Çocuklarda İshal, İshali Ne Geçirir ? 1

Çocuklarda ishal genellikle sık görülen hastalıkların başında gelmektedir. Sıvı kaybı özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum. İlk 6 ayda ishaller çoğunlukla enfeksiyon kaynaklı olmaktadır. Fakat bazende yanlış beslenme ve ya inek sütü alerjisinden dolayı kaynaklanabilmektedir. Yazımızda İshal neden olur ? ve Bebeklerde ishale ne iyi gelir ? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

İshal neden olur ?

Çocuklarda ishal yanlış beslenme, ek besinlere erken ve ya geç başlanması ve enzimlerin yetersizliğine bağlı olarak  gerçekleşmektedir. Ayrıca ek besin döneminde beslenmedeki yağ miktarının azalması ve posa miktarının artması intestinal geçiş zamanının kısalmasına bağlı olarak da ishale neden olabilmektedir. Hemen hemen her çocuk ilk 6 ayda ishal olur.

İshalinde çeşitleri vardır. Akut ishal genelde 2 ila 7 gün arasında sürmektedir. Su ve elektrolit kaybı, bulantı, kusma ve iştahsızlığa ek olarak malnutrisyon oluşumu gözlenmektedir. Oral rehidratasyon sıvısı çocuğun her dışkılamasından sonra 2 yaşından küçükse bir çay bardağı, 2 yaşından büyükse 2 çay bardağı verilmelidir. Azar azar, zorlamadan içirilmelidir. Ors hazır şeker-tuz paketi şeklinde bulunabilse de evde kendiniz bile çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Kaynamış bir litre ılık suya 1 çay kaşığı kadar yemeklik karrbonat, 1 çay kaşığı tuz, 8 tatlı kaşığı şeker katarak karıştırın. Çocuklarda ishal durumunda ona bu karışımı içerebilirsiniz.

Çocuklarda İshal

Vücudumuzun yaklaşık %65’ini su oluşturmaktadır. Yeni doğan bebeklerin vücudunun %80’ini su oluşturmaktadır. İshal durumunda bağırsak epitel hücrelerinde oluşan bozulmalar nedeni ile su geri emilemez ve hatta su kaybı görülür. Su kaybı fazlası ile görüldüğünden dolayı ishal olan çocuklara bol sıvı tüketilmelidir. 1 ila 3 yaş arası bebeklerin su ihtiyacı 1-1,5 litredir. Eğer emziriyorsa emzirme sıklığınızıda arttırmayı ihmal etmeyin.

Bebeklerde ishale ne iyi gelir?

Bebeklerde ishal görüldüğünde çinko almını arttırabilirsiniz. İshal ve anormal çinko seviyeleri ilişkilendirilmesi sonucu, dışkı ile birlikte artan çinko kaybı ve negatif çinko dengesi gözlenmiştir. Çocuklarda çinko desteği ishal hastalığında iyileştirici bir rol oynamaktadır. Çinkonun en iyi kaynakları ise; yoğurt, kırmızı et, balık, tavuk ve peynirdir. Ayrıca ishale iyi gelen şeylerden biri ise probiyotik kullanımıdır. Probiyotiklerin etki mekanizmaları virüsün tutunmasını engellemek ve patojen bakterilerin çoğalmasını engelleyen antimikrobik maddelerin yapımını sağlamak ve bağışıklığı desteklemektedir.

Protein ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Protein kalitesi yüksek besinler tercih edilmelidir. Yağsız pişirilmiş balık ve yağsız tavuk gıdalarını beslenmesine katabilirsiniz. Aşırı yağın ve yağlı besinlerin alımı azaltmalısınız. Çocuğunuzun vitamin ve mineraller ile destek almasını sağlayabilirsiniz. Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri B grubu vitaminlerinden B12 ve folik asidin emilimleri azalır. Potasyum kaynağı olan muzu çocuğunuza yedirmeyi ihmal etmeyin. Ara öğünlerde muz sunabilirsiniz. Nişasta sayesinde su tuttuğundan dolayı haşlanmış patates verebilirsiniz. Çorba içmesini sağlayabilirsiniz. Çorbaları pirinç ile zenginleştirerek daha iyi besin almasını sağlamış olursunuz. Pirinç suyu ishale oldukça iyi gelmektedir.

Share

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir