Çocuklar İle Alışveriş 1

Kimi çocuklar her gördüğünü almak isterken kimileri daha seçicidir. Fakat genel olarak çocuklar her zaman bir şeyler isterler. Çocuğunuz her gördüğünü almak istiyorsa nerede yanlış yaptığınızı bir düşünmelisiniz. Çocuğunuza beraber dışarıda gezerken ve ya alışverişteyken para kavramını ve satın alma eylemini anlatmanız gerekmektedir.

Para kullanma ve yönetme eğitiminin temelinde çocuk eğitimindeki en önemli noktalardan biri çocuğunuza “hayır” diyebilmektir. Alışverişte ike çocuğunuza bazı sınırlar koymayı ve her istediğini almamalısınız. Çünkü zaten sürekli bir şeyler istemek, yeni gördüğü keşfetmek istediği şeyleri satın almanızı istemesi çocukların doğasında vardır.

Çocuğunuza hayır demekten çekinmemelisiniz. Size uymayan talepleri karşısında hayır diyebilmeli ve hatta neden almak istemediğinizi de güzel bir dille açıklamalısınız. Şu anda buna ihtiyacın yok, şu an yanımda yeterli para yok, buna benzer bir şeyin zaten var” gibi açıklamalarda bulunabilirsiniz. Çocuklar bu sefer düşünecek ve ebeveynlerinin sözlerini dinleyecektir. Fakat bazı çocuklar vardır ki bu açıklamalar onlar için yeterli olmaz ve yinede isterler. İşte o zaman geçmişe dönüp sizin nerede hata yaptığınıza bakmanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuza küçük yaştan itibaren sürekli her istediğini alarak onu alıştırdıysanız çocuğunuzda doğal olarak yine her şeyi isteyecektir.

Aslında çocuğunuzun bilinçli bir tüketici olması tamamen sizin elinizdedir. Çocuklar küçük yaştan beri anne ve babalarından gördüklerini hemen kaparlar bir nevi bazı konularda sizleri taklit ederler. Eğer çocuğunuzun bir şeye ihtiyacı var fakat maddi açıdan bu sizi zorlayan birşey ise; kibar bir şekilde erteleyebilir ve ya daha ucuz alternatifler üzerinde durabilirsiniz. Bir zaman koyarak çocuğunuza bunu o zaman alacağınızı söyleyebilirsiniz. Söyledikten sonra sözün arkasında durup bunu gerçekleştirmekte çok önemlidir. Çocuğunuzun bilinçli bir tüketici olması için para ile neler alınıp neler alınmayacağını öğrenmesi gerekmektedir. Bunu yalnızca öğretebilecek olanlar ebeveynlerdir. Çocuğunuz biraz büyüdüğünde ihtiyaçlarını belirlemesi için bir miktar parayı idare etmesi için bir fırsat verebilirsiniz. Böylece elindeki parayı nasıl harcadığını kendisi anlar ve neler alıp neler almaması gerektiğini kendisi ayarlamaya çalışır. Ayrıca çocuğunuzun para biriktirmesi için bir kumbarası olması da iyi bir durumdur. Kumbara bulundurarak bozuk paraları orada biriktirmesini çocuklarınıza öğretebilirsiniz.

çocuklar

Alışverişte Yapılan Hatalar

Çocuğunuza bu şekilde davrandığınızda alışverişi bir arz talep konusu olarak algılar. Paranın satın alabilmek için bir araç olduğunu anlar. Çocuğa istekleri karşısında sürekli olarak “paramız yetmiyor” cümlesini kullanmakta hatalardan biridir. Çocuk ailesinin başka şeyler alabildiğini gördüğü zaman bunu bir reddedilme olarak algılar. Bu yüzden çocuğunuzun istediği şeye “paramız yetmiyor” diyip almayarak yine aynı zamanda başka şeyleri almanız onu biraz kıracaktır. Benim istediklerim yapılmıyor ama başka şeyler alınabiliyor diye düşünecektir. Çocuğunuza birşey alırken buna ihtiyacı olup olmadığını kendisine izah etmeye çalışın. Birden değil fakat zamanla neden ihtiyacı olmadığını anlayacaktır. Hatta ilerleyen zamanlarda büyüdükçe ihtiyaçlarını kendisinin belirleyebileceğini de çocuğunuza anlatmalısınız.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir