Bademcik Ameliyatı ve Çocuklarda Bademcik Büyümesi 3

Çocuklarda özellikle okul döneminde en sık görülen rahatsızlık, bademciklerin neden olduğu enfeksiyonlar olmuştur. Bademcik şişmesi çocukları oldukça rahatsız eder ve bundan dolayı bir süre okuldan uzak kalırlar. Bademcik ameliyatı sanıldığı kadar zor değil. Plazma denilen yöntemle artık ağrısız ve kanamasız bir şekilde tedavi edilebiliyor.

Bademcikler vücudumuzun savunma sistemidir. Tonsil denilen bademcikler “beta” olarak bilinen virüslerin ve ya bakterilerin yol açtığı enfeksiyon karşısında büyümekte ve boğaz ağrısı ile birlikte yutma zorluğuna neden olmaktadır. Bademciklerin büyüklükleri genel olarak 4 kademeli değerlendiriliyor.

Birinci ve ikinci seviye bademcikler herhangi bir solunum sıkıntısına neden olmazlar. Üçüncü seviye bademcikler ise hastalık olmadan dahi tıkanıklık yapar ve hastalık olduğu zaman ise çok fazla solunum güçlüğü yaratırken dördüncü seviyedeki bademcikler hastalık olmadan dahi ileri derecede solunum güçlüğü ve nefes durmalarına yol açabiliyor. Bademcikler bazen bazı çocuklarda enfeksiyon olmadığı zamanlarda da büyük olabiliyor. Bu durum özellikle gece uykuda zaman zaman kişinin nefesinin durmasına sebep olabilir.

Çocuğunuzun bademcik sorunu varsa gece iyi nefes alamamasına, bağışıklığının düşmesine ve sürekli hasta olmasına neden olabilir. Bu da özellikle okul çağındaki çocukların başarılarını olumsuz yönde etkilemesine ve yaşıtlarından geri kalmasına neden olur. Çocuklarda rahat bir uyku çekmek gelişimleri açısından da çok önemlidir. Gece iyi nefes alamayan çocuk derin uykuya geçemeyecek ve büyüme hormonu en fazla uyku sırasında salgılanmaktadır. Ayrıca beyin nöronlarıda gece derin uyku sırasında gelişmektedir.

Bademcik Ameliyatı ve Çocuklarda Bademcik Büyümesi 4

Plasma Teknolojisi Nedir ?

Dokuların “ablasyon” denilen düşük enerjili, minimal invaziv cerrahiye olanak sağlayan ileri teknolojidir. Bu yöntem 1998 yılından itibaren kullanılıyor. Bademciklerin derinlerindeki büyük damarlardan ve sinir uçlarından uzak kalındığı için neredeyse hiç ağrı olmadan iyileşme süreci tamamlanmaktadır.

Çocuklarda bademcik plasma adı verilen tedavi yöntemi ile iyileştirilir. Plasma teknolojisi ile bademciklere buharlaştırma işlemi yapılıyor. Bademcik ameliyatı bu yöntem sayesinde daha kolay, ağrısız ve kanamasız bir şekilde gerçekleşebiliyor. Plasma teknolojisi gereksiz yere bademciğin tamamının alınması yerine yeterli oranda küçültülmesine ve solunum yolunun açılmasına olanak sağlamaktadır. Plasma tekonolojisi ile çoçuklarda bademcik büyümesi tedavisi buharlaştırma yöntemi ile alınıyor ve birinci ve ya ikinci seviyeye kadar küçültülebiliyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir