılmış meyve suları ya da süt olabilir. Domates, salatalık, biber ve maydanoz gibi yeşillikler taze ve kuru meyveler de kahvaltı sofrasını zenginleştirir.

Fındık, ceviz gibi içeriğindeki yağ asitleri ile beyin gelişimini için çok değerli olan besinleri çocuklarınızın tüketmesini sağlayın. Kahvaltı sofrasında ceviz bulundurabilirsiniz.

Farklı bir kahvaltı olması için çocuğunuza kahvaltılık gevrekler de verebilirsiniz. Yanına taze sıkılmış meyve suyu ve ya ceviz gibi yemişler koyabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kahvaltının Önemi 3

Çocuğunuzun enerjik olmasına yardımcı olan besinlerden; bal, pekmez, fıstık ezmesi ve fındık ezmesi mutlaka kahvaltı sofrasında bulunmalıdır. Bal, sindirimi kolaylaştırır ve iştah açar. Çocuklarda demir eksikliğinin giderilmesini sağlar. Özellikle okul döneminde çocukların algılarını açık tutmak ve konsantrasyon sağlamalarına yardımcı olmak açısından bal son derece önemli ve yardımcı olan besindir.

Çocuklarınız için kahvaltıda farklı ve eğlenceli kahvaltılıklar hazırlayabilirsiniz. Aşağıdaki görsellerdeki gibi tabaklar hazırlayarak çocuğunuzun ilgisini çekebilir ve kahvaltıyı daha iştahlı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir