Çocuklarda Geniz Eti Gelişimi Etkiliyor 1

Geniz eti ve bademcik büyümesi çocukların büyümesi ve gelişmesini etkileyen bir sağlık sorunudur. Genellikle çocukta büyüme geriliği ve ya eksikliği, ruhsal, sosyal ve zeka gelişiminde azalma geniz etinin neden olduğu obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi yarattığı sıkıntıların günlük yansımalarıdır.

Bademcik her çocukta bulunur fakat daha önce hiç viral infeksiyon ile karşılaşmadığı için küçüktür ve sorun yaratmaz. Kreş ya da yuva gibi kapalı ortamlarda geçirilen zamanda üst solunum yolları infeksiyonu burunun en arka bölümünde geniz eti biraz daha büyür. Bazen burnun koana adı verilen en arkada bulunan çıkış kısmının tıkanmasına neden olur. Burun tıkanıklığı çocukta günlük aktiviteler esnasında hava açlığı, genizden konuşma gibi sıkıntılara neden olur. Ayrıca burun tıkanıklığının yanında gece uyku esnasında horlama ve daha da önemlisi apne denilen uyku esnasında nefes durması yaşanır. Horlama çocuğun büyümesine zarar vermez. Fakat uyku apnesi çocuğun iç dengesinin bozulmasına neden olur. Hormonal dengenin bozulması, sağ kalp yüklenmesi, hipertansiyon geniz etinin neden olduğu apnelerin çocukların metabolizması üzerine yarattığı olumsuz etkilerden birkaçıdır.

Kaliteli ve deliksiz bir uyku özellikle gelişme çağında olan çocuklar için oldukça önemlidir. Geniz eti büyüyen çocuk sağlıklı ve deliksiz bir uyku çekemiyor.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

  • Burundan nefes almakta güçlük çekmek
  • Genizden konuşma
  • Genelde ağızdan nefes alma
  • Gece horlama
  • Burun akıntısı
  • Ağız kokusu
  • Nefes alırken ses çıkması
  • Uyku Apnesi (Uyku sırasında bir kaç saniye süreyle nefesini tutma)
  • Orta kulakta iltihaplanma
Çocuklarda Geniz Eti Gelişimi Etkiliyor 2

Geniz Eti Çocuğun Gelişimini Engeller Mi ?

Çocuklarda gelişme ve büyüme geriliği ve eksikliği oluşturmaktadır. Geniz eti işitme kaybına bile neden olabilmektedir. Orta kulak boşluğunda hapsolmuş havanın emilmesi sonucu ortaya çıkan negatif basınç, orta kulağı döşeyen dokulardan orta kulak boşluğuna sıvı sızıntısı oluşturur. Sıvı birikmesi ile işitme kaybına neden olan klinik bir tablo ortaya çıkar.

Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti ameliyatı ile tedavi edilmesi mümkün. Fakat öncelikle ilaç tedavisi ile medikal yöntemler ile çözüme kavuşulmaya çalışılır. Eğer ilaç tedavisine devam edildiği halde cevap alınamazsa kısa ve kolay bir cerrahi müdehale ile kesin çözüm sağlanır.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir