Çocuklara Hayvan Sevgisi Aşılamak 1

Çocuklar ve Hayvanlar’ın birbiri ile olan ilişkilerine gerek video gerek televizyon gerekse gerçek yaşamınızda bizzat şahit olmuşsunuzdur. Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak anne babanın görevlerinden biridir. Onunla vakit geçirmeyi öğretme onu nası seveceğini nasıl ilgi göstereceğini öğretmeniz gerekir. Peki çocuk ve evde hayvan beslemek ebeveynler için büyük bir soru işareti mi?

Uzmanlar hayvanlarla ilişkinin önemli olduğunu ve hayvanların çocuk gelişimine katkıda bulunduğunu söylüyor. Evde ve ya bahçede besleyeceğiniz bir hayvanınız olması yetişkinler için çok iyidir. Zaten sorumluluklarını bilen yetişkinler bir kedi, köpek ve ya kuş ile günlük yaşamımın devamında işten eve geldiğinde sevginizi verebileceğiniz bir sevgi nesnesidir. Sever, korur kollar, sahip çıkar, mamasını verir ve hatta bazen onun için üzülür ve endişelenirsiniz. Hayvanlar ile yalnızlığınızı paylaşır ve birlikte vakit geçirsiniz. Size bir dost, arkadaş gibi olur. Koşulsuz sevgilerden biridir.

Çocuklar ve Hayvanlar

Sevgiyi çocuğunuza öğretmenin en güzel yolundan biri de hayvanlardır. Evde beslenecek hayvanlardan bazılarını saymak gerekirse;

Evcil Hayvan Çeşitleri

  • Köpek
  • Kedi
  • Kuş
  • Papağan
  • Balık
  • Kaplumbağa
  • Tavşan
  • Hamster

Köpekler bu hayvanların içerisinde duygularını en anlaşılıcak biçimde insanlara ifade edebilen arkadaşlar olabilirler. Zaten çoğu zamanda en basitinden düşünürseniz birçok videoda köpek ve bebek videoları ve onların nasıl anlaştıklarını görmüşsünüzüdür. Köpekler hareketlidir. Bu yüzden çocuğunuzun psikomotor gelişimine en çok katkı sağlayabilen hayvanlardandır. Hiperaktif çocuklar için dinginliği sakinliği bakımından kedi önerilir. Enerjisi fazla yüksek olan çocukların biraz durulmasını sağlayabilen arkadaşları evcil hayvanlar arasında kedidir. Kuşlar ve balıklar ilk kez evinde hayvan bulundurucak olanlar için iyi bir seçenek olur. Bakımları daha kolaydır ve çok fazla hareket etmezler. Daha az sorumluluk gerektirir. Hayvan beslemek sorumluluktur ve çocuğunuz tüm bu sorumluluk ve sevgi duygularını evcil hayvanlarınız ile birlikte öğrenebilir.

Çocuklar ve Hayvanlar

Çocuğunuz bir istek ve heyecanla size gelip arkadaşında de gördüğünden dolayı bir evcil hayvan istediğini söyleyebilir. Sizde ona evcil hayvan sahiplenerek bir hediye verebilirsiniz. Fakat önce bir düşünmeniz gerekiyor. Hangi havyanı çocuğunuz istiyor ? Bu hayvan sizin evinize uygun mu ? Onu sahiplendiğiniz zaman onunla yeterince ilgilenebilecek misiniz ? Bakımını sağlayabilecek misiniz ? Çocuğunuz sıkıldı diye hayvanı geri yollamak olmamalı. Tüm bunları düşünmelisiniz ve ona göre bir karar vererek bir hayan sahiplendiğiniz zaman sonuna kadar ona bakmalı ve sevmelisiniz.

Hayvan beslemek ve sevgisini aşılamak çocuğunuza sorumluluk sahibi olmayı da öğretiyor. Bedensel, ruhsal gelişime katkı sağlıyor. Arkadaşlığı, sevgiyi ve merhameti öğretiyor. Empati yeteneğini bile arttırmaktadır. Ayrıca paylaşmayı da öğretir. Çocuklar ve hayvanlar birbirleri ile iyi anlaşırlar.

Fakat bazı anne babaların hayvan fobileri olabilir. Kediler tırmalar diye düşünebilir hatta kedilerden korkup onları sevmiyor bile olabilirler. Fakat çocuklarına “kedi seni tırmalar yaklaşma, köpeğe tutma pire bulaşır ” gibi cümleler kullanan anne ve babalar çocuklarında da aynı hayvan fobisini oluştururlar. Oysa ki hayvanlara sevgi ile şefkat ile yaklaşmak gerekir ve çocuğunuza da bunu aşılamanız önemlidir. Köpek ve çocuk ile ilgili bir çok video görmüşsünüzdür. Nasıl anlaştıklarını, birbirlerine olan sevgilerini mutlaka görmüşsünüzdür.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir