Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Gelişimi Engelliyor mu? 1

Çocuklarda geniz eti, çocukların büyümesi ve gelişmesinde olumsuz yönde etkisi olan bir sağlık sorunudur. Genellikle çocuk evden okul, kreş gibi ortamlara geçince bu sorun başlar. Aslında geniz eti ve bademcik her çocukta bulunur. Fakat viral infeksiyon ile karşılaşmadığı için küçük olur ve sorun yaratmaz. Okul gibi ortamlarda çocuklarda üst solunum yolları infeksiyonu burunun en arka kısmında geniz eti biraz daha büyür. Büyüme bazen koana denen burnun arkada bulunan çıkış bölgesinin tıkanmasına yol açar. Bu tıkanmada çocukları rahatsız eder, burun tıkanıklığı, genizden konuşma gibi sorunlar yapar. Özellikle gece uyurken uyku esnasında horlama ve apne denen uyku sırasında solunum durmalarına neden olabilir.

Horlama basit bir sorundur, yalnızca gürültü yaparak diğer uyukan kişileri rahatsız etmiş olursunuz. Fakat uyku apnesi ciddiye alınması gereken bir sorundur. Apne çocuğunuzun iç dengesinin bozulmasına neden olabilir. Beyine daha az oksijen gider. Hormanal dengenin bozulmasına, sağ kalp yüklenmesi ve hipertansiyon apnelerin çocuğunuzda yarattığı sorunlardan bir kaçıdır.

 

Çocuklarda Geniz Eti

Geniz Etinin Oluşturduğu Olumsuzluklar

  • İşitme kaybına sebep olabiliyor
  • Genizden konuşma
  • Burun tıkanıklığı
  • Hava Açlığı
  • İdrar kaçırma
  • İştahsızlık
  • Uyku esnasında horlama
  • Sürekli öksürme
  • Kronik sünizit
  • Çocuklarda geniz eti uyku Apnesi geniz etinin büyümesinde gelişen sorunlar arasında yer almaktadır.

Patoloji orta kulağı havalandıran östaki kanalının fonksiyon görmemesine ve sonucunda ise orta kulak boşluğunda hapsolmuş olan havanın emilmesi sonucu ile ortaya çıkan negatif basınç ve orta kulağı döşeyen dokulardan orta kulak boşluğuna sıvı sızıntısı olur. Kulak boşluğunda sıvı birikmesi nedeni ile de işitme kaybına neden olan effüzyonlu seröz otitis media adı verilen bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda çocuğunuza doktora götürerek önlem almayı sağlamanız ve doktorun uygun göreceği tedaviyi uygulatmanız gerekmektedir. Çocuğunuzun ömür boyu sıkıntı çekmesini engellemelisiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi geniz eti ve bademcik bütün çocuklarda bulunur fakat daha önce hiç viral infeksiyon ile karşılaşmadığından dolayı küçüktür ve sorun yaratmaz.

Çocuklarda geniz etinin tedavisi vardır. Genellikle doktorların belirlediği ilaç tedavisi ile başlamaktadır. Doktor eğer ilaç tedavisinden herhangi bir yanıt alamaz ise basit bir cerrahi müdehale ile çözüm sağlamaktadır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir