Çocuklarda Diş Sağlığı ve Ortodonti 1

Çocuklarda genellikle ortodontik sorunlar erken yaşta ortaya çıkıyor. Bu nedenle çocuklarda çenesel problemlere erken müdahale edilmesi gerekir. Diş sağlığı oldukça önemli ve ertelenmemesi gereken bir durumdur. Ortodonti nedir ? Çocuklarda diş teli için uygun zaman ne zaman ? yazımızda sizler için derledik.

Çene bozukluklarında ve dişlerdeki düzensizliklerde dişleri temizlemek normalden daha zor bir hal alabiliyor. Ayrıca diş eti hastalıkları ve diş çürüğüne bağlı diş kayıpları meydana gelebilir. Çocuklarda mutlaka ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir. Erken farkedilmesi ve erken tedavi oldukça önemlidir. Çocuklarda ortodonti tedavisine başlamak için süt dişlerinin kalıcı dişlerle değişmesi beklenmemelidir. Çünkü her çocuğun gelişimi farklı olduğundan dolayı çene ve diş yapısı da buna göre şekillenmektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Bebeklerde Diş Bakımı başlıklıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Ortodonti 2

Ortodonti Nedir ?

Ortodonti dişlerdeki bozuklukları düzeltmek için yapılan diş sağlığını koruyan bir tedavidir. Bu tedavi yöntemi ile estetik olarak sorunlar ortadan kalkar ve çocuklar sağlıklı bir diş yapısına kavuşurlar. Ağız ve diş sağlığının yanı sıra görüntü olarakta dişler büyük bir önem taşır. Tedavi gerektiren bazı durumları aşağıda sizler için listeledik. Bunlar;

  • Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları
  • Dengeli görünmeyen ağız ve çene yapısı (alt çenenin biraz önde olması gibi)
  • Önde konumlanmış çapraşık dişler
  • Süt dişlerinin erken ve geç kayıpları
  • Alt ve üst dişlerin birbirine doğru temas etmemesi

Çocuklarda Diş Teli İçin En Uygun Zaman ?

Aslında diş telinin takılmasında belirli bir yaş sınırı yoktur. Her yaştaki kişi diş teli takabilir. Çocuklarda tedavi süresi yetişkinlere göre daha kısa sürer. Çocuklarda diş teli için en uygun ortalama yaş 12’dir. Bu dönem ikinci azıların ağız içine sürme zamanıyla hemen hemen aynı döneme denk gelir. Erken dönemde yakalanan ortodontik problemlerin daha kolay ve daha hızlı düzeltilmesi ileride oluşacak ortodontik problemin önlenmesi çenelerin birbirlerine göre olan konum bozukluklarında (çenenin geride ve ya önde olması gibi) ya da ortodontik tedavi sonrasında elde edilen tedavi sonucunun pekiştirilmesi için apareylerden (damaklık) faydalanılmaktadır. Doktoru önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Ortodonti 3

Ortodonti tedavisinde çocuklarda diş tellerinden yararlanırlar. Diş doktorları hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller verebilir. Çoğunlukla bu teller erken dönemde ve karışık olmayan ortodonti problemlerinde kullanılır. Ayrıca çocuklarda büyüme ve gelişme döneminde iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılır.

Şeffaf ve Renkli Diş Telleri

Teller çocuklar için can acıtıcı değildir. Hem kolay hem de oldukça pratiktir. Kullanım açısından rahat oldukları için sıkça tercih edilirler. Çocukların çoğu tel takmaktan çekinirler. Bazı diş telleri dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzeyine uygulanabiliyor. Böylece dişlerde tel varmış gibi görünmüyor. Bunun yanı sıra çocuklar için renkli teller de mevcut. Bu teller tedavi yöntemini daha eğlenceli bir hale dönüştürebiliyor.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir