Çocuklarda D Vitamini Eksikliğinin 6 Belirtisi 1

Vitaminler gelişim ve sağlık açısından çok önemlidir. Çocuğunuzun da vitaminleri doğru ve yeterli bir şekilde aldığından emin olmalısınız. Onu sağlıklı yemek alışkanlığı ile büyütmelisiniz. D vitamini eksikliğide çocuğunuzun büyümesini etkileyebilir. Çocuklarda D vitamini eksikliğine çocukların kemik gelişimi açısından önem verilmelidir. D vitaminin bulunduğu ve herkesin bildiği en iyi kaynaklardan biri tabiki güneş. Bu yüzden D vitamini açısından ülkemiz avantajlı bir ülke. Yılın neredeyse 6 ayı güneş var. Fakat buna rağmen Türkiyede her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği sorunu bulunuyor.

Türkiye D vitamini açısından iyi kaynaklı bir ülke. Fakat nisan ve ekim ayları arasında güneşi dik almamasından dolayı D vitamini kaynaktan yüksek ölçüde sağlanamıyor. Türkiyede yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülmüştür. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla d vitamini eksikliği bulunuyor.

Kalsiyum ve fosfor emilimini hızlandıran D vitamini kemiklerin güçlenmesini sağlar, bu yüzden de kemiklerin gelişmesi demek çocuklarında gelişimi demektir. Çocukların gelişimi için kemik gelişimi çok önemli. D vitamini almalarını sağlamak için güneş görmeleri gerekiyor. Ayrıca dışarıdan bir takım besinler ile de D vitamini vücuda sağlanabilir. Kemik dokusu harici birçok organımız için fayda sağlar. D vitamini bağışıklı sistemimizi güçlendirir hücreler arasında sinerjiyi sağlar.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği çocukların gelişimini etkileyebildiği gibi bir de yorgun hissetmenize neden olabilir. D vitamini eksikliğinin nedenleri arasında; gıdalar yolu ile aldığınız yetersiz d vitamini, birtakım sindirim sistemi hastalıklarında  d vitaminin bağırsaktan yetersiz emişimi gibi böbrek hastalığı sebebi ile d vitaminini aktif forma düşmemesi ve bazı ilaçlar d vitamini eksikliğine neden olurlar. Çocuklarda D Vitamini Eksikliği  bağışıklık sisteminin zayıflamasınıda etkileyebilir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Çocuklarda D vitamini eksikliği belirtileri aşağıdaki gibidir; 

  • D vitamini eksikliği çocukların kendini yorgun hissetmesine
  • Kemiklerin güçlenmemesine
  • Çocuk gelişimini etkilemesine
  • Gergin ve zayıf hissetmesini
  • Kasların zayıflamasına neden olabilir
  • Vücutta ağrı olmasına neden olur. 

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Dikkat edilmesi gereken bir şey de D vitaminin doğru miktarda alınması gerektiğidir. Kanda 20 – 30 ng/ml arası değerde olması yetersiz olduğu anlamına gelir. Kanda 30 ng/ml ve üzeri değerde olması yeterli ve sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Yaş gruplarına göre sıralayacak olursak ;

0-2 yaş arası bebeklerde günde 400 IU

3-18 yaş arası çocuklarda günde 600 IU

18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günde 1000 IU yeterli dozdadır.

Yenidoğandan itibaren bebeğiniz D vitamini kullanabilirler fakat anneler uygun doz alımına mutlaka dikkat etmelilerdir. D vitamininin içeriğine dikkat etmelilerdir. Hamileler ve yetişkinler günlük destek dozunda ihtiyaçları kadar d vitamini takviyesi alabilirler. Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz Çocuklarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir