Çocuklar İçin Okul Dışı Aktivite Seçimi 7

Ekonomik düzey elverdiği sürece anne ve babalar isterler de isterler.. çocukları hem yüzmeye gitsin, hem golf oynasın, satrancı da ihmal etmesin ama bir yandan da çok çeşitli müzik aletleri çalsın.

Korolar, yaratıcı drama kursları, evde özel dersler gibi imkanların sonu yok.

Çok özel yeteneklere sahip çocukların bu yeteneklerini ortaya çıkmak için ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi tabii. Ancak “neye, ne kadar” yeteneği olduğunu keşfedinceye kadar çocuğunuzu kurstan kursa sürüklemek doğru bir yol olmayabilir.

Aşırı yoğunluk ve yorgunluktan sıkılan çocuk herhangi birine konsantre olamadığı için toplu başarısızlık kaçınılmazdır.

Çeşitli kursların yerine dönemsel olarak değişik kurs ve aktiviteler tercih edilmelidir.

 

Çocuklar İçin Okul Dışı Aktivite Seçimi 8

Bireysel Sporlar ve Takım Sporları

Daha sportif yapıda ve hareketli çocuklar için basketbol, futbol gibi takım kursları veya yüzme, jimnastik gibi bireysel kurslar seçilebilir.

Kurslara, belirtilen yaş aralığına uygun gelecek şekilde başlamakta her zaman fayda vardır. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için eğitimli kadroların belirlediği spora başlama yaşları önemlidir.

Çocuklar İçin Okul Dışı Aktivite Seçimi 9

Yaratıcı Drama, Tiyatro Kursları ve Müzik

Evde çocuğunuz size kısa piyesler oynuyor olabilir, duyduğu her şarkıyı anında ezberleyip, melodisini en doğru şekilde mırıldanabilir. Bu yine de onun oyunculuğa ya da müziğe doğal bir yeteneği olduğunu göstermez. Zaten bu kursların amacı da birer reklam yıldızı ve dizi oyuncusu yaratmak değil.

Başlıktaki kursların asıl amacı; varsa çocuğunuzun bir doğal yeteneği onu daha da geliştirmek ve aslında uzun vadede sıkıntı yaratabilecek komplikasyonların üzerine gitmek ve onları çözmek.

(Nedir bu komplikasyonlar ? Peltek konuşma, tane tane yerine hızlı konuşma, kekeleme, duygu ve düşüncelerini tam olarak ifade edememe gibi)

Çocuklar İçin Okul Dışı Aktivite Seçimi 10

Dans Kursları

Modern, halk ya da klasik danslar daha ziyade kız çocuğu olan anne ve babaların tercih ettiği bir alan. Ancak erkek çocuklar için de en az tercih edilesi bir dolu katkıları olduğu şüphesiz.

Diyelim ki basket oynayan bir oğlunuz var, üzerine dans eğitimin getirdiği çeviklik ve hız eklendiğinde ortaya çıkacak olan olumlu sonucu gözünüzde canlandırmak zor olmasa gerek.

Sonuçta hangi aktiviteyi seçerseniz seçin asıl seçimi yine bir süre sonra çocuğunuz yapacak ve sizi istekleri doğrultusunda yönlendirecektir. Mutluluğu veya mutsuzluğu size doğru yolda (kursta) olup, olmadığınızı gösterecek ve seçim yapmanızı kolaylaştıracak.

Profesyonel olarak seçmeyeceği bir hayatın parçası ise ve hobi olarak devam edecekse kurs saatlerinin asıl hedefine yönelik çalışmalarını engellememesine özen gösterin.

Küçük yaşta başlanılan bir sporu yapan çocuğun ilk maçına 3 / 4 sene sonra, gitarı eline 5 yaşında verdiğiniz bir çocuğun da şarkısını yıllar sonra duyabileceğinizi unutmayın.

En önemlisi de devamlılık. Siz anne ve baba olarak bir gidelim, bir gitmeyelim, haftasonu biraz gezelim haftaya gideriz derseniz çocuk da konsantresini kolayca kaybeder.

Çocuğunuz bilmediği ve tecrübe etmediği aktiviteler konusunda şıpsevdi olabilir. Burada da iş yine size düşüyor. Kararlılık ve çocuğunuzu doğru tanıma ile vakit kaybettirmeden ona değişik deneyimleri yaşatabilir, en doğrusuna karar vermesinde yardımcı olabilirsiniz.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir