Çocuklarda Bademcik Büyümesi ve Tedavisi 1

Çocuklarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan Çocuklarda Bademcik Büyümesi genellikle okul çağındaki çocuklarda görülür. Bademcik şişmesinden dolayı okulunu aksatmak durumunda kalan bir çok çocuk var. Bademcikler vücudun savunma sistemidir. Artık çok kolay bir şekilde bademcikler tedavi edilebilmektedir.

Bakterilerin ve ya virüslerin yol açmış olduğu enfeksiyon karşısında büyüyen boğaz ağrısı ile yutma zorluğuna neden olan bademcik rahatsızlığı bulunmaktadır. Bademciklerin büyüklükleri dört kademeli değerlendirilir. Birinci ve ikinci bademcikler solunum rahatsızlığına neden olmazlar. Fakat üçüncü seviye bademcikler hastalıksız dönemde de tıkanıklık yapabilir. 

Hastalık olduğu zaman çok fazla solunum güçlüğü yaratırken dördüncü seviye bademcikler hastalık olmadan daha ileri derecede solunum rahatsızlığı ve nefes durumlarına yol açabilmektedir. Çocuklarda bazen gece uykularında nefes durmalarına dahi yol açabilen solunum rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Bademcik çocukların bazen gece iyi nefes alamamasına yol açar. Zaman içinde büyüme ve gelişmede duraklama ortaya çıkar ve sorunun çözülmemesi durumunda çocuk bir süre yaşıtlarından geri kalmaya başlar. Geceleri iyi nefes alamayan çocuk derin uykuya geçemez. Derin uykuya dalamaz ve büyüme hormonunun en fazla salındığı dönemde bu dönemdir. Tüm gelişmeler ve büyüme hormonları derin uyku zamanında salınır.

Uykusunu iyi almayan çocuklarda ertesi gün konsantrasyon eksikliği de olur. Çocuklarda bademcik büyümesi; yüz yapısında uzama ve çene yapılarında öne doğru genişleme olur ve buna bağlı diş bozuklukları ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Bademcik Tedavisi

Bademcik ameliyatı artık çok basit yöntemler ile tedavi edilebilmekte. Bademcik tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri plasma teknolojisi ile buharlaştırılmasıdır. Hasta sık enfeksiyon geçirsede geçirmesede bademcikler büyükse tamamı alınıyordu. Fakat çağımızda teknoloji çok gelişti.

Bunun faydalarından biri de tıpta bademcik tedavisinde uygulanmakta. Artık tüm bademcik alınmamakta. Bademcik alınması; plasma teknolojisi gereksiz yere bademciğin tamamının alınması yerine yeteri kadar küçültülmesi işlemi ile solunum yolunun açılmasını sağlamaktadır. Ameliyat kontrollü bir şekilde hiç kanama olmadan yapılabilmektedir. Bu şekilde bademcikler mikroskop altında istenilen seviyede kontrollü bir şekilde küçültülmektedir. Plasma tedavisinde bademcikler buharlaştırılarak alınıyor ve bir derece küçültülebiliyor.

Çocuklarda Bademcik Büyümesi

Plasma teknolojisi dokuların ablasyon denilen alınması ile düşük enerjili minimal invaziv cerrahi yapılabilen bir ileri teknolojidir. Plasma yöntemi 1998 yılından beri 12 milyonun üzerinde hastada uygulanmıştır. Ayrıca plasma teknolojisi FDA onaylı bir sistemdir. Yaklaşık 40-60 derece gibi oldukça düşük ısıda işlemi gerçekleştirebilmeyi sağlar. Bu şekilde dokuya daha hassas bir şekilde davranılmış olur. Herhangi bir ağrı ve ya acı duyulmaz. İşlem sırasında herhangi bir kanada görülmez. Sürekli akışı sağlayan tuzlu su iletken görevi görür.

İki farklı elektrottan gönderilen radyofrekans enerjisi ile tuzlu suyun aynı ortamda bulunması “plasma bölgesi” denilen bir bölge oluşturur. Kanama olmadan işlem gerçekleştirildiği için hem operasyon hem de tampon kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Herhangi bir ağrı ve sızı olmadan tedavi edilmektedir. Plasma teknolojisinde büyük damarlardan ve sinir uçlarından kalındığı için neredeyse hiç ağrı olmadan tedavi edilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir