Çocuklarda Alerji Nasıl Anlaşılır ? 1

İlkbahar ayları alerji mevsimidir. Çocuklarda Alerji görülme oranlarına bakıldığında son yıllarda bir artış olduğu gözlenlenmiştir. Alerji, bağışıklık sisteminin yabancı maddeye yani alerjenlere karşı verdiği tepki olarak gelişir. Son yıllarda oldukça sık görülen mevsimsel alerjik rinit genellikle polen alerjisine bağlı olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra göz alerjisi de bir çok kişide bulunmaktadır.

Göz alerjisinin; gözlerde kaşınma, sulanma, batma, şişlik, kızarıklık ve ışığa bakamama gibi belirtileri bulunmaktadır. Yıl boyu devam edebilen alerji yani alerjik rinit ise; ev tozu akarı, evcil hayvan alerjisi ve mantar sporlarına alerji olarak gelişir. Alerjik rinit ise; burunda kaşınma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve geniz akıntısı şeklinde belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ilkbahar ile sonbahar aylarında ortaya çıkabilir. Alerjik rinit tedavisinin temeli tespit edilmiş olan alerjenlerden korunmak ve uzak durmaktır. Alerjik rinit tedavisinde bir de ayrıca aşı tedavisi uygulanmaktadır. İmmünoterapi hem hastalığın tedavisinde hem de gelişebilecek astım gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Çocuklarda Alerji

Alerjik rinit çocukların uyku düzenini bozuyor. Alerij rinit yani alerjik nezle çocukluk çağında çok sık görülen hem çocuğum hem de anne ve babalarının yaşamlarına olumsuz etkileri olan bir hastalıktır. Burun işlevlerinde bozulmaya bağlı olarak çocukta işitme kaybı ve uyku bozuklukları oluşabilmektedir. Uyku sırasında rahat nefes alamama gibi durumlar olabilir. Hatta bazen öğrenme güçlüklerine, büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilmektedir. Bir çok hastalığın astım, rinosinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Burunda tıkanıklık, hapşırma, akıntı ve kaşınma en çok görülen belirtilerinden yalnızca bir kaçıdır. Belirtiler yıl boyu ve ya mevsimsel olarak devam edebilmektedir.

Ebeveynlerin yapmaları gerekenlerden bazıları çocuklarda alerjide alerjiye neden olan besinlerden uzak durmasını sağlamaktır. Alerjisi olan gıdalar yenilmemeli ve bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Reaksiyonları önlemenin tek yolu alerjisi olduğu besinlerden uzak durmasıdır. Daha önce anafilaksi geçirmiş olan bir çocuk ve ya ebeveynleri anafilakside tek hayat kurtarıcı tedavi adrenalin oto enjektöre sahip olmaları ve nasıl kullanılacağını bilmeleri gerekmektedir. Daha önce böyle bir şey geçirilmiş ise bunun hakkında bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir. Çoklu besin alerjisine sahip çocuklarda besinlerin diyetten çıkarılması beslenme bozukluğuna neden olabilmektedir. Bazı besin alerjileri bazen zaman içerisinde geçebilmektedir. İnek sütü ve yumurta gibi besinlere bağlı alerjiler yaşa göre geçebilmektedir. Fakat deniz ürünleri ve yer fıstığı gibi kuruyemişlerin alerjileri çok uzun yıllar devam edebilmektedir.

Ülkemizdeki çocuklarda alerji en çok yumurta ve sütte görülmektedir. Besin alerjileri ilk yıllarda başlamaktadır. En fazla besin alerjisine neden olan gıdalar; kuruyemişler, süt, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, balık, susam ve soyadır. Yumurta ve süte ciddi oranda alerjimiz olduğu gözlemlenmiştir.

Astım Nedir ?

Hava yollarının daralması ile nefes almayı güçleştiren bir de ataklar halinde olabilen kişinin yaşamı boyunca devam edebilen bir hastalıktır. Tetikleyici etkenlerden uzak durmak astım ataklarını kontrol altına almayı sağlar.

Alerjik Astım

Ayrıca çocuklarda sıkça alerjik astım da rastlanılmaktadır. Ailede alerjik hastalık bulunması tanıyı koymak için çok önemlidir. Çocuklarda görülen astımın çoğu alerjik astımdan oluşmaktadır. Bazı deri testleri yapılmaktadır. Solunum fonksiyon testleri de yapılmaktadır. Astım maalesef tamamen düzelebilen bir hastalık değildir. Fakat ilaç tedavileri ile yaşama iyi bir şekilde devam edilmesi tabiki mümkündür.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir