Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir ? 1

Çocuğunuz size başının ağrıdığını sık sık dile getirmeye başladıysa, uykudan uyandıracak kadar bir baş ağrısı yaşadığını söylüyorsa bunu ciddiye almalı ve hemen bir uzman doktora başvurmalısınız. Çocuklarda Baş Ağrısı nedenleri ve yapmanız gerekenler ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızda sizler için derledik.

Çocuğunuz size başının ağrıdığını sık sık dile getiriyorsa ciddiye almanız gereken bir durum olabilir. Baş ağrısı beyinde ve ya vücutta meydana gelen bozukluğun habercisi yani alarmı demektir. Okul çağındaki çocukların baş ağrısı genelde %28 oranında iken bu durumda yüzde 16 oranında okula devamsızlık ile sonuçlandığını göstermiştir. Fakat bazen çocuklar okula gitmemek için stres ve kaygı yaşadıklarından dolayı bir bahane olarak baş ağrısını gösterirler.

Çocuklarda baş ağrısı ara sıra ve kısa süreli olarak görülebilmektedir. Bunlar genelde tedavi gerektirmeyen ağrılardır. Tekrar ediyor ve uzun sürüyorsa tedavi gerektirmektedir. Başı ağrıtan sebepler incelenmelidir. Çocuğunuzun ağrısının sebebini önce ona sorun daha sonra bir doktora götürün.

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir ? 2

Baş Ağrısını Arttıran Nedenler

Çocuklarda baş ağrısını arttıran nedenler arasında genetik yani ailede de baş ağrısı öyküsü olması, yaş, cinsiyet ve araba ile yolculuk yapmama (araç tutması) öyküsü olmasının önemli nedenler arasında olduğu görülmektedir. Baş ağrısı 7 yaşına kadar kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülmektedir. Erken ergenlik döneminde ise kızlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Yedikleri yiyecekler ve içtiği içeceklere dikkat etmelisiniz. Baş ağrıları birincil ve ikincil baş ağrısı olarak sınıflandırılmaktadır.

Birincil Baş Ağrısı

  • Migren
  • Gerilim tipi
  • Küme şeklinde baş ağrısı

Yukarıda saydığımız birincil baş ağrıları genellikle tekrar eden türde ve süreğen olmaktadır. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu ağrıların herhangi bir hayati tehlikesi yoktur. Çocuklarda migreni özellikle çevresel faktörler bu ağrıyı tetiklemede büyük rol oynar. Gürültülü ortamda bulunmak, fazla ışık, yorgunluk, açlık, stres, uykusuzluk, bazı yiyecek ve meyveler, kafeinli içecekler, basıncı yüksek hava, rüzgar ve bazı hazır gıdalar baş ağrısını tetiklemektedir.

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir ? 3

İkincil Baş Ağrısı

  • Akut sünizit

İkincil baş ağrılarına daha sık rastlanmaktadır. Çocuklarda da daha fazla görülmektedir. Akut sinüzit, halsizlik, ateş, fazla uyuma gibi belirtileri vardır. Tedavi edilmez ise hayatı tehdit edici anevrizma yırtılması ve ya beyin tümörü gibi gibi hastalıkları oluşturmaktadır. Fakat bu korkulan durumlar çok nadir görülmektedir. Çocuklarda çoğu zaman uyku düzensizliği bile baş ağrısına sebep olabilmektedir. Çocuklarınızın yeterli uyuduğundan emin olmaya çalışın. Bazen görme kusurlarıda baş ağrısının sebeplerinden olmaktadır. Çocuğunuzun gözle alakalı şikayeti olmasa bile rutin göz muayenesi yaptırmanızda faydalı olacaktır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir