Çocuklarda Atma Davranışı ve Nedenleri 1

Eline geçen herseyi yere atan bir çocuğunuz varsa zaman içinde baş edilemez bir duruma dönüştüğünü bilirsiniz. Bazı çocuklar elindekileri fırlatmayı bir oyun olarak görürken bazıları bunu dikkat çekmek ve iletişim kurmak için yaparlar. Çocuklarda atma davranışı neyi ifade eder ? Bu durumu kontrol altına almak mümkün mü ?

Özellikle 18 ay -2 yaş aralığındaki çocuklar bunu atma oyunu olarak algılar ve oyun oynamak amaçlı yaparlar. 2 yaşından büyük çocuklar ise bu davranışı genellikle dikkat çekmek için ve iletişim kurmak için yaparlar.

Bebekler genellikle eline geçeni ilk ağızlarına götürürler. Dünyayı keşfetmek ve tanımak isterler. Bununda en kolay yolu eşyaları tanımaktan geçer. Bu zaman bir oyuncak bazen bardak olabilir. 2 yaşından küçük çocuklar eşyaları alır, tutar, inceler ve bazende fırlatırlar. Motor becerilerinin gelişmesi aşamasında her çocuğun yaptığı bir davranıştır.

Çocuklar 2 yaşından önce sebep sonuç ilişkisi kuramazlar. Bu yüzden yaptıkları davranışların ne sonuçlar doğuracağını bilemezler. Çocuklarınızın belirli sınırlı dahilinde atma davranışı üzerinden deneyim kazanmasına izin verebilirsiniz.

Amaç Dikkat Çekmek

Genellikle 2 yaşından büyük çocuklar eline geçeni fırlatma alışkanlığına sahipse bu sizinle iletişim sağlamak istediği içindir. Çocuğunuza ihtiyaç duyduğu ilgi ve alakayı sağlamalısınız. Sizin onunla ilgilenmediğinizi düşünerek ilgi odağı olmak için eline geçeni fırlatabilir. Bunu gözlemleyerek çocuğunuza vakit ayırmayı ve onunla ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Ona vakit ayırmak her zaman öncelikleriniz arasında yer almalıdır. Çocuğunuz ile beraber Oyun oynayabilirsiniz.

Fırlatma Davranışını Kontrol Altına Almak Mümkün Mü ?

Bu şekilde davranışlar sergilemesinin altında bir kaç farklı sebep yatıyor olabilir. Bunun için öncelikle;

  • Çocuğunuzun neden bu davranışı sergilediğini anlamaya çalışın. Dikkat çekmek ve ilgi görmek için yapıyor olabilir ve ya amacı yalnızca oyun oynamak ve etrafı keşfetmek de olabilir.
  • Çocuğunuz için tehlike arz edecek eşyaları onun ulaşabileceği yerlerde saklamamaya özen gösterin.
  • Attığı eşyalar ile birine zarar vermediği sürece onu cezalandırmayın. Bunun yerine atıp atamayacağı eşyaların sınırını çizin.
  • Atabileceği eşya ve oyuncaklar için ayrı bir oyuncak kutusu yapın. Çocuğunuza sadece bunları atabileceğini söyleyin. Yemekte çatal ve ya bardak gibi eşyaları atmaya kalkınca uyarın ve bunların yerine eline top gibi küçük bir oyuncak verin. Onu fırlatmasını söyleyin.
  • İstemediğiniz bir şeyi fırlatmaya kalktığında çocuğunuza sert tepkiler vermeyin. Tepkilerinizde dikkatli olun. Ses tonunuza dikkat edin. Yapıcı olmaya çalışın.
  • Fırlatma refleksi gösterdiği zaman iletişim yollarını deneyin. Yapacağı davranışın sonuçları görmesine izin verin.
  • İtiraz ettiğiniz halde bir şeyleri atmaya devam ederse attığı eşyayı elinden alın ve böyle davranmazsa vereceğinizi söyleyin ve bu konuda kararlı olun.
Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir