Çocuklar İçin Sağlıklı 3 Yaz İçeceği 1

Sıcak yaz günleri yaklaşıyor. Yaz aylarında soğuk içecekler her zamankinden daha popüler oluyor. Öyleki sıcak içtiğimiz kahve ve çayın bile soğuk alternatifleri bu sıcak yaz günlerinde daha cazip bir hale geliyor. Yazımızda çocuklar için sağlıklı 3 yaz içeceğinin tarifini verdik.

Çocuklar soğuk içecekleri ve dondurmaları çok severler. Yaz aylarında serinletici içecekleri bizim gibi çocuklar da severek tüketir. Fakat özellikle serinlemek ve yazın artan sıvı ihtiyacını karşılamak için tercih ettiğiniz asitli, gazlı ve kremalı soğuk içecekler aldığınız her kaloride sinsi bir artışa sebep olabiliyor. Bu artışın nedeni ise bu içeceklere ilave edilen şeker ve bazen kremadan kaynaklanıyor. Halileyle çocuklar kilo alıyor. Kavurucu sıcaklarda çocuklar için hem sağlıklı hemde serinletici içecekleri tercih ederseniz daha sağlıklı olurlar. Örneğin; içeceğin içerisine şeker ve ya krema eklenmemiş olmasına dikkat edebilirsiniz.

Şeker yerine kahveyi tatlandırmak için kahve şurubu tercih edebilirsiniz.

Çilekli Frozen

Malzemeler;

 • 10-15 adet çilek
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 bardak dolusu buz küpü

Yapılışı: Çilekleri saplarıdan ayırın ve bir tepsinin üzerine dizin. En az dört saat buzlukta dondurun. Yoğurdu yarım saat buzlukta bekletin. Bütün malzemeleri parçalanana kadar blenderden geçirin. İsteğe göre tat vermesi açısından bal ilave edebilirsiniz. Çilek yüksek antioksidan içeriğiyle kalp hastalığından korur ve cilt için çok faydalı bir meyvedir.

Çocuklar İçin Sağlıklı 3 Yaz İçeceği 2

Ananas – Zencefilli Yaz Kokteyli

Malzemeler;

 • 1 adet soyulmuş ananas
 • 50 gram taze zencefil
 • 1 adet misket limon suyu
 • 400 ml su
 • Buz

Yapılışı: Ananas ve zencefili tamamen ince bir püre haline gelene kadar blenderden geçirin. Sonra bir süzgeç yardımı ile süzün. Kaşığın tersiyle süzgeçteki posayı ezerek bütün suyun süzüldüğünden emin olun. Süzdüğünüz suya 1 adet misket limon suyunu ekleyin. Üzerine de 400 ml suyu ekleyin. Dilerseniz suyu azaltabilir ve ya arttırabilirsiniz. Soğuk servis edin.

Çocuklar İçin Sağlıklı 3 Yaz İçeceği 3

Karpuz Kokteyli

Malzemeler;

 • 400 gram karpuz
 • 1/2 adet limon suyu
 • Buz

Yapılışı: Karpuzu çekirdeklerinden ayırın. Çekirdeklerinden ayırdığınız karpuzu ve limon suyunu sıvı hale gelene kadar blenderden geçirin. Kırılmış buzla servis edebilirsiniz. Karpuz yine çilek gibi faydalı meyvelerden biridir. %92’si sudan oluşuyor ve bu sayede yaz aylarında artan sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. Özellikle oldukça hareketli Hiperaktif Çocuklar için faydalı bir besin. Çünkü zengin mineral içeriği sayesinde yaz aylarında çocuğunuzun terleyerek kaybettiği minerallerin vücuda tekrar alınmasını sağlar.

Çocuklar İçin Sağlıklı 3 Yaz İçeceği 4
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir