Çocuklarda Horlama Neyin Habercisidir ? 1

Horlama yalnızca yetişkinlerde olan bir sağlık sorunu değildir. Çocuklarda da görülebilmektedir. Hem çocukları hemde ebeveynlerini rahatsız eden bir sorundur. Çocuklarda horlama neyin habercisi ? Yazımızda sizler için bundan bahsettik.

Özellikle 2-10 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Bunun nedeni, horlamaya yol açan etkenlerden biri olan geniz eti ve bademcik hastalıkları bu yaşta görülmektedir. Çocuklarda horlama masum bir durum gibi görünsede büyüme ve gelişme geriliği başta olmak üzere pek çok önemli soruna neden olabilir.

En sık görülen nedeni ise geniz eti büyümesidir. Solunum sırasında havanın üst hava yolundaki darlık nedeniyle kısıtlı bir alandan geçerken çevresindeki yumuşak dokuların titreşmesi sonucuyla ortaya çıkan sese horlama denir. Horlamanın şiddetlenmesinin nedeniyse havanın geçtiği pasajın daralmasıdır. Ne kadar daraldırsa o kadar şiddetli horlama olur. Geniz eti büyümesinden dolayı da horlama gerçekleşir. Ayrıca bademcik dokusunda büyüme sonucu gelişen horlamalar da sıkça görülür.

Çocuklarda Horlama

Hatta bazı çocuklarda obeziteden dolayı horlama görülür. Obez çocuklarda yağ dokusunun hava yolunu çevreleyen kaslar ile yumuşak dokuda birikmesi ve bası yapmasından dolayı üst hava yolunda darlık olur ve bu da horlamaya sebebiyet verir.

Horlama Tehlikeli Olduğu Durumlar Nelerdir ?

  • Şiddeti giderek artıyorsa
  • Devamlı bir horlama söz konusuysa
  • Uyku apnesi başladıysa
  • Çocuğunuzda enfeksiyonlar iyileşmiyor ve sıkça tekrarlıyorsa
  • İşitme kaybından şüpheleniliyorsa
  • Çocuğunuzun okul başarısında bir düşüş ve konsantre olamama problemi varsa, ailede benzer durumlar yaşanmışsa horlamanın boyutu ciddidir ve tehlikeli olabilir. Bu yüzden mutlaka uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Çocuklarda Horlama Nasıl Geçer ?

Horlamanın tedavisi var fakat etkin sonuç alınabilmesi için önce sorunun net ortaya konulması gerekir. Detaylı bir şekilde kulak, burun, boğaz muayenesi yapılmalı. Doktor tarafından ihtiyaç duyulursa tanısal burun/boğaz endoskopisi yapılarak geniz eti ve bademciğin olması gerekenden daha büyük olup olmadığı anlaşılır. Daha sonra çıkan sonuçlara göre gerekirse cerrahi ile temizlenmesi kararı verilir. Geniz eti ve bademcik alındıktan sonra da horlama kesilebiliyor. Günümüzde bu işlemler zaten artık oldukça kolay ve hastanede kalmayı gerektirmeyen cerrahi işlemlerden oluşuyor. Bunun haricinde horlama ve burun tıkanıklığı alerjik reaksiyonlardan dolayı kaynaklanıyorsa alerji değerlendirmesi yapılır. Bir takım testlerle çocukların neye alerji olduğu tespit edilir. Daha sonrada etkili bir tedavi ile sorunlar ortadan kalkabilir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir