Çocuklarda Akdeniz Anemisi 1

Anneler çocukları için beslenmenin öneminin farkındadırlar. Çocuklarının hasta olmaması için onlara gerekli olan vitamin, folik asit, demir, B12 vitamini ve çinkonun kan yapmada ne kadar önemli olduğunu ve bunların karşılanması gerektiğinin farkındalardır. Demir eksikliğinin belirtilerinden en görülenleri, çocukların iştahsız olmaları ve öğrenmede güçlük çekmeleridir. Fakat demir tedavisi almış bir çocukta hala kan sayımında iyileşme gözlemlenmez ise bir doktora başvurmanızda yarar vardır. Çocuklarda akdeniz anemisi nedir?

Ülkemizde akdeniz anemisi (talasemi) taşıyıcısı bir buçuk milyona yaklaşmıştır. Bu sayı oldukça fazla. Genlerin yarısı anneden yarısı da babadan alınıyor. Hasta bir birey çocuğuna genlerini verebilir onunda hasta olmasına sebep olabilir. Fakat hasta olmasanız bile hastalık genini çocuklarınıza verebilirsiniz. Fakat eğer eşiniz bu gen açısından oldukça sağlam ise çocuğunuzda çocuğunuzda yüzde elli ihtimal ile taşıyıcı olacaktır. Eğer eşiniz taşıyıcı ise işte o zaman çocuklarda akdeniz anemisi hastalığı ortaya çıkma ihtimali vardır. Akdeniz anemisi hastalığı hem zor hem ağır bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan kişiler ömür boyu düzenli aralıklar ile kan almak zorundadırlar.

Çocuklarda Akdeniz Anemisi Belirtileri

Belirtileri arasında solukluk gelir. Çocuğunuzun yüzü soluk ise bundan şüphelenirseniz hemen bir doktora götürmeniz gerekmektedir. Akdeniz anemisi taşıyıcıları hastalığa yakalandıktan sonra normal yaşantılarını devam ettirebilirler. Zor olan bedensel işleri yapabilirler. Askere gitmelerinde bir sakınca görünmemektedir. Akdeniz anemisi olan bir kadın zor hamilelik geçirebilir, fakat çok çocuk da doğurabilmektedir.

Çocuklarda Akdeniz Anemisi

Kan sayımlarında biraz düşüklük vardır. Genellikle dikkat bir şekilde bakılmaz ise gözden kaçabilmektedir. Çocuğunuz eğer ki demir tedavisine uzun süreli ve dikkatli ilaçlar kullandığınız halde yanıt vermiyorsa akdeniz taşıyıcılığından şüphelenebilirsiniz.  Çocuğunuzun yüzünde gördüğünüz her solukluk akdeniz anemisi taşıyıcısı demek değildir tabiki. Belki de sadece çocuğunuzun cildinin rengi çok açıktır bu yüzden soluk gibi görünüyor olabilir. Çocuğunuzun akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığını yalnızca doktor gözü ayırt edebilmektedir. Eğer şüpheleriniz varsa siz yine de bir doktora götürmekten çekinmeyin. Demir eksikliği için kullandığınız damla ya da şurup yetersizdir, emilmiyordur ya da bağırsaklarında emilmeyi engelleyen bir durum söz konusudur. Bunun gibi sorunları anlamanın en iyi yolu doktorunuza danışmaktır.

Doktor akdeniz anemisi (talasemi)taşıyıcılığı tanısını basit bir kan sayımı ile koyabilmektedir. Bir hematoloji uzmanına danışarak tüm bu aklınızdaki soruları yanıtlamış olursunuz.

Bazı akdeniz anemisi taşıyıcılarında folik asit vitaminin eksikliği de görülmektedir. Bu gibi durumda kansızlık artar ve enfeksiyonları yaşıtlarına göre daha ağır geçirebilir. Ailede diğer akdeniz anemisi taşıyıcılarının teşhis edilmesi açısından önemlidir. Gereksiz demir tedavileri alması engellenir. Bu hastaların ileri yaşamlarında doğuracak çocuklarıda risk altındadır. Kronik kansızlık hastalığı gelişme geriliğine sebep olabilir. Tedavi yöntemleri ile yaşıtlarından farksız bir şekilde büyümelidir. Akdeniz anemisi taşıyıcılarının teşhisi oldukça kolaydır. Erken teşhis önemlidir. Erken teşhis için mutlaka bir hematoloji uzmanına danışmak gerekmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir