Çocuklarda Ateş Çıkarsa 3

Çocuklarda Ateş Çıkarsa almanız gereken önlemleri yazımızda sıraladık. Peki çocuklarda ateş kaç derece olmalı ? Normal vücut sıcaklığı çocuklarda 36 ile 37,5 derece arasındadır. Vücut sıcaklığı gece yarısı daha düşük, öğleden sonra ise daha yüksektir. 38 derece ve daha yüksek bir ateş hastalık belirtisi olabilmektedir. Çocuğunuzun hastalandığında ateşi birdenbire ve aşırı yükselebilir. Buna karşın tek başına hafif bir ateş çocuğun sağlık durumunu belirleyebileceğiniz güvenilir bir ölçüt değildir. Çocuklar normal ya da normalin altında bir vücut sıcaklığı gösterdiklerinde bile hasta olabilir. Ateşin inip çıkması normaldir. Özellikle sıcak bir günde koşturarak oynamışsa vücut sıcaklığı geçici olarak yükselebilir. Yarım saat dinlendikten sonra da ateşi 38 derecenin üstündeyse öbür hastalık belirtilerini de araştırmalısınız.

Yanağızla alnına dokunup çocuğunuzun ateşi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Elinizle bakarsanız yanılabilir, eliniz soğuksa çocuğun alnındaki sıcaklığı fark edemezsiniz. Alnı sıcaksa ateşini dereceyle ölçün.

ACABA ATEŞİ Mİ VAR ?

Çocuğunuz kendini iyi hissetmiyorsa, soluk görünüyor ve üşüyor, titriyorsa, yüzü kızarmış alnı sıcaksa ateşi var demektir.

Ateşi 39,4 dereceden (bir yaşın altındakiler için 39 dereceden) yüksekse ve düşüremiyorsanız 24 saattir ateşi varsa hemen kendi doktorunuzu arayın.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır ?

Çocuklarda normal ateş 36 ile 37,5 derece arasındadır.

DERECE SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuklarda ateş çıkarsa size ateş hakkında yardım edecek olan malzeme ateş ölçerdir. Bebekler ve çocuklar için en iyi dereceler kolay okunabilen sayısal ateş ölçerler, kulaktan ateş ölçerler ve sıcaklık gösteren şeritlerdir. Kullanımı kolay ve güvenli olan sayısal ateş ölçerler ve kulaktan ateş ölçerler hem çabuk hem de doğru sonuç verir. Başka örneklere göre biraz pahalı olmalarına karşın küçük çocuklar için en iyisi bunlardır. Evde yedek pil bulundurmalısınız. Sıcaklık gösteren şeritlerdeki ısıya duyarlı bölümler sırayla parlar ve çocuğun vücut sıcaklığını gösterdiği yerde durur.

ÇOCUĞUN ATEŞİNİ ÖLÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocuğunuz hastalandığında günde en az iki kez sabah ve akşamları ateşini ölçmelisiniz. Birçok ülkede artık piyasadan kalkan eski tip cıvalı ateş ölçerleri özellikle de çocuğun ağzına sokarak kullanmayın. Bunlar çok kolay kırılabilir. Sayısal termometre kırılmayacağı için ateşini ölçmek üzere çocuğunuzun ağzına koyabilirsiniz. Ancak dilinin aktında tutamıyorsa ateşini koltuk altından ölçmelisiniz. Bu değer gerçek vücut sıcaklığından 0,6 derece daha düşük çıkar. Çocuğu kıpırdamadan tutabiliyorsanız kulaktan ateş ölçer de kullanabilirsiniz. Sıcaklık gösteren şeritler de çocuğun ateşini ölçmek için daha kolay bir yöntem olmakla birlikte şerit ateş ölçerler, ötekiler ölçüsünde güvenilir sonuç vermez.

Çocuklarda Ateş Çıkarsa 4

KOLTUKALTINDAN SAYISAL ATEŞ ÖLÇERLERİ KULLANIRKEN 

  1. Çocuğu dizinize oturtup bir kolunu kaldırın. Ateş ölçeri ince ucu koltuk altına gelecek biçimde yerleştirin.
  2. Çocuğunuzun kolunu indirip göğsüne doğru yaslayın. Yaklaşık üç dakika bekleyin. Bu arada sıkılmaması için çocuğa masal anlatabilirsiniz. Ardından ateş ölçeri çocuğun koltuk altından çıkarın.
  3. Dereceyi gösteren penceredeki değeri okuyun. 37 derecenin üstündeki değerler yüksek ateşi gösterir. Ateş ölçeri soğuk suda yıkayıp kurulayın.

AĞIZDAN ATEŞ ÖLÇERİ KULLANIRKEN

Termometrenin düğmesini açık konumuna getirip çocuğun ağzını açtırın. Derecenin ince ucunu dilinin altına yerleştirip ağzını kapatmasını söyleyin. Ateş ölçeri almadan önce yaklaşık üç dakika bekleyin.

KULAKTAN ATEŞ ÖLÇERİ KULLANIRKEN

Ateş ölçere temiz bir mercek filtresinin takılı olup olmadığını kontrol edin. Çocuğun kulağını hafifçe geriye çekerek kulak kanalı kapanana dek ateş ölçeri sokun. Aygıtın üzerindeki düğmeye bir saniye süreyle basın, sonra ateş ölçeri çıkarıp pencerede görünen değeri okuyun.

ŞERİT ATEŞ ÖLÇER

Şeridi 15 saniye süreyle çocuğun alnında tutun. Parlayan bölgedeki sayı vücut sıcaklığını göstermektedir. 37,5 derecenin üstündeki değerler yüksek ateş anlamına gelir. 2 yaşındaki çocuğun ateşi nasıl düşürülür ve çocuklarda ateş nasıl giderilir ile alakalı bilgilendirmeyi bir sonraki yazımızda bulabileceksiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir