Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ? 5

Çocuğunuzun büyüdü ve artık bez kullanmasına gerek kalmayacak. Bu esnada devreye çocuklara tuvalet eğitimi vermek giriyor. Lazımlık kullanmayı öğrenmek büyümenin önemli bir parçasıdır. Genellikle çocukların lazımlık eğitimi 2 buçuk 3 yaşları arasında bir dönemde olur. Fakat bazı çocuklarda daha geç ve ya daha erkende olabilmektedir.

Çocuklara tuvalet eğitimi vermek için öncelikle çocuğunuzun hazır olup olmadığı çok önemlidir. Çocuklar yaklaşık 18 aylıkken tuvaletini yaptıklarını fark etmeye başlarlar. Hatta çişini yaptıktan sonra merak ettikleri için çiş birikintisine bakarlar. Tuvalete gitmeleri gerektiğini önceden anlamaları yaklaşık 1 yıl ve ya daha az bir süre sürmektedir. Bunu anladıkları zaman çocuklara tuvalet eğitimi verilme zamanı gelmiş demektir.

Çocuğunuz size çişinin ya da kakasının geldiğini söyler. Gündü uykusundan sonra hala altı kuru olur. Çocuğunuz çiş, kaka gibi yönergeleri anlayabilir. Kirli ya da ıslak bir bez istemediğini size açıkça belirtir ve söyler. Lazımlıkta oturmak çok hoşuna gider. Çocuğunuz lazımlığı kullanmak için gerekli tüm fiziksel becerilerde uzmanlaşır.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ? 6

Çocuğunuzun yaz aylarında altını çıplak bırakmak çiş yapmanın nasıl bir his olduğunu fark etmesine yardımcı olur. Çocuğunuzu buna hazırmak önemlidir. Tuvalete gitme konusunda çocuğunuzun kendini iyi hissetmesi gerekir. Çişinin mi yoksa kakasının mı geldiğine dair sizin anlayabileceğiniz bazı işaretler verecektir. Bacaklarını bir araya getirip sıkması, parmak uçlarında durması, pantolonunun ağını tutması ve ya yüzünün kızarıp, ıkınması gibi. Çocuğunuza bunu bile anlatın. Kirli bir bezi değiştirirken ondan iğrenir gibi hareketler asla yapmayın.

  • Çocuğunuzu etrafında bir lazımlık bulunmasına alıştırmanız gerekmektedir.
  • “Lazımlık kullanmayı öğrenen bir çocuk” ile ilgili kitap alabilirsiniz. Bu esnada ilgisini orayada verecektir. Bizde bulunan renkli kitaplardan yararlanabilirsiniz.
  • Bebeğini, ayıcığını ve ya arabasını da alarak çocuğunuz lazımlıkta otururken siz onun oyuncakları ile oynar gibi hareketler yapın.
  • Bebeğiniz bir kez lazımlığı oturmaya alıştıktan sonra lazımlığı tekrar banyoya koyup orada bırakın.
  • Oyunun bir parçası olarak ara sıra giyinikkende lazımlığa oturmasını isteyebilirsiniz.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir ? 7

Hatırlamanız Gereken Önemli Noktalar

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz ve kendinize hatırlatmanız gereken durumlar vardır. Bunlar;

Çocuğunuza çişini ve ya kakasını yapmayı her başardığında “aferin” gibi sözcükler kullanarak onu tebrik edin.

Çocuğunuza sık sık çişinin gelip gelmediğini sormalısınız. Kendisi bazen unutabilir bunu bir yere gitmeden önce her seferinde hatırlatmaya çalışın.

Lazımlığı çocuğunuzun bulabileceği kolay bir yere koyun. Hatta evinizde farklı katlarda bir kaç banyo varsa o banyolarada lazımlık koyabilirsiniz.

Çocuğunuzun özel hayatına saygı duyun. Utanıyor ve arkanızı dönmenizi istiyorsa sorun etmeyin.

Çocuğunuza rahat ve kolay çıkarabileceği kıyafetler giydirin.

Çocuğunuzun çişini ve ya kakasını yapması için ona acele ettirmeyin. Birçok şeyi çocuğunuz ile konuşarak ona anlatmalısınız.

Lazımlık eğitimine başladıktan sonra çocuğunuz istemese bile devam edin. Tekrar beze geri dönmeyin.

Sabırlı olmak gereklidir. Olabilecek bazı istenmeyen kazaları çocuğunuza fazla kızmadan halletmeye çalışın.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir