Çocuklar İçin Takdir Edilmek Önemlidir 5

Çocuklar bazen uslu bazen yerinde duramayıp yaramaz olabilir. Bu çocuktan çocuğa göre de değişiklik göstermektedir. Çocuklar yanlış davranışları için çoğu zaman anne ve babaları tarafından uyarılır ve hatta sınırlar öğretilir. Peki çocuğunuz doğru davranışlarında bir takdir ve ya övgüyü haketmiyor mu ?

Çocuklara bir şeyleri doğru yaptıklarında onları takdir edebilirsiniz. Fakat yine bununda dozunu aşmadan yapılması gerekir. Çocuğunuza sürekli olarak övgüde bulunursanız bu sefer narsist bir yapıya sahip olabilir. En küçük davranışları bile aileleri tarafından aşırı abartılan ve sürekli övgü alan çocukların narsist davranışları göstermesi oldukça doğaldır.

Övgüde bulunurken bilinmesi gereken en önemli sınır uygun davranışın ardından karşı tarafa iletilmesidir. Örneğin; çocuğunuz kendi başına yemek yeme davranışı gösterdi. Ebeveyn olarak övgüyü yemeği yediği sırada vermelisiniz. Ailelerin çocuğun yaptığı gereğinden fazla övmesi doğru bir davranış değildir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödül ve övgünün birbirine karıştırılmamasıdır. Ödül farklı, çocuğunuzu takdir etmek ve övmeniz farklıdır. Ödül zaman içerisinde çocuğunuzda bağımlılık yapabilir. Hem zaten çocuklar için ödülün değeri zaman içinde kaybolmaktadır. Fakat anne ve babanın takdirini almak çocuktaki olumlu davranışları arttırır.

Çocuklar İçin Takdir Edilmek Önemlidir 6

Çocuğunuzun İyi Davranışlarını Övün

Ebeveynler, çocukları sözlü olarak övmenin, gülümseme, sarılma gibi küçük ama değerli sosyal ödüllerin çocukları için hatta onların kişiliklerini oluşturması için bile oldukça önemli olduğunu unutabiliyorlar. Çocuğa yapılan övgünün dikkat çekici şekilde iyi davranışlarda ve ya çocuğun harika performansı için saklanması gerektiğine inanır. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çoğu zaman çocuğunuzun sessizce oturmasını ve sizde ev işlerinde minik bir yardımının dokunmasını övmek gerekmektedir. Anne ve babası tarafından hiçbir davranışında geri bildirim almayan çocuk denemekten vazgeçer ve hayat onun için korunmasız bir hal alır. Çocuğunuzun bir davranışının övgü alması için mükemmel olması gerekmemektedir. Bu yüzden çocuklarınızı övmeyi ihmal etmeyin.

Narsist Çocuklar Nasıl Olur ?

Narsizim kişinin kendisini çok sevmesi, değerli ve yalnızca kendisinin önemli olduğunu düşünmesidir. Narsist kişiler kendilerini hep önemli hissederler ve diğer kişiler tarafından da önemli olarak görünmek isterler. Narsistler bencil olurlar. Çocuğunuzun narsist bir kişiliğe sahip olup olmadığını anlamak için onun davranışlarına dikkat edebilirsiniz. Özellikle bencil olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer anne ve babalar çocukların olumsuz davranışlarını ve söylemlerini her defasında görmezden gelir ve çocuğun aşırılıklarını sınırlayamazsa çocukta narsizm kişilik özelliği gelişmektedir. Bu tür çocukların istekleri hiç bitmez. İstekleri yapılmadığı takdirde çok mutsuz ve agresif olurlar. Her yerde ön sırada olmak ve her durumda ayrıcalıklı olmak eğilimindedirler. Diğer çocuklar ile aynı tutulmak istemezler. Kendi yaşıtlarını beğenmezler. Burada anne ve babalar çocuğa hem sorgulamayı hem de otoriteyi kabul etmeyi öğretirlerse çocuğun uç noktalarda bir kişilik geliştirmesinin önüne geçmiş olurlar. Çocuğun sırf ağlamasına kıyamadığı için her istediğini yapan ve yanlış davranışları karşısında bile onu uyarmayan anne ve babalar narsist çocuklar yetiştirmiş olurlar.

Çocuklar İçin Takdir Edilmek Önemlidir 7

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir